​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

تفاوت سفال و سرامیک

تفاوت سفال و سرامیک

سفال و سرامیک چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
در این مقاله به تفاوت‌های بین سفال و سرامیک می‌پردازیم تا بتوانیم آنها را از یکدیگر تشخیص دهیم.
بدون شک صنعت سفال و سرامیک از قدیمی‌ترین و ماندگارترین صنایع دنیا می‌باشد که در تمام دوران انسان‌ها از این صنعت بهره برده‌اند و بیشترین کشفیات باستان‌شناسی را به خود اختصاص داده است. امروزه هم این صنعت رونق فراوانی دارد، به طوری که در هر خانه حداقل چند قلم از این محصولات چه مصرفی و چه دکوراتیو وجود دارد.
سوالی که اغلب پیش می‌آید این است که چه تفاوتی بین سفال و سرامیک وجود دارد.
سرامیک به موادی گفته می‌شود که بخش عمده‌ی تشکیل دهنده‌ی آن‌ها غیرفلزی و غیرآلی باشد و در کل به چیزی گفته می‌شود که در صورت حرارت دیدن تغییر ماهیت دهد.
سفال هم زیر مجموعه‌ی انواع سرامیک می‌باشد. اما اگر بخواهیم تفاوت این دو زیر مجموعه از سرامیک یعنی سفال و سرامیک (دوغابی) را به صورت خلاصه و عامیانه‌تر توضیح دهیم، میگوییم محصولات سفالی به صورت کاملا دستی و اغلب با استفاده از چرخ سفالگری ساخته می‌شوند که ماده‌ی اولیه‌ی آن گِل (که از خاک رس به دست می‌آید) می‌باشد، اما سرامیک داخل قالب‌های گچی ساخته می‌شود و ماده‌ی اولیه‌ی آن دوغاب می‌باشد (که شامل کائولین، خاک سفید و…) و روان است.
واژهٔ سرامیک از واژهٔ کراموس که یونانی است گرفته شده است که به معنی سفال یا شیء پخته شده است. سفال و سرامیک قبل از پخته شدن در برابر ضربه و آب حساس بوده و شکننده هستند، اما بعد از پخته شدن در سطح ملکولی تغییرات شیمایی ایجاد می‌شود و بسیار سفت و سخت‌تر شده و به راحتی در برابر ضربه نمی‌شکنند و هنگام برخورد آب با بدنه‌ی آنها تغییر شکل نمی‌دهند.
محصولات سفالی با استفاده از ماده اولیه یعنی گِل و چرخ سفالگری توسط استاد سفالگر ساخته می‌شود. اما نوع دیگری از محصولات سفالی هستن که توسط قالب‌های گچی تولید می‌شوند. یکی از مزیت‌های سفال این است که بعد از ساخته شدن روی چرخ سفالگری، امکان ایجاد انواع نقش و نگار و کنده‌کاری روی آن وجود دارد و در کل می‌توان مانور بیشتری روی طرح آن داد. اما در محصولات سرامیکی تمام نقش و نگارها بستگی به قالب آن دارد و نمی‌توان روی آن نقشی ایجاد کرد، مگر درموارد محدود مانند کنده‌کاری‌های ساده و ابتدایی.
نکته‌ی بسیار مهمی که در این‌جا وجود دارد این است که در محصولات سرامیکی برای تولید هر شکلی از محصول نیازمند قالب مخصوص آن محصول است اما در سفالگری تنوع محصول بستگی به خلاقیت و ذوق هنری استاد سفالگر دارد و هیچ محدودیتی در تنوع محصولات وجود ندارد.
بن‌مایه: لالجین کالا (https://lalejinkala.com)

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده