قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

ظروف مسی امروزه به یکی از پرطرفدارترین لوازم خانه تبدیل شده است و بسیاری از خانواده‌های ایرانی به خصوص برای تهیه جهیزیه عروس از این ظروف استفاده می‌کنند. البته با توجه به این که قیمت ظروف مسی نسبت به برخی ظروف دیگر به نسبت بالا است، اما ظاهر زیبای آن ارزش این ظروف را بالا می‌برد، ناگفته نماند که مزایای استفاده از ظروف مسی تنها در ظاهر زیبای آن خلاصه نمی‌شود بلکه آشپزی با ظروف مسی مثل این است که از یک اتاق با صندلی چوبی خشک به یک اتاق دارای مبل چرم رفته باشیم. اجازه دهید نگاهی به مزایای استفاده از ظروف مسی بیاندازیم:
حرارت یکنواخت: بسیاری از ظروفی که هم اکنون در خانه‌های ما هستند حرارت را به طور غیرقابل پیش‌بینی در سطح ظرف انتقال می‌دهند که این خود یک امتیاز منفی برای آشپزی است. در مقابل ظروف مسی با انتقال حرارت به صورت یکنواخت تمامی سطح ظرف را پوشش می‌دهد و باعث پخت یکنواخت غذا می‌شود.
صرفه جویی انرژی: انتقال حرارت بالا در ظروف مسی منجر به این خواهد شد که شما در مواجهه با قبض گاز چهره‌ای خندان داشته باشید.
حمایت از محیط زیست: با استفاده از ظروف مسی به دو دلیل حمایت خود را از محیط زیست اعلام می‌کنید. نخست این که مواد اولیه ظروف مسی به صورت طبیعی در طبیعت یافت شده، همچنین پس از پایان عمر استفاده، این ظروف قابل بازیافت بوده و هیچگونه آسیبی به محیط زیست نخواهد داشت. دوم به دلیل رسانای گرمایی بالای این ظروف، مدت زمان آشپزی و میزان انرژی مصرفی کاهش می‌یابد که در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.
طول عمر بالا: ظروف مسی برخلاف ظروف تفلون دارای طول عمر بالایی هستند چرا که ظروف تفلون با از بین رفتن لایه‌ی تفلون آنها بلا استفاده شده و دیگر نمی‌توان از این ظروف استفاده کرد، در حالی‌که با از بین رفتن لایه‌ی قلع ظروف مسی می‌توان با سفیدکاری دوباره و چندباره  از این ظروف استفاده‌ی طولانی‌تری داشته باشیم.
در این مقاله قدم به قدم به مراحل تولید ظروف مسی می‌پردازیم که جهت آگاهی صحیح به شما کمک می‌کند:
- ذوب کردن شمش‌های مس
- قالب‌گیری مواد مذاب
- نورد کردن قالب‌های مس
- برش ورق مس به قطعات کوچک‌تر
- گرد کردن ورق مس
- توزیع ورق مس به استادکاران
- قلع‌کاری
- پولیش‌زنی
- مرحله اتصال دسته
- انبار و فروش

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۱- ذوب کردن شمش‌های مس: در این مرحله شمش‌های مس همراه مواد بازیافتی که در مراحل قبل به صورت پرت درآمده‌اند وارد کوره شده و در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرند تا مواد اولیه کاملا به صورت مذاب درآمده و آماده برای قالب‌گیری شوند.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۲- قالب‌گیری مواد مذاب: بعد از مرحله ذوب کردن نوبت به مرحله قالب‌گیری می‌رسد. در این مرحله مس ذوب شده در قالب‌هایی که به شکل مستطیل آماده شده‌اند ریخته می‌شود تا پس از مدتی که قالب‌ها آماده شد وارد مرحله نورد کردن شود.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۳- نورد کردن قالب‌های مس: در این مرحله برای اینکه قالب‌های مس به ضخامت قابل استفاده برای ظروف برسند، داخل دستگاه نورد قرار می‌گیرند که این‌کار برای چندین مرتبه تکرار می‌شود. پس از انجام این مراحل ورق‌های مس آماده می‌شوند برای برش.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۴- برش ورق مس به قطعات کوچک‌تر: ورق مس آماده شده در این مرحله به ابعاد مورد نیاز تولید ظروف مسی برش داده می‌شوند و به قسمت گرده‌سازی فرستاده می‌شوند.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۵- گرد کردن ورق مس: ورق‌های مسی که برش داده شده‌اند در قطرهای متفاوتی به صورت دایره‌ای دوباره برش می‌خورند و به قسمت‌های مجزا فرستاده می‌شوند.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۶- توزیع ورق مس به استادکاران: قسمت‌هایی که باید ورق مسی به آنجا تحویل داده شوند:
- اولین قسمت تولید ظروف کاملا ماشینی به صورت پرس‌کاری.
- دومین قسمت تولید ظروف نیمه ماشینی به صورت خم‌کاری.
- سومین قسمت تولید ظروف کاملا دستی که بیشترین زحمت  کار در این قسمت توسط استادکاران بنام زنجان انجام می‌شود که البته با توجه به زحمتی که می‌برد نسبت به بقیه ظروف گران‌تر می‌باشند.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۷- قلع‌کاری: در ظروف مسی به دلیل اینکه از وارد شدن بیش از حد یون مس به غذا جلوگیری شود، باید یک لایه روکش قلع به داخل ظروف کشیده شود. در این مرحله ظرف آماده شده را بر روی آتش قرار می‌دهند و در حرارت بالا مقداری قلع را داخل ظرف می‌ریزند و زمانی که در حالت مایع قرار گرفت، مایع قلع را بر تمامی قسمت‌های داخلی ظرف می‌کشند و پس از مرحله شست و شو ظروف را خشک کرده و برای رفتن به مرحله پولیش آماده میکنند.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۸- پولیش‌زنی: مرحله‌ای بسیار مهم که زیبایی ظروف مسی به آن بستگی دارد. در این بخش از پروسه‌ی تولید، دستگاه‌هایی تعبیه شده که به‌وسیله آنها لایه‌ای از سطح ظرف برداشته و سبب براقیت و زیبایی ظرف می‌شود.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۹- اتصال دسته: کم کم به مراحل پایانی ظروف مسی نزدیک می‌شویم، پس از اتمام تمامی مراحل در بخش اتصال دسته سوراخ‌هایی در دو طرف ظرف به وسیله دستگاه‌ها ایجاد می‌شود، سپس دسته‌هایی که از قبل از جنس برنج یا مس آماده شده‌اند، توسط پین‌های مسی بر روی ظرف قرار می‌گیرند.

قدم به قدم با ۱۰ مرحله تولید ظروف مسی

۱۰- انبار و فروش: پس از آماده شدن محصولات در این مرحله تمامی ظروف مسی درون یک بسته‌بندی قرار گرفته و در گونی‌های بزرگ به انبار برده می‌شوند تا برای فروش به بازار عرضه شوند.
بن‌مایه: صنایع دستی شوال (http://www.shoval.ir)

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده