​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

همه چیز درباره‌ی صنعت مرواربافی

همه چیز درباره‌ی صنعت مرواربافی

صنعت مرواربافی نیز از دیگر هنرهای بسیار زیبا و پرطرفدار استان گیلان است که به‌دست توانمند صنعت‌گران و هنرمندان خاص این منطقه و با استفاده از مواد اولیه‌ی بسیار مناسب و باکیفیت تهیه می‌شود، این هنر بسیار زیبا همواره در کنار صنعت حصیربافی نیز کاربرد داشته و در برخی از محصولات شاهد ادغام این دو صنعت خواهیم بود، لطفا در این مقاله ما را همراهی کنید تا در ادامه به بررسی و معرفی صنعت مرواربافی بپردازیم و شما را بیش از پیش با این صنعت بسیار زیبا و سنتی آشنا سازیم.
معرفی برخی از اصطلاحات و تعاريف بسیار مهم در صنعت مرواربافی:
صنعت مرواربافی همانند سایر صنایع دیگر برخی از تعاریف و اصطلاحاتی ریزی را در خود جای داده است که بدین منظور قصد داریم این اصطلاحات کاربردی را به شما عزیزان معرفی کنیم تا شما نیز با آن ها به خوبی آشنا شوید.
مروار چیست؟ مروار نوعی از گونه‌های درخت بید بوده که به اختصار نام سرخ بید را بر آن نهاده‌اند و از آن در جهت تهیه و تولید انواع سبدهای چند منظوره و تک منظوره استفاده می‌شود.
مرواربافی چیست؟ مرواربافی از دیگر صنایع دستی و سوغات گیلان است که هنرمندان این عرصه با استفاده از ترکه‌های مروار محصولات بسیار زیبا، سنتی و کلاسیکی را خلق می‌کنند. مرواربافی بر اساس نظر عده ای از صاحب‌نظران زیرمجموعه‌ی حصیر بافی بوده و در مناطق مختلف کشور از جمله گیلان، مازندران، خوزستان، همدان، قم و… رایج است.
مروارباف کیست؟ مروارباف استادکاری با ذوق و سلیقه است که با استفاده از ترکه‌های بید به خلق آثار بسیار شگفت‌انگیز و زیبا روی می‌آورد.
ترکه یا مروار چیست؟ ترکه یا مروار شاخه‌های قابل انعطاف و بسیار نازک درخت بید می‌باشند که دارای عمری یک ساله هستند.
فرآيند تولید و آماده‌سازی ترکه(مروار)ها چگونه است؟
قبل از تهیه و تولید محصولات صنعت مرواربافی باید لوازم و اقدامات از پیش تعیین شده‌ای را در ساخت آن‌ها در نظر گرفت، این موارد عبارتند از: (لطفا با دقت به این موارد توجه کنید.)
۱- جدا کردن گره‌ها، زوايد و برگ‌های موجود در ترکه‌ها: قبل از پختن مروارها (ترکه‌ها) برگ‌های موجود بر روی سطح آن‌ها را جدا می‌کنند، به نحوی که سطح ترکه‌ها کاملا صاف شود. البته رعایت این موضوع در نهایت موجب سهولت بافت مروار می‌گردد.
۲- دسته‌بندی ترکه‌ها بر حسب طول و قطر: با توجه به این که قطر و طول مروارهای مورد استفاده در محصولات مروار متفاوت است به همین علت مروارها بر حسب قطر و طول دسته‌بندی می‌شوند.
۳- پختن مروارها: پس از قرار دادن بسته‌های مروار به درون محفظه‌های مخصوص پخت و پرنمودن محفظه با آب (به‌طوری که سطح تمام بسته‌ها را آب فرا گیرد)، دمای آب را به نقطه جوش برسانید تا به مدت ۱۲ ساعت مروارها را در آب در حال جوش به خوبی جوش بخورند. پس از گذشت ۶ ساعت از جوشاندن مروارها، به طور آزمایشی یک نمونه از مروارها را از درون ظرف مخصوص آن‌ها بیرون کشیده و پوست آن را جدا می‌کنند، در صورتی‌که پوست آن‌ها به راحتی جدا شود، عمل پختن به پایان رسیده است.
۴- جدا کردن پوست ترکه‌ها: در جدا نمودن پوست ترکه‌ها از هیچ‌گونه دستگاهی استفاده نمی‌شود و تمامی کارها به روش سنتی و با دست انجام می‌گیرد. مرواربافان برای جدا نمودن پوست مروارها از قسمت ضخیم مروار شروع کرده و در ادامه به انتهای نازک و باریک آن می‌رسند.
معرفی انواع بافت محصولات صنعت مرواربافی
محصولات مرواربافی از لحاظ بافت به سه دسته محصولات فاقد اسکلت‌بندی چوبی، محصولات دارای اسکلت‌بندی چوبی و بافت پیکره‌ی انسان و حیوانات تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها محصولات خاص خود را در خود جای می‌دهند به عنوان مثال:
محصولات فاقد اسکلت‌بندی چوبی: انواع سبد، جای نان، لوستر، آباژور، قاب آینه، انواع سطل، گهواره بچه، انواع ساک و…
محصولات دارای اسکلت‌بندی چوبی: انواع قفسه کتاب، انواع مبل، انواع میز و…
اقدامات لازم در خصوص نگهداری محصولات:
۱- با توجه به اینکه محصولات صنعت مرواربافی با استفاده از مروارهای خیس بافته می‌شود لذا به منظور جلوگیری از تغییر شکل محصولات و همچنین جلوگیری از کپک زدن آن‌ها، خشک نمودن این قبیل از محصولات امری بسیار حائز اهمیت است. به طور معمول این روش با قرار دادن محصولات در هوای آزاد و در زیر نور آفتاب صورت می‌گیرد.
۲- پس از خشک نمودن محصولات صنعت مرواربافی، گرد و خاک نشسته بر روی سطح آن‌ها را با استفاده از فرچه و همچنین از طریق شست و شو با آب از بین می‌برند.
۳- سطح محصولات صنعت مرواربافی را پس از تمیز نمودن به منظور استحکام‌بخشی، آن‌ها را با چسب چوب رقیق شده آغشته می‌کنند. همچنین پوشاندن محصول مروار با روغن جلای رقیق شده باعث دوام و استحکام آن می‌گردد.
بن‌مایه: گیلی‌شاپ (https://gilishop.ir)

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده
گیلی شاپ گفت:
سلام و عرض ادب
با تشکر از درک و وسعت دید شما????
    فرتورچین گفت:
    درود بر شما. سپاسگزارم. هر کس هر اندازه که در توان دارد باید بکوشد تا داشته‌های مردمانش را پاس نهد. صنایع دستی از برجسته‌ترین داشته‌های ما هستند. پیروز باشید.