​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

تاریخچه‌ی مس و پرداز

تاریخچه‌ی مس و پرداز

در بررسی تاریخچه‌ی مس و پرداز نیاز نیست به زمان‌های خیلی دور و گذشته سفر کنید. تاریخچه‌ی مس و پرداز مربوط می‌شود به همین حوالی، همین سال‌های اخیر، همین نزدیکی‌ها. در واقع باید گفت مس و پرداز یک هنر نوظهور و جدید است که در اصفهان و در صنایع دستی هنرلوکس و آقاجانی طلوع کرد.
ما گاهی گمان می‌کنیم زمانی که صحبت از صنایع دستی به میان می‌آید منظور هنرهایی است که در زمان گذشته ایجاد شده، شکل گرفته و هنوز ادامه دارد. اما کمتر به فکر نوآوری و خلق هنر جدید در این عرصه هستیم. هر روزه در هر زمینه‌ای وسیله‌ها و ابزارهای جدیدی خلق، اختراع و ایجاد می‌شوند و نیاز بشر را برطرف می‌کنند. اما در هنر و صنایع دستی ما کمتر شاهد چنین اتفاقاتی هستیم. چرا؟
هنرهایی که ما الان خلق می‌کنیم برای مردمان چند صد سال دیگر جزو هنرهای قدیمی و باستانی ارزشمند به حساب می‌آید. همانطور که ما الان به هنرهای ایجاد شده در قرن‌های پیش عشق می‌ورزیم و احترام می‌گذاریم. مسیر بی‌نهایت عشق، مسیر بی‌نهایت هنر را موجب می‌شود. پس هیچ‌گاه نباید متوقف شد. در هنر و صنایع دستی هم باید ابداع و ایجاد و نوآوری داشت. باید خلق کرد و به شاخ و برگ این درخت تنومند افزود تا پربارتر و پرحاصل‌تر شود.
نقاشی روی مس چیست؟
نام دیگر هنر مس و پرداز نقاشی روی مس است. این هنر که نوعی نقاشی روی ظروف مسی است از میناکاری الهام گرفته و می‌توان آن را زیرمجموعه‌ی هنر میناکاری روی مس به شمار آورد. علت نام‌گذاری آن این است که پرداز روی مس را می­توان تلفیقی از هنر میناکاری با مس پرداخت شده در نظر گرفت.

تاریخچه‌ی مس و پرداز

کیفیت ظروف مسی
ظروف مسی که برای تولید محصولات مس و پرداز استفاده می‌شود باید مقاومت و ضخامت نسبتا بالایی داشته باشد. البته در مراحل تولید این محصولات نیز به منظور جلوگیری از اکسید و سیاه شدن رنگ مس و افزایش مقاومت محصولات مس و پرداز، سطوح آن‌ها با روکش پلی استر می‌پوشانند.
مقایسه‌ی تاریخچه‌ی میناکاری با تاریخچه مس و پرداز
سابقه‌ی هنر میناکاری، میناگری یا میناسازی به حدود پنج هزار سال پیش باز می‌گردد. این هنر که امروزه بیشتر بر روی مس انجام می‌شود به گونه‌ای مادر هنر مس و پرداز محسوب می‌شود. هنر مس و پرداز یک هنر نوظهور است که از میناکاری الهام گرفته و بخاطر تنوع و تضاد رنگی به‌کار رفته به میزان قابل توجهی مورد استقبال مشتریان عزیز قرار گرفته است.
مراحل تولید مس و پرداز
۱) تولید ظروف مسی یا خمکاری: در این مرحله استاد مسگر باید ظروف مسی را مطابق با سفارشی که دریافت کرده است بسازد و در اختیار هنرمندان مس و پرداز قرار دهد.
۲) در این مرحله ظروف را لعاب داده و در کوره قرار می‌دهند. دمای کوره حدود ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. این مرحله را ممکن است ۳ یا ۴ بار تکرار کنند تا به نتیجه‌ی مطلوب و دلخواهی که باید، برسند. منظور از نتیجه‌ی مطلوب این است که سطح ظروف کاملا صاف و صیقلی و یکدست شود.
۳) مرحله‌ی سوم مرحله‌ی لذت‌بخش و دلنشین نقاشی روی ظروف آماده شده است. اینجاست که هنرمند مس و پرداز کار ظروف مسی را شکار کرده و نقش‌های زیبا و جذاب را استادانه روی آن‌ها به یادگار می‌گذارد.
۴) مرحله‌ی جذاب بعدی رنگ‌آمیزی نقوشی است که در مرحله‌ی قبلی کشیده شدند. این مرحله از مرحله‌ی قبلی هم دلچسب‌تر و شیرین‌تر است.
۵) حالا باید کاری کرد این نقش و رنگ‌های زیبا ثابت شوند و روی ظروف برای همیشه خودنمایی کنند. به این منظور ظروف مسی نقاشی شده را در کوره قرار داده و در دمای ۴۰۰ الی ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند.
۶) در آخر با لعاب و پلی‌استر سطح ظرف را پوشش می‌دهند و مجددا در کوره قرار می‌دهند. این عملیات نهایی به منظور حفظ نقوش روی ظرف از آسیب‌هایی مانند ضربه می‌باشد و در عین حال نقش روی ظرف را درخشان‌تر و زیباتر می‌کند.

تاریخچه‌ی مس و پرداز

تفاوت مس و پرداز با میناکاری
اولین تفاوت این دو هنر در مراحل آماده‌سازی ظروف مسی است. در میناکاری پیش از نقاشی ظروف را لعاب می‌دهند اما در مس و پرداز این کار را نمی‌کنند. بلکه پس از کوره‌دهی ظروف نقاشی‌ها روی بدنه‌ی مسی آن‌ها نقش می‌بندند.
دوم اینکه مس و پرداز دقت بیشتری می‌خواهد و علت آن این است که: مراحلی مانند سوهان‌کاری و پرداخت از مراحل کار حذف شده‌اند. دقت و تمرکز هنرمند باید جبران مراحل حذف شده را بکند تا نقش و رنگ روی ظروف دقیق و منظم باشند.
تفاوت دیگر در رنگ‌بندی‌ها و نقش‌های روی ظروف می‌باشد. طراحی روی مس  در مس و پرداز درشت‌تر، با خطوط و دوایر کمتر است و در عین حال برجسته‌تر و آشکارتر می‌باشد. در رنگ‌بندی ظروف میناکاری بیشتر از رنگ آبی استفاده می‌شود و تضاد رنگی در آن‌ها به چشم نمی‌خورد. همانطور که می‌دانید و از نام آن هم پیداست مینا اشاره به آبی آسمانی دارد و به همین دلیل این نام را بر روی این هنر گذاشته‌اند. در صورتی که در مس و پرداز تضاد رنگی بیشتر به چشم می‌خورد و این مساله و تنوع ایجاد شده نیاز مشتری‌ها با سلایق مختلف را بیشتر پوشش می‌دهد.

تاریخچه‌ی مس و پرداز

بن‌مایه: هنر لوکس (https://honarlux.ir)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده