​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

ظروف مسی چگونه ساخته می‌شوند؟

ظروف مسی چگونه ساخته می‌شوند؟

آیا مراحل ساختن ظروف مسی را می‌دانید؟
از گذشته تاکنون ظروف مسی نقش مهمی در زندگی ما داشته‌اند. مراحل ساخت ظروف مسی همیشه به یک شکل بوده و مسگران برای ساختن و فرم دهی ظروف مسی مرارت‌های زیادی می‌کشند. مس یک عنصر حیاتی و واجب در زندگی انسان است، که مراحل ساخت آن آسان و راحت نیست و فقط مسگران حرفه‌ای موفق به ساخت ظروف مسی با کیفیت و درخشان می‌شوند.
مراحل ابتدایی ساخت همه‌ی ظروف مسی یکسان است اما مراحل بعدی ساخت، برای هر ظرف مسی فرق دارد و متمایز است. مراحل اصلی، ساخت ظروف مسی عبارت‌اند از:
۱- فرم دهی ورق‌های مس به روش چکش‌کاری
۲- دندانه‌دار نمودن لبه‌ها
۳- باز کردن دندانه‌ها
۴- چفت کردن
۵- گرم کردن و چکش‌کاری مجدد
ابتدا ورق مسی صاف و باکیفیت را به اندازه ظرف مسی که در نظر گرفته‌اند، برش می‌دهند و بعد از برش، آن را روی سندان، با ابزار مختلف حالت و فرم می‌دهند. در مرحله سوم، ورق مسی را با حرارت جوش (قیناق) می‌دهند. در مرحله چهارم، ظروفی که فرم گرفته‌اند و جوش داده شده‌اند، تا حدوی آماده شده‌ و بخشی از مرحله ساخت را طی کرده‌اند. ظروف مسی آماده شده را با اسید می‌شویند، و مجددا به صورت چرخشی ، آن حرارت می‌دهند، و در هنگام این حرارت چرخشی پودر لحیم (نشادر) به آن اضافه می‌کنند، تا رنگ آن سیاه شود. مرحله پنجم ساخت ظروف مسی، قلع کردن یا سفید کردن ظروف مسی است. بدین شکل که پنبه را به قلع آغشته می‌کننند و بعد به بدنه‌ی ظرف مسی می‌کشند. در مرحله آخر، بعد از قلع کردن ظرف مسی آن را در آب خنک قرار داده و شستشو می‌دهند. و با شستن ظرف مسی پودر لحیمی که در آن وجود دارد، از بین می‌رود، و کاملا درخشان و صاف می‌شود.

ظروف مسی چگونه ساخته می‌شوند؟

پیشینه مسگری در ایران
یکی از کهن‌ترین صنایع دستی ایران، مسگری است. پیشینه مس و مسگری در ایران قدمت دیرینه‌ای دارد و از گذشته‌های دور هنر دست ایرانیان بوده است. مراکز عمده مسگری در شهرهایی مثل کرمان، زنجان، یزد، اصفهان و شیراز می‌باشد. مسگری در زنجان به بیش از هزار سال قبل و دوران ساسانیان برمی‌گردد. در گذشته تمام ظروف مسی با دست بشر ساخته می‌شدند. صنعت مس در کرمان، در دوران سلجوقیان به اوج خود رسید.

ظروف مسی چگونه ساخته می‌شوند؟

معادن مس در ایران
انسان‌ها بعد از کشف کردن سنگ و گل به فلزات روی آوردند. مس به شکل خالص در طبیعت یافت می‌شود و به راحتی قابل بهره‌داری است. در کشور ما نیز معادن مس زیاد و مفیدی وجود دارد، که از مهم‌ترین معادن کشورمان می‌توان به معدن مس سرچشمه، معدن مس سونگون، معدن مس قلعه‌زری و معدن مس میدوک اشاره کرد.
معدن مس سرچشمه، در پنجاه کیلومتری جنوب شهرستان رفسنجان قرار گرفته‌است. معدن سرچشمه بزرگ‌ترین تولید‌کننده مس در ایران و جهان است. معدن روباز سرچشمه بر روی کمربند جهانی مس قرار دارد.
معدن مس سونگون، در استان آذربایجان شرقی و صدوسی کیلومتری شهر تبریز واقع شده است. معدن مس سونگون، در یک منطقه کوهستانی با ارتفاع دوهزار متر بالای سطح دریا قرار گرفته است. ذخیره احتمالی این معدن بیش از یک میلیارد تن و ذخیره قابل استخراج معدن سونگون حدود هفتصد و نود و شش میلیون تن برآورد شده است. در این معدن به جز مس، فلزات دیگری مثل طلا و نقره هم استخراج می‌شود.
معدن مس قلعه زری، در روستای قلعه زری و در صد و هشتاد کیلومتری شهرستان بیرجند قرار دارد. بخش زیادی از مس کشور از این معدن استخراج می‌شود. در معدن مس قلعه زری به جز مس فلزات ارزشمند دیگری هم در آن استخراج می‌شود.
معدن مس میدوک، در در شهر بابک از توابع استان کرمان واقع شده است. در گذشته مردم این معدن را معدن لاچاه می‌نامیدند. زمین‌شناسی کانسار مس میدوک صد و هفتاد میلیون تن با عیار هشتاد و سه درصد محاسبه شده که از این مقدار به میزان صد و چهل ‌و ‌چهار میلیون تن آن قابل استخراج است.

ظروف مسی چگونه ساخته می‌شوند؟

فواید ظروف مسی
برخی تحقیقات علمی به ما نشان می‌دهد که وجود مس در بدن ما لازم و ضروری است. ظروف مسی فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. استفاده از ظروف مسی موجب تسکین و آرامش مفاصل هم می‌شود و بیماری مثل آرتروز را بهبود می‌بخشد، به درد مفاصل و تورم مفاصل نیز کمک می‌کند. فلز مس باعث تولید ملانین در بدن می‌شود که می‌تواند سلامت مو را حفظ می‌کند و باعث رشد سریع مو شود. استفاده از ظروف مسی برای طحال و کبد مفید بوده و باعث افزایش سرعت عملکرد مغز هم می‌شود.

ظروف مسی چگونه ساخته می‌شوند؟

سخن پایانی
همین طور که در این مطلب خواندید ساختن ظروف مسی کار آسان و راحتی نیست. و مسگران با تبحر فراوان و با دستان هنرمند خود ظروف مسی را خلق می‌کنند. ظروف مسی در کشور ما از گذشته‌های دور تا به امروز طرفداران زیادی داشته است. ظروف مسی دوره‌های مختلفی را طی کرده تا توانسته امروز خودش در خانه‌های ایرانی جا بدهد و علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کند. ظروف مسی در خانه‌های ایرانی نقش مهمی دارند و فواید بسیاری موثر و چشگیری در زندگی ما دارند، به گونه‌ای که ظروف مسی باعث آرامش اعصاب و روح، تسکین درد مفاصل و تحریک مغز می‌شود.
بن‌مایه: یزدممنتو (https://yazdmemento.ir)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده