راهنمای خرید آثار ملیله‌کاری

راهنمای خرید آثار ملیله‌کاری

در این نوشته قصد داریم شما را در ابتدا با مفهوم کلی هنر ملیله‌کاری آشنا نماییم. در ادامه به تشریح مهمترین عوامل موثر در با کیفیت بودن این محصولات می‌پردازیم. به شما آموزش خواهیم داد کدام موارد و شاخصه‌ها قیمت یک اثر ملیله‌کاری شده را تعیین می‌نماید. امیدواریم این نوشته راهنمای خوب و مختصری برای شما علاقه‌مندان و خریداران محصولات هنری و صنایع دستی، بویژه ملیله‌کاری، باشد.
در ابتدا به معرفی هنر ملیله‌سازی پرداخته و سپس مهمترین موارد تعیین کیفیت و ارزش‌گذاری این آثار را معرفی می‌نماییم.

راهنمای خرید آثار ملیله‌کاری

معرفی رشته ملیله‌کاری
ملیله‌کاری هنری است که در آن پس از طی چند مرحله، فلزاتی چون طلا، نقره و مس با استفاده از تجربه هنرمند به صورت مفتول‌های نازکی درآمده و به شکل نقش‌های مختلف و تعریف شده‌ای در می‌آیند و سپس این نقش‌ها با به کارگیری طرح‌های اسلیمی و نگاره‌های سنتی در فرم‌هایی متنوع با مهارت کنار هم چیده شده و به یکدیگر جوش می‌خورند و محصولات کاربردی و تزیینی زیبایی تولید می‌شود.
توجه شود که ملیله‌سازی یا ملیله‌کاری را نباید با ملیله‌دوزی اشتباه گرفت زیرا در هنر ملیله‌دوزی ملیله‌ها را بر روی جاهای مختلف لباس می‌دوزند در حالی که ملیله‌کاری که موضوع مورد بحث ماست، تولیدکننده اشیا کاربردی یا تزیینی فلزی است.

راهنمای خرید آثار ملیله‌کاری

هنگام خرید آثار ملیله‌کاری به چه مواردی دقت کنیم؟
اگر در حال خرید ظروف ملیله‌کاری هستید، دقت کنید که از ایستایی و تقارن کافی برخوردار باشد. از آن جایی که ظروف ملیله‌کاری شده علاوه بر جنبه تجملاتی و دکوری، گاهی در مهمانی‌های ویژه شما ممکن است کاربردی نیز باشند، بنابراین لازم است این ظروف از سطح مقطع مناسبی جهت اتکای کامل برخوردار باشند.
قسمت‌های لحیم‌کاری شده باید به گونه‌ای پرداخت و پولیش شده باشند که دیده نشوند. همان گونه که در معرفی رشته ملیله‌کاری، به شرح کامل مراحل این هنر پرداخته‌ایم، قطعات کوچک مفتولی ملیله پس از شکل‌دهی، به دیواره و در نهایت بدنه جوش می‌خورند. در آخر باید اثر به حد کافی پرداخت و سمباده خورده تا سطح لحیم‌کاری شده دیده نشود یا دیده شدن این قسمت‌ها به حداقل برسد.
در صورتی که اثری که قصد خرید آن را دارید، ملیله مس با آبکاری و پوشش نقره است (شیوه مرسوم ملیله‌کاری‌های ظروف اصفهان)، توجه داشته باشید که همه سطوح محصول ملیله‌کاری شده با آب نقره پوشش داده شده باشد. (آبکاری صحیح) گاهی ممکن است بر اثر بی‌توجهی یا عجله در امر تولید و پرداخت نهایی آثار به خوبی پوشش آب نقره یا هر نوع آبکاری دیگری را نگیرند که این نقص به مرور زمان بیشتر خودنمایی خواهد کرد.
سطح ملیله‌کاری شده دارای زبری یا تیزی قابل توجهی نبوده و یکدست باشد. از آن جایی که ملیله‌سازی حاصل پیچیدن و لحیم کردن مفتول‌های باریک فلزی است، ممکن است حین کار قسمت‌هایی از این مفتول‌ها بالا زده و یا به نحوی جوش بخورند که سطح غیر یکنواختی در بخشی ایجاد گردد. این مساله علاوه بر بد ترکیب و نازیبا کردن کلیت کار، ممکن است سبب آسیب رساندن حین حمل و استفاده از آن نیز بشود.
محصول ملیله‌کاری شده دارای مقاومت کافی باشد. همان‌گونه که در قسمت پیشین نیز اشاره شد، ملیله‌کاری هنری است که حاصل مجموعه‌ای از مفتول‌های بسیار باریک و ظریف از فلزاتی چون مس، نقره، طلا و… است که پس از فرم دادن به آن‌ها و چیدن در کنار هم، به یکدیگر جوش می‌خورند. حال اگر بخش‌هایی از این فضای پر از مفتول، خالی مانده باشد و یا به کمک مفتول‌های ضخیم‌تر که به عنوان دیواره به کار می‌رود، احاطه نگشته باشد، باعث می‌شود در صورت ضربه و یا فشارهای وارده احتمالی، خم و یا حتی از هم از هم جدا شود که این اصلا خوشایند نیست. پس توجه کنید که همه قسمت‌ها از مفتول‌های زیبای فرم داده شده پر شده تا استحکام لازم را دارا باشد.
محصول ملیله‌کاری، ایزوله شده باشد. اطمینان حاصل کنید که محصول ملیله‌کاری که قصد خرید آن را دارید، به روش‌های مخصوص این کار، ایزوله شده باشد.  چون ممکن است پس از مدتی در واکنش  با محیط و آب و هوا، اکسید و دچار رنگ پریدگی گردد.

راهنمای خرید آثار ملیله‌کاری

چه مواردی در ارزش‌گذاری یک اثر ملیله‌کاری موثر است؟
هر چه طرح‌ها و نقوش مفصل‌تر بوده و با جزییات بیشتری همراه باشد، ارزش کار بالاتر می‌رود. ملیله‌کاری متشکل از مجموعه‌ای از مفتول‌های باریک است که به شکل فرم‌های سنتی و متداول این هنر فلزی که در معرفی رشته ملیله‌کاری به آن پرداخته‌ایم، چیدمان می‌شوند. هر چه نقوش با جزییات بیشتری شکل داده و ساخته شده باشند، اثر دارای ارزش بیشتری خواهد بود.
طرح‌های ابتکاری در هنر ملیله‌کاری، ارزش اثر را دو چندان می‌کند. ملیله‌کاری هنری است که بسیار جای خلاقیت و نوآوری دارد و دست هنرمند در ایجاد شکل‌های گوناگون و چیدمان‌های جدید به وسیله نوارهای ملیله‌سازی، باز است. در صورتی که اثر ملیله‌کاری شده، دارای طرحی متفاوت از طرح‌های متداول باشد، به شرط رعایت اصولی که گفته شد، از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار خواهد بود.
اصالت فرم ریزنقش‌های پیچیده شده، به اثر نهایی ارزش بیشتری می‌دهد. یک سری فرم‌ها در ریزنقش‌های هنر ملیله‌کاری بخشی از اصالت آن است و در نمونه‌های گذشتگان نیز بسیار از این ریزنقش‌ها استفاده شده است. هر چه بیشتر از این نوع پیچش‌ها اما در چیدمان‌های جدید بهره گرفته شود، در ارزش‌گذاری اثر موثر خواهد بود.
در صورت به کارگیری  سنگ‌های قیمتی در این هنر برای ساخت زیورآلات سنتی ملیله‌کاری و یا حتی ظروف و اشیا زینتی ملیله‌ای، ارزش اثر بیشتر خواهد شد. به‌کارگیری درست سنگ‌های زینتی و قیمتی مانند عقیق، فیروزه و… در جای مناسب به روی کارهای ملیله‌کاری، جلوه اثر را دو چندان کرده و ارزش و تبحر هنرمند را به نمایش می‌گذارد.

راهنمای خرید آثار ملیله‌کاری

بن‌مایه: صنایع دستی ایران (https://irancrafts.me)

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده