​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

براق کردن ظروف نقره

براق کردن ظروف نقره

اگر شما هم لوازم یا ظروف نقره دارید که سیاه یا کدر شده است می‌توانید برای تمیز کردن و برق انداختن آنها از روش‌های ساده و خانگی استفاده کنید.
روش برق انداختن ظروف نقره‌ای
نقره از جمله فلزاتی است که نه به اندازه‌ی طلا ولی بعد از طلا بیش‌ترین مصرف را دارد. امروزه به هر خانه‌ای که برویم مقداری وسایل نقره‌ای در آن‌جا می‌بینیم از جمله کنسول‌های نقره‌ای، آینه و شمعدان‌های باشکوه نقره‌ای، لوسترهای نقره و زیورآلات نقره‌ای.
همان طور که سایر فلزات روز به روز در حال گران شدن است، نقره نیز با افزایش قیمت روبه‌رو می‌شود، به همین جهت افرادی که علاقه‌مند به نقره‌جات هستند، همواره این ناراحتی را دارند که چگونه از وسایل نقره مواظبت کنند تا آنها صدمه نبینند و یا رنگ‌شان کدر نشود.
اگر عاشق ظروف نقره‌ای هستید و دوست دارید همیشه ظرف‌های موردعلاقه‌تان دارای جلا و شفافیت اولیه باشد و بوفه‌های پذیرایی‌تان از تللو و درخشش ظروف نقره‌ای بدرخشد، پس باید راه‌های نگهداری و مواظبت از آن را بیاموزید تا مدت‌ها بتوانید از آنها استفاده کرده و از دیدن آنها لذت کافی را ببرید.
راه‌های متعددی برای براق و شفاف نگاه داشتن ظروف نقره‌ای وجود دارد. افراد متبحر و ماهر در این زمینه اعتقاد دارند که برای این‌که ظرف‌های نقره‌ای براق و شفاف بمانند باید پیوسته مورد استفاده قرار گیرند. البته تجربه نیز این ادعا را اثبات کرده است، اما بیشتر مردم این وسایل را در کنج خانه‌ها یا روی میزها و طبقات کمدها پنهان می‌کنند و بدون این‌که استفاده‌ی بهینه‌ای از آنها بکنند، برای مدت‌ها بلا استفاده می‌گذارند و تنها در مواقع خاص یا مهمانی‌های مخصوص از آنها استفاده می‌کنند.
البته در مورد مراقبت از ظروف نقره‌ای عده‌ای نیز اعتقاد دارند که برای مواظبت از ظروف نقره‌ای می‌توان آنها را درون کیسه‌های نایلونی نگه داشت. اما دانشمندان پس از سال‌ها، کشف کرده‌اند که این کار اصلا کار درستی نیست و سبب صدمه به ظروف می‌شود زیرا کیسه‌های نایلونی دارای مقداری گوگرد است که به بافت ظروف نقره صدمه می‌زند.
شاید این سوال در ذهن هر کسی نقش ببندد که چه چیزی موجب می‌شود تا یک وسیله‌ی نقره‌ای جلا و شفافیت خود را از دست داده و کدر و سیاه شود. چه روش‌هایی برای از بین بردن تیرگی از روی سطوح نقره‌ای موثر است و چه روش‌هایی برای برگشتن شفافیت اولیه‌ی وسایل نقره‌ای کمک می‌کند.
در جواب این سوال باید گفت که اجناس نقره‌ای وقتی با اکسیژن موجود در هوا ترکیب شوند (اکسیداسیون) خراش‌هایی بر سطح آن ایجاد می‌شود و این لکه‌های سیاه رنگ و خراش‌ها به علت وجود سولفید هیدروژن در هوا است. در این قسمت سعی داریم چند روش طبیعی برای پاک و شفاف کردن نقره را به شما نشان دهیم.
سه راه کار عالی برای شفاف و پاک کردن وسایل و لوازم نقره‌ای
١. در ابتدا یک ورقه‌ی آلومینیومی را در درون یک ظرف بزرگ بگذارید. البته قسمت براق آن به سمت بالا باشد و بعد وسایل نقره‌ای سیاه شده را بر روی ورقه‌ی آلومینیومی بگذارید و داخل آن آب جوش بریزید و در انتها چند قاشق غذاخوری نمک طعام به آن بیافزایید.
خواهید دید که لکه‌های سیاه و کدر چگونه از لوازم نقره‌ای جدا شده و به ورقه‌ی آلومینیومی می‌چسبند. اگر لکه‌ها کمتر از بین رفتند جای نگرانی نیست، چرا که می‌توانید این کار را چندین بار تکرار نیز نمایید. بعد از این‌که مطمئن شدید ظروف نقره‌ای تمیز و شفاف شد، می‌توانید با صابون و آب گرم به خوبی شسته و ظرف را خشک کنید.
٢. خمیر دندان هم جزو روش‌هایی است که از آن برای تمیز کردن وسایل نقره‌ای می‌توان بهره برد. برای این کار باید مقداری خمیر دندان را به کمک یکی از انگشتان دست یا به وسیله‌ی یک پارچه‌ی نرم به روی قسمت‌های تیره و کدر ظرف کشید و بعد با آب گرم ظرف را شسته و با یک دستمال تمیز خشک نمود. اگر می‌خواهید نتیجه‌ی بهتری کسب کنید پس بهتر است این کار را یکی دو بار دیگر نیز انجام دهید تا نتیجه‌ی مورد نظر حاصل شود .
٣. در این بخش یک روش کاملا طبیعی برای از بین بردن لکه‌های تیره و کدر پیشنهاد می‌کنیم. برای این منظور ابتدا یک اسفنج تهیه کرده و آن را با آب گرم، نم‌دار می‌کنیم و بعد اسفنج را فشار داده تا کاملا آب آن از بین برود. سپس مقداری نمک طعام را به روی اسفنج ریخته و به آهستگی بر سطوح ظرف نقره‌ای می‌کشیم. برای کسب نتیجه‌ی بهتر می‌توان این کار را چندین بار تکرار نمود. این یک روش طبیعی و بی‌ضرر است. البته در هنگام کار باید مواظب بود تا به ظروف هیچ صدمه‌ای وارد نگردد.
اگر می‌خواهید که وسایل نقره‌ای کدر نشوند و زیبایی اولیه خود را حفظ کنند، بهترین روش این است که ظروف نقره‌ای را بعد از استفاده یا خیس شدن سریع خشک کرد تا هیچ اثری از نم و آب بر روی آن نماند.
اسیدها نیز از جمله عواملی است که موجب سیاهی لوازم نقره ای می‌گردد و باعث خرابی و از بین رفتن ظروف نقره‌ای می‌شود. ذکر این نکته بسیار مهم است که از تناول غذاهایی که اسیدی هستند در ظروف نقره‌ای خودداری کنید و اگر مجبور به استفاده شدید برای غذاهایی مانند سس و خردل و تخم مرغ زودتر آنها را با صابون و آب گرم شسته و خشک کنید.
هیچ وقت وسایل نقره ای را در کنار جسم تیز و برنده مانند کارد و چاقو و چنگال قرار ندهید، چرا که نقره به عنوان یک فلز بسیار نرم است و وقتی که با این اجسام برخورد کند دچار آسیب و خراش می‌گردد و صدمه می‌بیند. پس مکان نگهداری از ظروف نقره برای جلوگیری از آسیب و صدمه حائز اهمیت است.
تا جایی که امکان دارد وسایل نقره‌ای را با دست بشویید و از شستن با ماشین ظرفشویی اجتناب نمایید چرا که باعث خط و خش و صدمه در ظروف می‌گردد. پس بهترین روش شستن با دست و سپس پاک کردن با یک دستمال خشک و تمیزاست.
برای نگهداری ظروف نقره‌ای در داخل کابینت لازم است که آنها را در لای پارچه‌ها و کاغذهای مخصوص قرار دهید و تا جایی که ممکن است در درون کابینت‌های چوبی نگذارید. در مقابل در کابینت‌های شیشه‌ای نگهداری کنید. البته چون نقره وزن سنگینی دارد قبل از قرار دادن در کابینت از محکم بودن کابینت‌ها مطمئن شوید. امروزه در بازار نوعی کیسه‌های مخصوص برای نگهداری از ظروف نقره‌ای وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید و برای جلوگیری از خط و خش درون کیسه قرار داده و اطمینان حاصل کنید که ظروف‌تان سالم می‌ماند.
برای زدودن گرد غبار بر روی لوازم نقره‌ای می‌توانید با یک برس نرم و یا یک پارچه پنبه‌ای این گرد و غبار را از بین ببرید. شاید به نظر بعضی‌ها این گرد و غبار زیاد مهم نباشد، ولی همین گرد و غبارهای ریز می‌توانند خراش‌هایی در روی سطوح ظروف نقره‌ای ایجاد کنند.
از دیگر روش‌های برطرف کردن خراش‌ها بر روی لوازم نقره‌ای استفاده از موم نرم شده است. ابتدا موم نرم شده شمع را به روی بخش‌هایی که صدمه دیده بکشید و بعد آن را شسته و پاک نمایید. دقت کنید که برای تمیز کردن موم هرگز از کارد و چاقو استفاده نکنید چرا که سبب ایجاد خش بر روی ظروف می‌گردد.
از نکات مهمی که در موقع شست و شوی وسایل نقره‌ای باید به آن دقت کرد، این است که از قرار دادن ظروف نقره‌ای به مدت طولانی در زیر آب خودداری کنید زود آن را شسته و کاملا خشک نمایید.
ترفندهایی برای برق انداختن وسایل نقره‌ای
در این قسمت سعی داریم علاوه بر روش‌هایی که در بالا ذکر شد، چند روش دیگر برای برق انداختن وسایل نقره‌ای به شما یاد دهیم که شاید تا به حال از معجزه‌ی آنها در این باره چیزی نشنیده باشید.
مایع دستشویی
یک روش عالی دیگر برای درخشان کردن لوازم نقره‌ای استفاده از مایع دستشویی می‌باشد. برای این کار اول چند قطره از مایع دستشویی را روی یک پارچه‌ی نرم و تمیز ریخته و نقاط تیره شده را خوب بمالید. خواهید دید که وسایل نقره‌ای‌تان به خوبی پاک و درخشان شده است. با مایع دستشویی می‌توانید به نبرد با جرم ظروف نیز بروید و مطمئنا برنده‌ی میدان نیز شما خواهید بود.
شیشه‌شوی
شیشه‌شوی یک مایع عالی برای تمیز کردن شیشه‌ها می‌باشد. اما استفاده‌ی دیگری نیز می‌توانید از آن بکنید و آن پاک کردن وسایل نقره‌ای با شیشه‌شوی است. اسپری شیشه‌شوی را بر روی یک پارچه یا مسواک و برس بزنید و قسمت‌های تیره و کدر شده را با آن به خوبی پاک کنید، تا ظروف‌تان جلا و شفافیت قبلی خود را به دست آورد.
شیرخشک و آبلیمو
اگر می‌خواهید که لوازم نقره‌ی‌تان بدرخشد و از دیدن آنها لذت ببرید، پس این روش را برای درخشان کردن آنها امتحان کنید. لوازم نقره را در مخلوطی از نصف فنجان شیر خشک، نصف فنجان آب و یک قاشق غذاخوری آب لیمو به مدت یک شب بخیسانید. روز بعد خواهید دید که چگونه وسایل‌تان زیبا و شفاف شده‌اند.
سس کچاپ
اگر لوازم نقره مورد علاقه‌تان سیاه و تیره شده و این امر شما را ناراحت می‌کند، اینجاست که سس کچاپ معجزه می‌کند. مقداری از سس کچاپ را روی کاغذ دستمالی بریزید و به آهستگی روی قسمت‌های کدر و تیره بکشید. اگر وسایل نقره‌ی‌تان به حالت اولیه برنگشت پس اجازه دهید تا سس کچاپ به مدت پانزده دقیقه روی سطوح ظرف باقی بماند و بعد آن را با یک دستمال نرم و تمیز پاک کنید و بعد آن را به خوبی شسته و خشک کنید. البته بعضی وسایل هستند که دارای سطوح بافت‌دار هستند. مثل بعضی از جا‌شمعی‌ها یا وسایل دکوری که برای تمیز کردن شکاف‌ها و درزهای آنها از برس و مسواک باید استفاده کرد.
نوشیدنی گازدار لیمویی
با استفاده از نوشیدنی گازدار می‌توانید درخشش قبلی ظروف نقره‌ای خود را برگردانید. به این روش که نوشیدنی گازدار لیمو را در یک ظرف ریخته و لوازم را در آن قراردهید و اجازه دهید یک ساعت در آن باقی بماند و بعد از آن خارج کرده و کاملا خشک و تمیز کنید. خواهید دید که چگونه شفاف و زیبا شده است.
نرم‌کننده‌ی مو
یکی از روش‌های مخصوص این بخش از نکات خانه‌داری استفاده از نرم‌کننده موی سر است. برای از بین بردن تیرگی و کدرشدن لوازم نقره، نرم‌کننده‌ی موی سر نیز گزینه‌ی مناسبی است. برای این کار کمی نرم‌کننده‌ی موی سر را روی سطوح نقره‌ای بزنید. نرم‌کننده‌ها ویژگی تمیز کنندگی بسیار خوبی دارند.
آمونیاک
اگر لوازم و بدلیجات نقره دوست‌داشتنی‌تان شفافیت اولیه‌ی خود را از دست داده، هیچ نگران نباشید، چرا که آمونیاک درخشندگی قبلی را به شما باز خواهد گرداند. اگر به مدت ده دقیقه آنها را در محلولی از نصف فنجان آمونیاک و یک فنجان آب گرم قرار دهید و به آرامی بشویید و خشک کنید. مشاهده خواهید کرد که چگونه این وسایل دوباره زیبا و جذاب شده‌اند.
نشاسته‌ی ذرت
نشاسته هم یکی دیگر از روش‌های مناسب برای این کار می‌باشد. خمیری از نشاسته‌ی ذرت و آب درست کنید و بعد با یک دستمال نم‌دار این خمیر را روی سطح کدر و تیره قرار دهید تا خشک گردد و بعد با یک دستمال نسبتا زبر یا حوله یا دستمال کتان آن را پاک کنید.
گچ
در محلی که ظروف نقره را در آن نگه می‌دارید اگر چند عدد گچ بگذارید، ظروف شما همیشه درخشان و زیبا می‌ماند، برای این‌که گچ رطوبت موجود را جذب خود می‌کند و از کدر و سیاه شدن نقره‌جات جلوگیری می‌کند و ظروف شما همیشه درخشان و زیبا می‌مانند.
سرکه
سرکه به عنوان یک محلول معجزه‌گر عمل می‌کند و برای تمیز کردن هر چیزی می‌توان از آن کمک گرفت. شاید خیلی‌ها از خاصیت این محلول تمیز کننده بی‌خبر باشند. نصف فنجان سرکه را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کرده و نقره‌جات خود را به مدت دو الی سه ساعت در آن قرار دهید و بعد آنها را با آب سرد بشویید و اجازه دهید تا کاملا خشک و عاری از آب گردد.
نکات پایانی: در هنگام استفاده از موارد بالا باید دقت کرد که لوازم هیچ صدمه‌ای نبینند، چرا که با هر خط و خشی که به روی آن بیفتد از قیمت و ارزش آن کاسته می‌شود و تعمیر آن نیز هزینه‌ی گزاف می‌خواهد. اگر از لوازم نقره‌ای به عنوان دکور برای زیباتر کردن منازل‌تان استفاده می‌کنید، پس حتما مواردی که به آن اشاره شد را رعایت کنید تا هم زیبایی و شفافیت لوازم‌تان حفظ گردد و هم هزینه‌های بی‌خودی برای تعمیر نپردازید.
بن‌مایه: نمناک (https://namnak.com)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده