​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

روستای فشتکه روستای ملی حصیر

روستای فشتکه روستای ملی حصیر

روستای فشتکه fashtake خمام با داشتن ۴۰۰ بافنده‌ی حصیر، نخستین روستای ملی حصیر ایران است. فَشتَکه در مسیر رشت به انزلی قرار دارد. با توجه به اینکه تا ساحل منطقه‌ی آزاد انزلی ۴ کیلومتر فاصله دارد، دارای جاذبه‌های طبیعی و توریستی بسیاری است. حصیربافی در این منطقه اغلب توسط دستان پرزحمت زنان این دیار درست می‌شوند. بهار و تابستان (که در اواسط شهریورماه معمولا جشنواره‌ی محلی در این روستا برگزار می‌شود) بهترین فصل سفر به روستای حصیر است.
روستای فشتکه روستای ملی حصیر
اکثر مردم در روستا در عرصه‌ی حصیربافی، گلیم‌بافی و کشاورزی برنج فعال هستند. ماده‌ی اولیه این حصیر از نوعی گیاه (در زبان محلی به نام لی) است که در جنگلی کوچک در حاشیه‌ی همین روستا می‌روید.  گیاه لی در اطراف مرداب‌ها و مناطق باتلاقی نزدیک به دریا رشد می‌کند و به‌وفور و بدون هزینه در دسترس است. «سوف» نیز یکی دیگر از گیاهانی است که با آن می‌توان زیراندازهای سنتی استان را با آن بافت. سالانه چندین میلیون قطعه حصیر به کشورهای دیگر چون امارات، فرانسه، آلمان و آمریکا صادر می‌شود. در سال ۹۷ اولین جشنواره‌ی حصیر در روستای فشتکه برگزار شد. اولین خانه‌ی حصیر ایران در این روستا واقع شده است و موزه، نمایشگاه، کارگاه حصیر و بازارچه‌ی بومی از جمله بخش‌های آن می‌باشد.
معنی فشتکه
فشتکه از نظر لغوی به دو قسمت فشت و اکه تقسیم می‌شود. فشت به معنی بلند و بلندی و اکه به معنی ده یا روستا می‌باشد. چون روستای فشتکه از سطح دریا بلندتر بوده، این روستا را فشتکه یا روستای (ده) بلند نامیده‌اند.
مسیر دسترسی به روستای فشتکه
برای دسترسی به این روستای زیبا بعد از ورود به استان گیلان و رفتن به شهر زیبای رشت با طی کردن ۷ کیلومتر به شهر خمام که معروف به شهر خوبان است رفته و سپس روانه‌ی این روستای دیدنی خواهید شد.
بن‌مایه: ایران کجاست (https://irankojast.com)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده