آشنایی با خاتم‌کاری روی مس

آشنایی با خاتم‌کاری روی مس

مس و خاتم
مس و خاتم یکی از صنایع دستی اصفهان که ظرافت و زیبایی آن طرفداران بسیاری دارد. مسگری و خاتم‌کاری دو مورد از صنایع دستی هستند که با تلفیق آن‌ها می‌توان خاتم‌کاری روی مس را پیاده‌سازی کرد. در اینجا به بررسی خاتم‌کاری روی مس می‌پردازیم.
صنایع دستی خاتم‌کاری
اصفهان به عنوان مرکز فرهنگی و هنری ایران دارای صنایع ‌دستی فراوانی از جمله میناکاری، فیروزه‌کوبی، مسگری، قلم‌زنی، خاتم‌کاری، قلم‌کاری، فرش و غیره می‌باشد. در میان صنایع دستی اصفهان که دارای شهرت جهانی هستند خاتم‌کاری یکی از هنرهای دستی اصفهان است که تاریخچه‌ی طولانی و درخشانی دارد. این صنایع دستی ایران در ردیف مشهورترین و محبوب‌ترین صنایع دستی به شمار می‌رود و به میزان گسترده‌ای تولید می‌شود.
در هنر خاتم‌کاری اشیاء مختلف با استفاده از قطعات مثلث شکل کوچک توسط خاتم‌کار تزیین می‌شود. جنس اشیا مختلف مورد استفاده در خاتم‌کاری معمولاً چوب است که با استفاده از رنگ و استخوان حیوانات تزیین می‌شود. استاد خاتم‌کار به زیباسازی اشیا در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف با استفاده از مواد اولیه خاتم‌کاری می‌پردازد. هرچقدر قطعات به‌کار رفته در خاتم‌کاری ریزتر و ظریف‌تر باشد ارزش هنری کار بالاتر است. در خاتم‌کاری ابزار مختلفی از جمله اره، تنگ، رنده، سوهان، پرگار، گاز انبر، مغار، پرس، چکش، گونیا استفاده می‌شود.
ظروف مس و خاتم
از ابتدای پیدایش صنایع دستی خاتم‌کاری این هنر بر روی چوب اجرا می‌شده است. با پیدایش این صنایع دستی هنر خاتم بر روی ظروف مسی پیاده‌سازی می‌شود. در این ظروف در مرحله‌ی اول ظروف مسی در مدل‌ها و طرح‌های مختلف تهیه می‌شود و سپس توسط استاد خاتم‌کار قطعات خاتم بر روی آن قرار می‌گیرد.
تفاوت دو صنایع دستی خاتم‌کاری و مس و خاتم در فضایی است که تکه‌های خاتم بر روی ظرف یا شی‌ء قرار می‌گیرند. در این هنر تنها بخش‌هایی از ظروف مسی خاتم‌کاری می‌شود و فضاهایی که قطعات بر روی آن‌ها چسبانده نشده است دارای رنگ مسی می‌باشد که به خوبی صیقل خورده است. اما در صنایع دستی خاتم‌کاری تمام سطح شی با تکه‌های خاتم پوشانده می‌شود. تلفیق مسگری و خاتم‌کاری این ظروف  زیبا را به وجود آورده است که با توجه به پیشینه‌ی کوتاه آن طرفداران بسیاری در میان دوستداران هنر فراهم کرده است.
خاتم‌کاری روی مس
فلز مس به عنوان فلز اصلی در ساخت این ظروف  کاربرد فراوانی دارد. برای تولید این صنایع دستی ابتدا ظروف مسی در اندازه و طرح‌های مختلف توسط استاد مسگر آماده می‌شود. در مرحله‌ی بعد ظرف مسی ساخته شده برای اجرای خاتم روی مس به استاد خاتم‌کار سپرده می‌شود. استاد خاتم‌کار قطعات خاتم را آماده کرده و با استفاده از چسب مخصوص بر روی ظرف مسی قرار می‌دهد. این قطعات باید از نظر طرح، اندازه و رنگ یک دست و شبیه هم باشند. در غیر این صورت ارزش اثر هنری کار به‌دست آمده کاهش می‌یابد. سطح کلی کار نیز باید صاف و یکنواخت و بدون برجستگی باشد. هر چه قدر قطعات خاتم به‌کار رفته در ظروف مسی خاتم‌کاری شده ریزتر و کوچک‌تر باشد ارزش آن بالاتر است.
انواع ظروف مس و خاتم
خلاقیت و نوآوری هنرمندان اصفهانی موجب به وجود آمدن تنوع بالا در این  ظروف زیبا شده است. امروزه می‌توانید انواع طرح‌ها و مدل‌های خاتم‌کاری را بر روی ظروف مسی مشاهده نمایید. از جمله تولیدات این محصولات می‌توان به آجیل خوری مس و خاتم، شکلات خوری مس و خاتم، گلدان مس خاتم، سنبلدان مس خاتم و غیره اشاره نمود. همه‌ی این ظروف به دلیل در کنار هم قرار گرفتن رنگ فلز مس و قطعات و نقوش خاتم جلوه زیبایی را دارا می‌باشند. ساختار ظروف این صنایع اصفهان به گونه‌ای است که علاوه بر جنبه تزیینی قابلیت کاربردی نیز دارند. از کلیه این محصولات می‌توانید در پذیرایی‌ها استفاده کنید و همچنین در دکوراسیون منزل چشم انداز زیبایی ایجاد نمایید.
قیمت ظروف مسی خاتم‌کاری شده
همه‌ی افراد برای خرید هدیه در مناسبت‌های مختلف و یا خرید ظروف دکوری بودجه مشخصی را تعیین می‌کنند و متناسب با آن به خرید می‌پردازند. قیمت این ظروف  با توجه به سختی مراحل تولید آن بسیار مناسب است. هنگامی‌که تصمیم به خرید محصولات خاتم‌کاری روی مس می‌گیرید در نظر داشته باشید برای تولید این هنر، استادکار خاتم‌کار و استادکار مسگر زمان زیادی را صرف تهیه آن کرده‌اند.
قیمت ظروف خاتم‌کاری روی مس به عوامل مختلفی از جمله اندازه‌ی قطعات خاتم، طرح و نقش به‌کار رفته، اندازه‌ی ظرف، حجم کار و عواملی از این قبیل بستگی دارد. تهیه این ظروف دقت و مهارت و حوصله‌ی زیادی لازم دارد که این هنرمندان برای رسیدن به این نقطه سال‌های زیادی زحمت کشیده‌اند. یکی از مزایای خرید این ظروف  این است که ساختار اصلی این ظروف فلز مس می‌باشد که خود در زمره فلزهای ارزشمند قرار دارد. بنابراین ارزش صنایع دستی خاتم روی مس با نگهداری آن حتی برای سال‌های طولانی کم نخواهد شد.
بن‌مایه: صنایع دستی کریمی (https://karimihandicrafts.com)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده