صفر تا صد خرید ظروف مسی

صفر تا صد خرید ظروف مسی

انتخاب یک ظرف مناسب برای آشپزی امروزه به یکی از دغدغه‌های خانم‌های خانه‌دار تبدیل شده است و بسیاری از کسب و کارها برای منفعت و گسترش سهم خود در بازار به واردات ظروفی که هنوز بر سر خوب یا بد بودن آنها برای حضور در سبد کالایی خانوار به قطعیت نرسیده‌ایم مبادرت می‌ورزند. در حالی که صنعت ما در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن دارد به شرطی که کمی بیشتر به برجسته کردن نقاط قوت و آگاهی‌رسانی به عموم مردم بپردازیم. برای مثال بخشی از خانوار کشور به دلیل بومی بودن تولید ظروف مسی در آن منطقه با مزایای استفاده از این ظروف آشنایی دارند و از جهات گوناگون در سالیان متمادی ظرفیت‌های استفاده از ظروف مسی برای آنها اثبات شده است. در این گزارش به نکاتی اشاره خواهیم کرد که در جهت استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز به شما کمک می‌کند.
توصیه‌های پزشکی
به توصیه پزشکان افرادی که از درد مفاصل رنج می‌برند، می‌توانند برای رفع این درد از دستبند مسی استفاده کنند، که دلیل این امر را هم کمبود یون‌های مس در خون ذکر می‌کنند که با تماس دستبند مسی با پوست بخشی از این کمبود جبران شده و از درد مفاصل کاسته می‌شود. همچنین خواص ضد میکروبی مس به طور چشمگیری از تولید مثل باکتری‌ها جلوگیری کرده و سبب از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود. وجود این ویژگی‌ها بود که از سالیان دور استفاده از ظروف مسی در خانواده‌ها رواج داشت.
مزایای مصرفی
مزایای استفاده از ظروف مسی تنها در ظاهر زیبای آن خلاصه نمی‌شود بلکه آشپزی با ظروف مسی مثل این است که از یک اتاق با صندلی چوبی خشک به یک اتاق دارای مبل چرم رفته باشیم. اجازه دهید به برخی از این تفاوت‌ها نگاهی بیاندازیم:
حرارت یکنواخت: بسیاری از ظروفی که هم اکنون در خانه‌های ما هستند حرارت را به طور غیر قابل پیش‌بینی در سطح ظرف انتقال می‌دهند که این خود یک امتیاز منفی برای آشپزی است. در مقابل ظروف مسی با انتقال حرارت به صورت یکنواخت تمامی سطح ظرف را پوشش داده و باعث پخت یکنواخت غذا می‌شود.
صرفه‌جویی انرژی: انتقال حرارت بالا در ظروف مسی منجر به این خواهد شد که شما در مواجهه با قبض گاز چهره‌ای خندان داشته باشید.
حمایت از محیط زیست: با استفاده از ظروف مسی به دو دلیل حمایت خود را از محیط زیست اعلام می‌کنید، نخست این که مواد اولیه ظروف مسی به صورت طبیعی در طبیعت یافت شده و همچنین پس از پایان عمر استفاده قابل بازیافت بوده و هیچگونه آسیبی به محیط زیست نخواهد داشت. دوم به دلیل رسانای گرمایی بالا این ظروف، مدت زمان آشپزی و میزان انرژی مصرفی کاهش می‌یابد که در درازمدت باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.
طول عمر بالا: ظروف مسی برخلاف ظروف تفلون دارای طول عمر بالایی هستند چرا که  با از بین رفتن لایه تفلون آنها، این ظروف بلا استفاده شده و دیگر نمی‌توان از این ظروف برای آشپزی استفاده کرد. در حالی که با از بین رفتن لایه قلع ظروف مسی می‌توان با سفیدکاری دوباره و چند باره از این ظروف استفاده طولانی‌تری داشته باشیم.
اولین روز استفاده
توجه داشته باشید که در اولین روز استفاده از ظروف مسی مقداری شیر درون ظروف مسی بجوشانید تا هم ظروف مسی ضد عفونی شده و هم از سیاه شدن زودهنگام درون ظروف مسی جلوگیری شود. البته به یاد داشته باشید که همیشه و در هر زمان هنگام استفاده از ظروف مسی با توجه به انتقال حرارت بالا از شعله پایین و یا  شعله پخش کن استفاده کنید.
نحوه تمیز کردن ظروف مسی در خانه
قسمت بیرونی ظرف
روش اول: به مقدار یک فنجان آبلیمو داخل یک ظرف ریخته و با پودر رخت‌شویی یک محلول بسازید و سپس با یک اسفنج یا پارچه نرم محلول را روی بدنه ظروف مسی بکشید تا لکه‌های سیاه آن از بین برود.
روش دوم: سس گوجه فرنگی را به صورت لایه نازکی بر روی ظرف بمالید و اجازه دهید تا چند دقیقه سس گوجه بر روی ظرف بماند، سپس با نیروی بیشتر ظرف را با یک دستمال بمالید و ظرف را بشویید تا درخشان بودن مس نمایان شود.
روش سوم: با استفاده از جلاسنج سطح ظرف را به صورت یک لایه نازک بپوشانید و پس از ۵ الی ۱۰ دقیقه با یک پارچه نرم جلاسنج را از سطح ظرف پاک کنید  و سپس با استفاده از یک پارچه زبر سطح ظرف را خوب تمیز کنید تا دوباره مثل روز اول درخشان شود.
قسمت داخلی ظرف (قلع داخلی)
در سطح داخلی ظروف مسی به دلیل وجود قلع، پس از استفاده از آن مخصوصا طبخ غذاهای ترش و کُلُری که مخلوط آب آشامیدنی است، لکه‌های سیاه‌رنگی نمایان می‌شود که این به دلیل خاصیت ویژه فلز قلع و کلر آب بوده و جای هیچ‌گونه نگرانی برای سلامتی مصرف کننده نیست. حتی شما می‌توانید جهت از بین بردن و تمیز کردن نسبی این لکه‌ها سطح داخلی را با خاکستر و پودر ظرف‌شویی توسط اسکاج نرم بشویید و از کشیدن هرگونه سیم ظرف‌شویی جدا خودداری شود. در صورت ظاهر شدن قرمزی مس بر سطح داخلی ظروف پخت هرگونه شیرینی و حتی برنج بلا مانع است و تنها از پخت غذاهای ترش خودداری کنید و یا اینکه نسبت به قلع‌اندود کردن ظروف اقدام نمایید. متاسفانه در زمینه تولید این ظروف نیز افرادی سودجو هستند که به جای استفاده از قلع از سرب یا درصدی از آن استفاده می‌کنند که بسیار مضر است. به همین خاطر هنگام مراجعه به سفیدگری حتما از اصالت کسب و کار مطمئن شوید.
تفاوت ظروف دست‌ساز و ماشینی
کلیه ظروف مسی از لحاظ ساخت شامل سه دسته ماشینی، نیمه چکش‌کاری و دست‌ساز می‌شود . تمام مراحل ساخت ظروف ماشینی از خم‌کاری گرفته تا پرس‌کاری توسط دستگاه انجام شده و از نظر ظاهری هم خطوطی موازی روی بدنه داشته و قیمت کمتری دارند اما ظروف نیمه چکش‌کاری پس از خم شدن توسط دستگاه خم‌کاری توسط مسگرها چکش‌کاری شده، روی بدنه ظروف جای تعدادی چکش‌کاری دیده شده و قیمت‌شان از ظروف ماشینی بالاتر است، ولی ظروف کاملا دست‌ساز تمام مراحل ساختشان با دست انجام شده و روی بدنه آنها جای چکش‌کاری به وفور دیده شده، همچنین لحیم‌کاری‌های برنج نیز در کناره‌های این ظروف دیده می‌شود و قیمت‌شان از همه گران‌تر است. لازم به ذکر است که ظروف مسی هر چه قدر چکش‌کاری بیشتری داشته باشند، بهتر یون آزاد می‌کنند. همچنین ظروف دست‌ساز دارای وزنی مناسب و به اندازه کافی سنگین است که به نشستن ایمن بر روی شعله اجاق کمک می‌کند. به همین دلیل موقع خرید ظروف مسی ظروفی را خرید کنید که چکش‌کاری بیشتری داشته باشد و یا اینکه کاملا دست‌ساز باشد تا علاوه بر اینکه از خواص آن استفاده کنید از یک اثر هنری فوق‌العاده زیبا بهره‌مند شوید.
قیمت ظروف مسی چگونه تعیین می‌شود
قیمت فلز مس توسط بازار جهانی LME در لندن قیمت‌گذاری می‌شود. بعد از آن هزینه مراحل ساخت است که بر روی این قیمت افزوده می‌شود . دلیل دیگر استفاده از روکش لایه داخلی است (قلع) که این فلز نیز دارای قیمت جهانی چندین برابر فلز مس است. دلیل تغییر قیمت ظروف مسی نیز تغییر در قیمت جهانی این فلزات است. صرف نظر از گرانی ظروف مسی و هزینه قلع‌اندود کردن آن بهترین ظرف برای پخت و پز ظروف مسی است. علاوه بر این دلایل، خرید این ظروف باعث افزایش تولید داخلی و کاهش واردات ظروف خارجی خواهد شد.
بن‌مایه: صنایع دستی شوال (http://www.shoval.ir)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده