​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

راهنمای خرید و نگهداری ظروف و اشيای نقره

راهنمای خرید و نگهداری ظروف و اشيای نقره

اگر قصد خرید ظروف و اشيای نقره را دارید مطالب زیر را از دست ندهید.
نقره یکی از فلزات گران‌بها و محبوب پس از طلاست که اکثر ما زیورآلات، مجسمه و آینه شمعدان یا ظروفی از این جنس در خانه داریم. اشيا و ظروفی که امروزه بيش از سابق مخاطب و خواهان پيدا کرده است و به همين دليل در هر نقره‌فروشی مدل‌های گوناگونی از ظرف و ظروف از نمکدان و کارد و چنگال گرفته یا سرویس‌های چای‌خوری و... پشت ویترین جلوه‌گری کرده و دل از تماشاچيان پشت ویترین می‌برند. 
در این نوشتار ضمن اشاره به برخی از مواردی که هنگام خرید ظروف و اشياء نقره باید مدنظر قرار داد، به ارائه‌ی برخی اطلاعات در مورد این کالا پرداخته‌ایم.
نکات مهم برای خرید ظروف و اشيای نقره
۱- ­بودجه خود را مشخص کنيد:
همانطور که می‌دانيد نقره فلزی گرانب‌هاست که حتی یک گرم اضافه وزن می‌تواند هزینه‌ای بيش از آن‌چه در نظر دارید، روی دست‌تان بگذارد. پس بهتر است قبل از خرید حتما حداقل بودجه‌ی خود را به فروشنده اعلام کنيد تا کالایی مطابق بودجه‌ی شما به شما ارائه شود.
۲- ­در مورد نوسانات نرخ نقره در روزهای آینده تحقيق کنيد:
همانطور که می‌دانيد نقزه فلزی گران‌بهاست که قيمت آن مانند طلا ممکن است در روز بارها تغيير کند؛ به همين دليل بهتر است قبل از این‌که اقدام به خرید ظروف یا اشياء نقره کنيد، از نوسانات نرخ این فلز در روزهای آتی اطلاعاتی هر چند تخمينی کسب کنيد.
۳- ­ظرف نقره را سفارشی خریداری نکنيد:
به دليل نوسانات نرخ قيمت نقره بهتر است ظرف یا شیء نقره‌ای مورد نظر را در همان روز خرید از فروشنده دریافت کرده و از خرید سفارشی خودداری کنيد؛ زیرا ممکن است فروشنده روز بعد قيمت نقره را با نرخ روز سنجيده و شما متضرر شوید.
۴- ­در صورت خرید سفارشی در مورد قيمت کالا با فروشنده به توافق برسيد:
بسياری از خریداران نقره به ویژه آنهایی که به ظروف کریستالی نقره‌کوب علاقه‌مند هستند، ترجيح می‌دهند ظروف کریستالی را خریداری کرده و با سليقه‌ی خود سفارش تزیين آن با نقره را بدهند. در این صورت بهتر است درمورد قيمت نقره به‌کار رفته روی ظروف با فروشنده به توافق برسيد. برخی از فروشندگان با مشتری توافق می‌کنند که کالا را با قيمت روزی که سفارش کالا داده می‌شود به وی تحویل دهند و این موضوع در فاکتور قيد می‌شود؛ البته ممکن است در این صورت به دليل کاهش نرخ نقره در روزهای آتی خریدار متضرر شود.
۵- ­حتما از فروشنده فاکتور خرید و شناسنامه بخواهيد:
برخی از افراد سودجو با سوءاستفاده از بی‌اطلاعی خریداران اقدام به عرضه ظرف یا شیء نقره‌ای با عيار کم کرده و در مقابل پول ظرفی با عيار بالا را از خریدار دریافت می‌کنند. بهتر است برای جلوگيری از این اتفاق حداقل با یک فرد آشنا با نقره برای خرید اقدام کرده یا این‌که از فروشنده فاکتور فروش و شناسنامه‌ی ظرف یا شیء نقره را دریافت کنيد. لازم است که از فروشند بخواهيد وزن و عيار نقره را کاملا مشخص روی فاکتور بنویسد.
۶- ­نقره اصل بخرید:
هنگام خرید نقره مواظب باشيد ظروف مسی یا برنجی را با آبکاری نقره به شما به اسم ظرف نقره نفروشند.
۷- ­در مورد نقره از فروشنده اطلاعات کامل بگيرید:
نقره‌های اصفهان به دليل ریزه‌کاری‌های خاص طراحی و... قيمتی متفاوت با نقره‌های دیگر دارند. بهتر است قبل از هر چيزی در مورد نوع و محلی که ظرف یا شیء در آن‌جا ساخته شده است، از فروشنده اطلاعات کامل بگيرید.
۸- ­مواظب سنگ‌های تزیينی روی ظروف نقره باشيد:
اگر قرار است از ميان نمونه‌هایی که با سنگ‌های قيمتی تزئين شده‌اند یک ظرف یا شیء خریداری کنيد بهتر است در مورد سنگ‌های به کار رفته در ظرف کمی وسواس به خرج دهيد. برخی از سنگ‌های بی‌کيفيت به جای فيروزه یا زمرد روی نقره استفاده می‌کنند که باید خریداران در این زمينه توجه ویژه‌ای داشته باشند.
۹- ­از فروشنده بخواهيد مزد ساخت را مشخص کند:
برخی از فروشندگان بابت ساخت ظرف یا شیء نقره‌کوب مزد زیادی از خریدار اخذ می‌کنند. بهتر است از فروشنده بخواهيد در این مورد به شما اطلاعات دقيقی بدهد.
۱۰- ­در مورد روش‌های نگهداری نقره از فروشنده سوال کنيد:
حتما از فروشنده در مورد روش‌های نگهداری و تميز کردن ظروف و اشيای نقره سوال کنيد؛ زیرا استفاده از برخی از پاک کننده‌ها نقره را نابود می‌کند.
ظروف نقره و جواهرات را چگونه تميز کنيم؟
وسایل و ظروف نقره، یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر خانه‌ای است؛ دارایی‌هایی که معمولا سال‌ها با ما زندگی می‌کنند و مرور زمان باعث تيرگی و کدری رنگ آنها می‌شود. برای حل این مشکل و پاک کردن رنگ زمان از ظروف نقره و حتی ظرف‌های استيل، راه‌حل‌ها را بخوانيد و این راه‌ها را امتحان کنيد...
اگر در ظروف نقره خود غذا سرو می‌کنيد بهتر است بلافاصله بعد از صرف غذا، باقیمانده‌ی غذا را از ظرف خارج کنيد. در صورتی که امکان شستشوی کامل وجود ندارد، آن را سریع زیر آب گرفته تا غذایی روی ظرف باقی نماند، سپس خشک کنيد.
ظرف‌ها را با آب ولرم بشویيد. همچنين برای شستشوی ظروف نقره‌ای که چرب شده است بهتر است از یک شوینده‌ی ملایم و اسفنج ابری و نرم استفاده کنيد. همه جای ظرف را با یک حوله‌ی نرم خشک کنيد.
نقره را از نظر خط و خش بررسی کنيد.
روی خطوط و خش‌ها را با لایه‌ای نازک از خميردندان بپوشانيد. ظرف را زیر آب گرم بگيرید و با دست خود خميردندان را تا زمانی که کف کند، روی خش‌ها بماليد. در صورت نرفتن خطوط، از یک مسواک نرم استفاده کنيد و با استفاده از مسواک به آرامی خمير دندان را روی خط و خش‌ها بماليد. ظرف را مجددا با یک حوله‌ی نرم خشک کنيد. آن را داخل یک پارچه‌ی فلانل نرم پيچيده، در جای مطمئن و ترجيحا بدون منفذ تا استفاده بعدی نگهداری کنيد.
اگر قرار است در ظرف نقره غذا سرو کنيد در قسمت داخلی ظرف از فویل آلومينيومی استفاده کنيد؛ اما به جز این، از این فویل‌ها می‌توان در نقش شفاف‌کننده‌ی نقره هم استفاده کرد. کافی است در یک ليتر آب، یک قاشق غذاخوری جوش شيرین و یک تکه فویل آلومينيومی بيندازید. محلول پاک کننده آماده است، ظروف نقره و استيل را در محلول بریزید و برای چند دقيقه منتظر بمانيد (اگر ظروف خيلی سياه شده‌اند، این زمان را بيشتر کنيد). بعد از بيرون آوردن ظروف از محلول، آنها را با اسفنج نرم پاک کنيد.
از پودر رخت‌شویی نيز می‌توانيد برای براق کردن ظروف نقره استفاده کنيد. کافی است یک ليتر آب داغ با یک قاشق غذاخوری پودر رخت‌شویی مخلوط کنيد. سپس ظرف نقره را در این محلول گذاشته و بعد از مدتی با آب خالی بشویيد و خشک کنيد.
برخی می‌گویند سس گوجه فرنگی درمان تمام خط و خش‌های روی نقره‌جات است. توصيه این دسته از افراد این است که با یک دستمال کاغذی، سس گوجه را روی خطوط و خش‌ها بکشيد و اگر این خط‌ها عميق است، ۱۵ دقيقه به سس گوجه و خش‌ها وقت بدهيد. بعد از این، تمام خش‌ها محو می‌شوند.
مایع‌ها و ژل‌های ضدعفونی کننده، نه تنها به درد مبارزه با جرم‌ها و ميکروب‌ها می‌خورند، بلکه حتی می‌توانند، برق زیبای نقره را به آنها بازگردانند. کافی است، این مایع را روی ظروف نقره بریزید و با دستمال آن را پاک کنيد.
نوشابه‌های گازدار ليمویی بدون شکر، برای یک ساعت می‌توانند تمام ظروف نقره، استيل، جواهرات و... را در آغوش بگيرند و بعد آنها را شفاف و براق تحویل‌تان بدهند.
اگر نقره‌ی شما اصل و خالص باشد، شيشه پاک‌کن‌ها بهترین راه حل هستند. مانند پاک کردن یک شيشه معمولی، نقره را با شيشه پاک‌کن تميز کنيد.
اگر می‌خواهيد هيچ خط و خشی روی نقره باقی نماند، نرم‌کننده‌ی مو را از قفسه‌ی شامپوهای حمام بيرون بياورید و شستشوی نقره را با آن امتحان کنيد.
بن‌مایه: باشگاه خبرنگاران جوان (https://www.yjc.ir)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده