​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

چگونگی کیفیت سوزن‌دوزی‌ها و روش نگهداری آن‌ها

چگونگی کیفیت سوزن‌دوزی‌ها و روش نگهداری آن‌ها

چگونگی کیفیت سوزن‌دوزی‌ها و روش نگهداری و حفاظت از آن‌ها برای مصرف کننده‌ی این صنایع دستی بسیار حائز اهمیت است. افرادی که به دنبال کالای با کیفیت رودوزی‌های سنتی که حاصل کار سوزن‌دوزان ماهر است می‌باشند، مسلما برای این اثر هنری فاخر ارزش قائل‌اند و تصمیم دارند سالیان سال از این اثرهنری استفاده نمایند و زیبایی، اصالت، کیفیت و دوام آن را احساس نمایند، لذا برای تشخیص یک اثر هنری فاخر از سایر رودوزی‌های کم کیفیت و یا بعضا بی‌کیفیت باید ویژگی‌های یک اثر فاخر سوزن‌دوزی یا رودوزی را بدانند تا بتوانند این آثار را از یکدیگر تفکیک کنند. ما در این مقاله و مقالات دیگر قصد داریم شما را در این امر یاری نماییم.
تشخیص اصالت و درجه کیفیت آن  به عوامل بسیاری بستگی دارد
- فواصل شلال‌ها یا بخیه و یا جهش پایه سوزن‌ها یکسان و کوتاه باشد.
- متراکم بودن شلال‌ها به طوری که سطح پارچه قابل رویت نباشد.
- رنگ برای تصویر یا شکل به کار گرفته، مناسب انتخاب شده و از طبیعت الگو گرفته باشد.
- جمع شدگی در سطح پارچه به وجود نیامده باشد.
- نخ‌های به کار برده شده از یک نمره (ضخامت) استفاده گردیده باشد.
- جنس نخ‌های مصرفی واحد در نظر گرفته شود.
- هرمیزان نخ‌های مصرفی نازک‌تر و دوخت ظریف‌تر باشد، ارزش کار مناسب‌تر خواهد بود (به جز مواردی که نخ مصرفی بسته به نوع دوخت ضخیم انتخاب شود).
- فاصله‌های شلال‌ها و بخیه‌ها به عبارتی جهش‌های پایه سوزن یکسان باشد.
- فاصله‌های شلال‌ها و بخیه‌ها به عبارتی جهش‌های پایه سوزن کوتاه باشد.
- فاصله‌های شلال‌ها و بخیه‌ها به عبارتی جهش‌های پایه سوزن باید طوری عمل گردد که پارچه زمینه قابل رویت نباشد.
- رنگ انتخاب شده با تصاویر و اشکال مناسبت داشته باشد. (به طور مثال برای دوخت سرو از رنگ آبی و سرخ یا سرمه‌ای و بنفش استفاده نشده باشد، بلکه حتما از رنگ سبز کم‌رنگ و قهوه‌ای انتخاب شده باشد).
- جمع شدگی و کیس در سطح دیده نشود.
- نخ‌های به کارگرفته شده چنانچه دارای یک ضخامت نیست، متناسب با تصویر باشد و دانسته انتخاب گردد.
- جنس نخ‌های مصرفی اگر متفاوت می‌باشند دانسته انتخاب شوند.
نگهداری از رودوزی‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌ها
دیرزمانی است که استفاده از رودوزی‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌های با ارزشی چون سرمه‌دوزی، ملیله‌دوزی، قلاب‌دوزی، بلوچی‌دوزی، گلابتون‌دوزی، نقده‌دوزی، تکه‌دوزی، سوزن‌دوزی، ترکمن‌دوزی، پولک‌دوزی، پیله‌دوزی، چشمه‌دوزی و غیره در بین ایرانیان و دیگر مردمان جهان از جایگاه ارزشمندی برخوردار می‌باشند، اما بسیاری از مردم به ویژه بانوان جوان با شیوه صحیح نگهداری صنایع دستی آشنایی ندارند و این عدم آشنایی به آن‌ها لطمه وارد می‌کند. به همین دلیل کوشیده‌ایم به نکاتی کلیدی و موثر درباره شیوۀ صحیح شست و شو، اتوکشی و لکه‌گیری این رودوزی‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌ها بپردازیم.
شستشوی صحیح سوزن‌دوزی‌ها
اغلب رودوزی‌هایی که در آن از دوخت‌های سنتی استفاده شده است به مرور زمان گرد و غبار می‌گیرند که این امر جلوه کار را کمتر می‌کند. در عین حال برخی از این سوزن‌دوزی‌ها را نمی‌توان شست، پس چاره‌ی کار چیست؟ برای این کار ابتدا باید پارچه مورد نظر را در هوای آزاد آویزان کرد. سپس با ضرباتی آرام با چوب به پشت آن بزنید تا گرد و غبار زدوده شود بعد پارچه را بی‌آنکه مچاله یا تا کنید در آب ولرم فرو ببرید و خارج کنید. این عمل را تا جایی ادامه دهید که آب تمیز و صافی از آن خارج شود. بعد از این عمل پارچه را درون حوله‌ای لوله کنید تا آب اضافی آن خوب گرفته شود اگر هم لازم بود از حوله‌های بیشتری برای این کار استفاده نمایید. سپس پارچه را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود.
نحوه شستن رودوزی‌های سنتی
نکات:
- پارچه‌هایی که ملیله‌دوزی شده به هیچ وجه قابل شست و شو نیستند.
- پارچه‌های مخمل نیز به روالی که عنوان شد شسته می‌شوند.
- برای شست و شوی سوزن‌دوزی‌ها و سایر دست‌دوزها هرگز آنها را مچاله نکنید و چنگ نزنید.
- برای شست شو این رودوزی‌ها از مواد پاک کننده مانند آب ژاول، کلر و سایرسفیدکننده استفاده نکنید.
- تا جایی که ممکن است از شستن پارچه‌های گران‌قیمت دست‌دوزی شده مثل ترمه و مخمل خودداری کنید.
- برای شستن پارچه‌های دست‌دوزی ابتدا باید از میزان ثبات رنگ پارچه و نخ‌ها اطمینان حاصل کنید. برای این کار یک پارچه نخی سفید رنگ را مرطوب کرده، به آرامی به پشت پارچه یا دوخت بکشید، چنانچه رنگ پارچه و نخ کار ثابت باشد بر روی پارچه سفید لک یا اثری نمی‌گذارد، در غیر این صورت از شستن آن صرف نظر نمایید.
بن‌مایه: فروشگاه صنایع دستی (https://sanayedasty.com)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده