​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

سیر تحول میناکاری روی شیشه

سیر تحول میناکاری روی شیشه

مقدمه
میناکاری روی شیشه از قديمی‌ترين هنرها است که در ایران سابقه دیرینه دارد و آداب و رسوم هر منطقه‌ای به این هنر تاثیرگذار بوده و به همین دلیل است که انواع و اقسام میناکاری روی شیشه در سراسر دنیا دیده می‌شود. میناکاری روی شیشه از زمان‌های قدیم در کشور ایران رواج داشته و خانه‌های قدیمی با شیشه‌های میناکاری شده دوران قاجار، مهم‌ترین گواه بر این سخن که این هنر از زمان‌های قدیم در کشور ما ریشه داشته است.
صنایع دستی میناکاری روی شیشه
هنرمندان و اساتید میناکاری، صنایع دستی این هنر را تهیه کرده و به مردم و دوستداران هنر عرضه می‌کردند. البته برای انجام این هنر لازم است که اصول و قواعد آن را یاد بگیرید. کسب تجربه در این هنر، نقش اصلی را بازی می‌کند. شیشه‌های میناکاری شده هم از یک طرف باعث ورود نور به داخل منزل شده و از طرف دیگر به زیبایی بصری کمک می‌کنند.
در صورتی كه به محيط‌های رنگارنگ علاقمند هستيد، می‌توانيد با میناکاری روی شیشه، كارآفرينی كنيد. البته لازم نيست كه حتما نقاش ماهری باشيد تا بتوانيد اين كار را انجام دهيد. فقط طرح اوليه خود را در ابتدا روی كاغذ پياده كرده و بعد آن را اجرايی كنيد. البته رنگ‌های مینا می‌تواند روی سطوح مختلفی مانند فلز هم قرار گیرد. با قلم‌مو می‌توانید رنگ‌های میناکاری را روی سطوح شیشه‌ای بکشید.
شیشه لعابی، از تکنیک‌هایی است که در شیشه‌های لوکس استفاده می‌شود و حداقل تا اوایل دوره مدرن در مراکز مهم این شاخه عجیب هنرهای تزئینی دیده می‌شود، اگرچه بعد از دو قرن به رویه مد تبدیل شده، بنابراین پس از ظهور در مصر باستان، ابتدا در مراکز مختلف یونانی - رومی امپراتوری روم، سپس مصر و سوریه، و به دنبال آن در ونیز قرون وسطایی، شیشه‌های میناکاری وجود داشت، از آنجا در سراسر اروپا، به ویژه به روم گسترش یافت. پس از افول امپراطوری از اواسط قرن هجدهم، در اواخر قرن نوزدهم توسط شیشه‌سازان فرانسوی دوباره در سبک‌های جدید احیا شد. میناکاری روی فلز در طلا سازی و جواهرات به رویه ثابت تبدیل شد و اگرچه به نظر می‌رسد شیشه‌های میناکاری در بعضی از نقاط زیاد مورد توجه قرار نگرفته‌اند.
این روش همچنین در پنجره‌های شیشه رنگ‌آمیزی، با سایر تکنیک‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد و بعضی اوقات برای مینیاتورهای پرتره و نقاشی‌های دیگر روی شیشه‌های تخت استفاده شده است.
روش‌های میناکاری روی شیشه
شیشه با مخلوط کردن شیشه پودر شده، یا از قبل رنگ‌آمیزی یا شیشه شفاف مخلوط با رنگ‌دانه‌ها، با چسب از قبیل صمغ عربی لعاب داده می‌شود، که یک ماده مایع غلیظ به شما می‌دهد تا با برس رنگ شود. به طور کلی رنگ‌های مورد نظر فقط هنگام میناکاری قطعه ظاهر می‌شوند و این بر مشکلات هنرمند می‌افزاید. در میناکاری فلز، از کتیرای صمغی می‌توان برای ایجاد لبه‌های تیز در قسمت‌های نقاشی شده استفاده کرد. رنگ بر روی ظرف اعمال می‌شود، که قبلا کاملا شکل گرفته است. ظروف شیشه میناکاری شده درون کوره قرار می‌گیرند تا پخته شوند. اگر می‌خواهید که شیشه‌هایی با شکل‌های دلخواه خود را داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را اول ذوب کرده و بعد از آن روی آن‌ها رنگ‌های میناکاری را اجرا کنید.
طی چند سال اخیر میناکاری روی شیشه با میله آهنی بلندی انجام می‌شد تا این که روش‌های دیگری هم ایجاد شد. در میناکاری روی شیشه می‌توان هم قبل از کوره و هم بعد از کوره از قلمه استفاده کرد. براساس روش‌های جدید می‌توان با دمای حرارت بالا هم میناکاری روی شیشه به راحتی انجام داد. برخی میناکاران، شیشه‌ها را با ذوب، پهن و برخی دیگر باریک می‌کردند. همین روش باعث می‌شد که ظروف شیشه‌ای با اشکال منظم و نامنظم میناکاری شده شکل بگیرد که زیبایی و جلوه خاص خود را دارند.
سیر تحول میناکاری روی شیشه
در برخی اوقات ته ظروف شیشه‌ای که گرم نشده‌اند را با رنگ‌های میناکاری شده، رنگ‌آمیزی می‌کنند تا کاملا صاف و یک‌دست شوند. این روش زمانی در ونیز انجام می‌شد و از آن‌جایی که ریزش رنگ در این قسمت‌ها خیلی زیاد بود خیلی زود کنار گذاشته شد. امروزه از قلم‌های میناکاری استفاده می‌شود تا ظروف کاملا بدرخشند. روش میناکاری روی لایه فلزی، چیزی است که ما هر روز با آن روبرو می‌شویم - که در اجاق‌ها، ظروف آشپزی، روکش ساختمان و بسیاری از کاربردهای دیگر وجود دارد. هنگامی که روی جواهرات استفاده می‌شود، میناکاری به یک کار هنری تبدیل می‌شود که شی تزئینی را به چیزی زیبا تبدیل می‌کند.
هنر میناکاری هنر باستانی است و قدمت آن به سال ۱۴۰۰ قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد که در مایکن (۱۴۰۰ پس از میلاد) ، یونان باستان (۶۰۰ پس از میلاد) ، امپراتوری بیزانس (قرن ۱۲ - ۸ میلادی) و قرن ۱۹ و ۲۰ شکوفا شد.
بن‌مایه: هنرمینا (http://honarmina.ir)

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده