​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

نحوه‌ی نگهداری از ظروف میناکاری

نحوه‌ی نگهداری از ظروف میناکاری

میناکاری
امروزه در هر خانه‌ای و محیط کاری آثار مختلف از صنایع دستی مشاهده می‌کنیم. یکی از انواع صنایع دستی که نسبت به سایر محصولات صنایع دستی محبوب‌تر است، میناکاری است. در مطلب قبلی در مورد نکاتی که بایستی در هنگام خرید محصولات میناکاری در نظر بگیرید تا بتوانید یک محصول میناکاری مرغوب خریداری کنید، صحبت کردیم. حال در این مطلب قصد داریم در مورد نحوه‌ی نگهداری از ظروف میناکاری صحبت کنیم. ظروفی که با توجه به اینکه برای تولید هر یک از آن‌ها ساعت‌ها وقت گذاشته می‌شود و زیبایی خاصی دارند به نسبت قیمت بالایی دارند و لازم است که به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید تا برای مدت زمان طولانی‌تری آن‌ها را داشته باشیم.
حمل و جابه‌جایی میناکاری
نکته اول این است که بایستی در حمل و جابه‌جایی محصولات میناکاری بیشترین دقت را کنید که ضربه نخورد. روکش زیرکار ظروف مینا از جنس مینا است. بنابراین ممکن است در اثر ضربه لعاب آن لب پر شود و ارزش خود را از دست بدهد. در این صورت اگر تعمیر نیز نشود، باعث جدا شدن بقیه قسمت‌های ظرف می‌شود. بنابراین اولین مرحله در رابطه با نگهداری از میناکاری این است که در هنگام جابه‌جایی از فوم یا نایلون حباب‌دار استفاده کنیم که ضربه نخورد. اگر محصول میناکاری ضرب خورد، بالافاصله تعمیر کنید تا این مشکل به بقیه قسمت‌های آن سرایت نکند و کل محصول از بین برود.

نحوه‌ی نگهداری از ظروف میناکاری

دور نگه داشتن میناکاری از اکسید
لعاب مینا در کوره پخته می‌شود. بنابراین بدون هیچ نگرانی می‌توانید از آب گرم برای شستن آن استفاده کنید. در ضمن حین شستشو می‌توانید از یک اسکاج هم استفاده کنید البته اسکاج‌تان بایستی نرم باشد. همچنین از کشیدن اشیاء نوک تیز بر روی ظروف میناکاری نیز جدا خودداری کنید. دوستان دو نکته را فراموش نکنید مورد اول اینکه به هیچ وجه از سیم ظرفشویی استفاده نکنید و نکته دوم اینکه غلی‌رغم اینکه بیان شد، لعاب مینا در کوره پخته شده است و بنابراین در برابر گرما مقاوم است، زیاد در معرض حرارت مستقیم قرار ندهید؛ زیرا حرارت بالا می‌تواند برخی از رنگ‌های ظرف میناکاری شده را بسوزاند. به غیر از ضربه خوردن تنها موردی که می‌تواند به یک محصول میناکاری آسیب وارد کند، خوراکی‌های اسیدی است. پس توجه داشته باشید که در ظروف میناکاری موادی مثل سرکه یا آبلیمو نریزید ؛ چرا که این عمل باعث خورده شدن و از بین رفتن نقوش می‌شود.
بن‌مایه: آوینا مارت (https://avinamart.com)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده