چگونه محصولات سفالی و سرامیکی خوب را تشخیص دهیم؟

چگونه محصولات سفالی و سرامیکی خوب را تشخیص دهیم؟

مختصری درباره‌ی شیوه‌های تزیین سفال
هم اكنون شیوه‌های گوناگونی برای تزیین سفال توسط سفال‌سازان و یا دست‌اندرکاران هنر سفالگری به کار گرفته می‌شود. لعاب یکی از شیوه‌های تکمیل و تزیین سفال است. به ویژه آنکه در این مورد، لعاب‌های ابتکاری ساخته و به کار برده می‌شود. نقاشی و خطاطی روی سفال و نیز کنده‌کاری روی انواع سفالینه‌ها، از دیگر شیوه‌های تزیین سفال است که در برخی از مناطق کشورمان مرسوم است. گفتنی است یکی از وجوه شناسایی و تشخیص سفال‌های مناطق مختلف ایران، لعاب و نقش آن است. چرا که از دیرباز سفالینه‌های هر منطقه‌ی مهم سفالگری ایران، با نقوش خاص و نیز در مواردی با لعاب خاص، تزیین و ارایه می‌شده است.
کارشناسی محصولات سفال و سرامیک سفال، به بدنه‌هایی گفته می‌شود که با خاک‌های ثانویه -همچون خاک رس که دارای چسبندگی زیاد و درجه‌ی پخت کمتری است ساخته می‌شود و سرامیک به بدنه‌هایی اطلاق می‌شود که با خاک‌های اولیه نظیر کائولین، خاک سفید (ترکیبی از کائولین، کوارتز و سیلیس) و خاک استون و دارای چسبندگی کمتری در مقایسه با خاک‌های ثانویه بوده و به درجه‌ی پخت بالاتری - بیش از ۱۰۸۰ درجه‌ی سانتیگراد - نیاز دارد، گفته می‌شود.
الف- در مورد محصولات بدون لعاب (یا بدون پوشش لعاب‌گونه)
۱- ضرورت وجود تعادل، تقارن و ایستایی در محصول ساخته شده.
۲- نداشتن آلونک، ناصافی، ناهمواری و نایکنواختی و ضمناً ظرافت ساخت.
۳- نداشتن لب پریدگی، عدم وجود سوختگی در روی سطح، نداشتن ترک در قسمت‌های درونی و بیرونی و برخورداری از پخت مناسب و یکسان در تمامی سطوح (حدود ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ درجه‌ی سانتیگراد برای بدنه‌های رسی و حدود ۱۲۰۰ درجه‌ی سانتیگراد و بالاتر در صورت لزوم برای بدنه‌هایی از نوع خاک چینی و...)
۴- در صورتی که بدنه دارای نقش یا نقوشی است، نقوش می‌بایست سنتی و اصیل و ملهم از فرهنگ محل تولید خود بوده و ضمناً از رنگ یا رنگ‌های ثابت برخوردار و با حرارت مناسب نیز پخته شده باشد.
۵- فقط محصولاتی که با روش‌های فشاری، ورقه‌ای، لوله‌ای، چرخ‌کاری و جیگر (با توجه به آنکه حتماً دارای نقش بوده و نقوش با دست و قلم بر روی محصول نقش شده باشد) ساخته شده باشد، در محدوده‌ی صنایع دستی قرار می‌گیرد.
ب - در مورد محصولات لعاب‌دار:
۱- محصولات سفالی و سرامیکی، یا لعاب‌دار است و یا بدون لعاب. بنابراین استفاده از روغن جلا، واکس، روغن سوخته و... که ظاهراً به جای لعاب به کار برده می‌شود و پوششی فاقد اصالت و ارزش فرهنگی و هنری روی محصول به وجود می‌آورد و ضمناً محصول را از شکل یک بدنه یا فرم سفالی خارج می‌کند و آن را شبیه به محصولی چوبی یا چرمی و... به نظر می‌رساند کاملاً مردود بوده و چنین محصولاتی نباید کارشناسی و اصولاً پذیرفته شود.
۲- برای لعاب‌کاری، هرگز نباید از «لعاب سربی» (به واسطه‌ی ایجاد مسمومیت) استفاده شود و لذا فقط «لعاب قلیایی» یا «لعاب فریت» توصیه می‌شود. باید توجه داشت که استفاده از لعاب سربی به خصوص برای محصولات مصرفی کاملاً مضر بوده و بسیار خطرناک است.
۳- وجود پریدگی لعاب، سوختگی لعاب، شره شدن لعاب، لعاب نگرفتگی در قسمت‌های مختلف و عدم یکنواختی لعاب بر سطح بدنه، نشان از عدم مهارت کافی در لعاب‌کاری و نیز عدم توجه وافی به هنگام پخت محصول در کوره و یا درجه‌ی پخت نامناسب و یا عدم رعایت زمان کافی برای پخت محصولات دارد و بدیهی است که وجود چنین نقیصه‌هایی از کیفیت محصولات می‌کاهد.
۴- نقاشی رورنگی (نقاشی روی لعاب) فاقد ارزش هنری بوده و به سبب ناپایداری رنگ و نقش (عدم برخورداری از پخت پس از نقاشی) نمی‌تواند مورد توجه و عنایت قرار گیرد.
۵- در تولید محصولات سفالی و سرامیک هر منطقه صرفاً باید از طرح‌ها و نقوش و نیز رنگ لعاب ویژه‌ی آن استفاده شود و فقط در چنین صورتی است که محصولات و فرآورده‌های تولیدی از ارزش خاصی که همانا شناسایی هنری آن است برخوردار می‌شود. مثلا سفال و سرامیک شهرضا می‌بایست با لعاب هفت‌رنگ و یا لعاب زمینه‌ی لاجوردی با نقاشی سیاه‌قلم (مشتمل بر ماهی و گل) همراه باشد و سرامیک میبد یزد می‌بایست با لعاب زمینه سفید با نقش خورشید خانم و مرغ و ماهی و رنگ آبی کبالتی توام با رنگ‌های نارنجی و صورتی و... همراه شود و نیز مناسب‌تر آن است که سفالینه‌های لالجین همدان به صورت سرویس‌های مختلف غذاخوری، چایخوری، لانجین و... بدون نقش و با لعاب‌های آبی تیره، آبی روشن، سبز، زرد خردلی و قهوه‌ای تولید و ارایه شود.
۶- فرآورده‌های سرامیک دوغابی (قالبی) در صورتی در زمره‌ی آثار صنایع دستی محسوب می‌شود که از نقاشی روی محصول (با بهره گیری از قلم‌مو و دست و طرح‌های سنتی) و نیز انجام کارهای تکمیلی هنری برخوردار شود.
۷- هر محصول سفال یا سرامیکی لعاب‌دار باید حتماً دو بار در کوره با درجه‌ی پخت مناسب و با رعایت زمان مناسب (یک بار پس از ساخت و بار دیگر پس از لعاب‌کاری) پخته شده باشد. تنها در چنین صورتی است که می‌توان انتظار داشت. بدنه سفالین یا سرامیکی از استحکام و مقاومت لازم برخوردار بوده و لعاب نیز دارای دوام کافی است.
۸- محصول سفالی یا سرامیکی باید دارای کاربرد مشخص مصرفی یا تزیین توأمان بوده و در مجموع از ظرافت و زیبایی لازم برخوردار باشد.
بن‌مایه: هنریاب (http://honaryab.com)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده