اساتید حرفه‌ای میناکاری اصفهان

اساتید حرفه‌ای میناکاری اصفهان

اساتید میناکاری اصفهان میراث‌دار هنر بزرگان کشورمان بوده و توانسته‌اند این گنجینه ملی را برای ما زنده نگه دارند. امروزه استادان برجسته میناکاری اصفهان شاگرادن فراوانی تربیت کرده که هر کدام در زمینه کاری خود از بهترین‌ها بشمار می‌روند. اساتید آموزش میناکاری علاوه بر تعلیم هنر میناکاری، در کارگاه‌های خود محصولات بسیار با کیفیتی تولید می‌کنند که هر کدام از آنها به مثابه یک اثر هنری ماندگار برای آیندگان به ارمغان خواهد رسید.
آموزش میناکاری زیر دست اساتید حرفه‌ای میناکاری
تولید یک محصول میناکاری شده توسط اساتید میناکاری اصفهان، مستلزم داشتن علاقه به این صنعت است؛ چرا که لطافت‌ها و ریزه‌کاری‌های بسیار دارد؛ در این هنر، فرد باید آنقدر صبر و حوصله داشته باشد که طرح جذابی تولید کند؛ همچنین باید به این حرفه علاقه قلبی داشته باشد؛ چرا که خلق آثار هنری تأثیرگذار، نیاز به خلاقیت و ذوق و قریحه دارد.
بعضی از صنایع دستی اصفهان که از روزگاران قدیم به یادگار مانده‌اند، هم اکنون متاسفانه در حال فراموشی می‌باشند؛ زیرا نه کارگاه‌های پررونقی برای آنها وجود دارد و نه کلاس آموزشی؛ معمولاً فقط یک نفر به عنوان استاد در آن فعالیت می‌کند که از استادکارش و یا خانواده اش و یا پدرش، آموزش‌ها را یاد گرفته است! اساتید و هنرمندان هنر میناکاری اصفهان می‌توانند تاثیر بزرگی در ترویج فرهنگ صلح دوست ایرانی به سراسر دنیا داشته باشند.
محصولات میناکاری شده در حقیقت همان محصولاتی است که هر روزه استفاده می‌کنیم، با این تفاوت که هنر میناگری نیز روی آن پیاده شده است. در حقیقت، با خلاقیت یک استاد میناکار، می‌توان هر شکلی را میناکاری و زیبا کرد؛ همچنین از حالت روزمرگی خارج نمود و به حالتی جدید تبدیل کرد. در این مقاله و طی سرفصل‌های زیر، چند نفر از اساتید میناکاری اصفهان با هنرنمایی و سابقه فعالیت آنها معرفی می‌شوند. به این هدف که دروازه‌های جدیدی از علم و دانش میناکاری به روی مشتریان و خریداران محترم باز گردد:
- استاد غلامعلی فیض اللهی
- استاد شکر الله صنیع زاده
- استاد ابراهیم زرقونی
- استاد مرتضی اسماعیلی
- استاد حسین اسماعیلی
- استاد حسن خان فرامرزی
- استاد احمد رائض
- استاد سید محمد فقیهی
بیوگرافی اساتید میناکاری
استاد غلامعلی فیض اللهی
این استاد که هم‌اکنون در قید حیات است و حدود ۶۰ سال سن دارد. او در خانواده‌ای هنرمند با ذوق و تجربه میناکاری، بزرگ شده است و هم‌اکنون آثار تاریخی ارزشمندی نیز دارد. ایشان از جمله اساتید میناکاری اصفهان است که به دلیل مهارتی که دارد در ساخت ضریح‌های حرم ائمه اطهار در ایران و عراق نقش‌آفرینی کرده است.
آثار ارزشمند این هنرمند در نمایشگاه‌های بین‌المللی آلمان، فرانسه، سوئییس، عربستان، ژاپن، مسکو، چین و کره جنوبی به نمایش درآمده است. ایشان همچنین رئیس اتحادیه صنف صنایع دستی اصفهان است و در دانشگاه هنر تدریس می‌کند؛ ضمن آن‌که کتابی در زمینه هنر میناکاری نیز نوشته و چاپ کرده است. همچنین مدیر کمیسیون ماده ۱۰۰ اصفهان بوده و در رشته‌های ورزشی و وکالت نیز مهارت دارد.
در بین آثار ارزشمند این استاد به عنوان یکی از اساتید میناکاری اصفهان، مواردی مانند گلدان میناکاری شده، بشقاب میناکاری شده با تصویر حرم مطهر در وسط آن، لیوان‌های میناکاری شده، تابلو سی و سه پل، تابلو وان یکاد، قندان و آجیل‌خوری به چشم می‌خورند.
استاد شکرالله صنیع زاده
این انسان بزرگ که پدر شهید نیز بوده، نزدیک به ۸۰ سال عمر کرده است و یکی از برجسته‌ترین اساتید میناکاری می‌باشد. او در بیشتر از نیم قرن پیش در اصفهان متولد شده است. این شخص یکی از هنرمندان ساخت درب‌ها و کتیبه‌ها و ضریح‌های مطهر ائمه در سراسر دنیا است؛ وی همچنین توانست در کارگاهش هنر میناکاری را بعد از مدت‌ها فراموشی، مجدداً احیا کند.
ایشان با یک هنردوست آلمانی به نام مسیو شونمان همکاری می‌کرد تا بتواند بخشی از مواد اولیه کوره‌اش را وارد کند. استاد صنیع زاده از جمله اساتید میناکاری اصفهان است که آثار ارزشمندی از او مانند جعبه قرآن، گلدان، تابلو میناکاری و غیره وجود دارد که هم‌اکنون در چند موزه مانند موزه جواهرات ملی بانک مرکزی ایران، کاخ موزه نیاوران و موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. از این رو به پدر میناکاری ایران معروف است.
استاد ابراهیم زرقونی
استاد ابراهیم زرقونی نیز مانند استاد صنیع زاده حدود ۸۰ سال زندگی کرده است. ایشان از جوانی، قلمزنی انجام می‌داده و اولین فردی است که میناکاری را روی گلدان، پیاده‌سازی کرده است، او از جمله کسانی است که نسبت به دنیای رنگ‌ها احساس ویژه‌ای دارد؛ همان علاقه خاص که باید در فرد نسبت به این حرفه وجود داشته باشد.
همچنین این شخص از کار هنرمندان هندوستانی، ایده می‌گرفته است. زرقونی از جمله اساتید میناکاری اصفهان است که خانواده ایشان نیز از جمله پدربزرگ‌شان مشغول به حرفه میناگری بوده‌اند و همین امر دلیل مهمی برای گرایش ایشان به این حرفه بوده است. بخشی از آثار ایشان در موزه هنرهای معاصر اصفهان نگهداری می‌شود. برخی از آثار زرقونی آنچنان ارزشمند هستند که توسط دولت ایران به کشورهای خارجی هدیه شده است.
استاد حسن خان فرامرزی
این استاد نزدیک به یک قرن پیش به دنیا آمده است و اکنون در قید حیات نیستند. برخی، ایشان را احیاگر میناکاری ایران می‌دانند و شاگردانی همچون استاد شکرالله صنیع زاده پیش ایشان کار می‌کرده‌اند و هنر میناگری یاد می‌گرفتند. ایشان نیز با مسیو شونمان هنرمند آلمانی همکاری می‌کرده‌اند که البته فقط رنگ‌ها را از او یاد گرفتند و مسیو شونمان، پخت و کوره‌پزی مینا را یاد نمی‌داده است.
استاد فرامرزی در این مورد خود، دست به کار می‌شود و از حفره‌ای که جلوی کوره تعبیه می‌کند، یک بار حرکات این مهندس آلمانی را زیر نظر می‌گیرد و بعد از رفتن او، خود به کوره‌پزی میناکاری اقدام می‌نماید. این اقدام استاد فرامرزی را باید تحسین کرد و به همین علت ایشان را از اساتید میناکاری اصفهان و جزو احیاگران این حرفه فاخر می‌دانند.
استاد مرتضی اسماعیلی میناکاری
ایشان از معروف‌ترین اساتید میناکاری اصفهان است که نزدیک به ۷۰ سال سن دارند و در قید حیات هستند. ایشان هنر میناکاری را هم در داخل و هم خارج از کشور پیاده‌سازی کرده و محصولاتی باکیفیت، تولید می‌کنند. ایشان نیز به صورت خانوادگی در این عرصه فعالیت می‌کند و ظروف میناکاری شده آنها در تهران معروف است. طراح‌های تولیدی این هنرمند، هم مرغوبیت بالایی دارد و هم به خوبی بر تولید آثار، نظارت می‌شود.
ضمن آنکه امضای شخصی ایشان بر روی طرح‌های تولیدی، نقش بسته است. در آثار استاد اسماعیلی، تولیداتی مانند تنگ و پارچ مسی میناکاری شده، بشقاب‌های سه تیکه‌ای، گلدان و گلاب‌پاش میناکاری شده و قندان میناکاری شده دیده می‌شود. علاقه‌مندان به هنر نگارگری می‌توانند آموزش کامل و تخصصی میناکاری را نزد اساتید برجسته کشورمان فرابگیرند.
استاد احمد رائض
این هنرمند بزرگ نیز یک قرن پیش به دنیا آمده است و هم‌اکنون در قید حیات نیستند. او از جمله اساتید میناکاری اصفهان است که از سن نوجوانی به یادگیری این حرفه اقدام کرد. آثار ایشان در بین کشورهای خارجی نیز مانند اروپا و آلمان، طرفداران زیادی دارد و به این کشورها صادرات می‌شود. ایشان به تاسیس کارگاه مینیاتوری اقدام نموده‌اند و تابلویی با ۱۴۵ صورت، طراحی کرده که هم‌اکنون در موزه سوئیس است. این استاد از روی خمسه نظامی به طراحی تصاویر مینیاتوری اقدام کرده است. ایشان همچنین کارگاه میناگری داشته‌اند که متأسفانه از جمله کارگاه‌های خاموش و فراموش شده است و نیازمند احیاء، توسط هنرمندان این حرفه می‌باشد.
سید محمد فقیهی
این استاد بزرگ هم اکنون در قید حیات هستند و آثار ایشان همراه با ریزه‌کاری و زیبایی همراه است که نشان‌دهنده تلاش و خلاقیت این استاد بزرگ است. این استاد از سنین نوجوانی به دلیل شرایط سخت خانوادگی شروع به میناگری کرد. مدتی را نیز شاگرد استاد صنیع زاده بوده‌اند. آثار ارزشمند این استاد در موزه اصفهان نگهداری می‌شود. ایشان نیز از جمله اساتید میناکاری اصفهان است که آثارش به چندین مکان، تقدیم شده است. آثاری مانند گل و بوته با شعار در بهار آزادی، جای شهدا خالی که به شهدا تقدیم شده، اثری تصویری از مسجد الصخره به مناسبت روز قدس که به مجلس شورای اسلامی هدیه شده، و طراحی تصویری از بقعه حرم مطهر امام رضا از جمله آثار ارزشمند ایشان می‌باشد.
استاد حسین اسماعیلی
استاد حسین اسماعیلی برادر استاد مرتضی اسماعیلی است که فوت کرده‌اند و از جمله هنرمندان میناکار معروف هستند که در ساخت حرم‌های مطهر ائمه در ایران و عراق نقش داشته‌اند. ایشان یکی از برجسته‌ترین اساتید هنر مینا و نگارگری در کشور بوده که هنوز آوازه کارشان در بین هنرمندان وجود دارد.
بن‌مایه: هنر لوکس (https://honarlux.ir)

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده