​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

راهنمای خرید ظروف میناکاری

راهنمای خرید ظروف میناکاری

حتما بیشتر شما تا به حال اشیاء میناکاری شده را دیده‌اید. میناکاری به هنر نقاشی و تزئین روی فلزات مختلف مثل طلا، نقره و مس گفته می‌شود. البته اخیرا میناکاری روی شیشه و سفال نیز انجام می‌شود. اگر به ظروف میناکاری علاقمند هستید و قصد خرید دارید، قبل از خرید باید نکات ارائه شده در این مقاله را در نظر بگیرید. چون مثل هر چیز دیگری، خرید اشیاء میناکاری با کیفیت، نیازمند دقت و دانش کافی است.
اصفهان و شیراز از تولیدکنندگان ظروف میناکاری هستند. اگر به یکی از این شهرها سفر کردید و قصد خرید محصولات میناکاری داشتید، حتما موقع خرید به موارد زیر توجه کنید:
قبل از خرید شما باید خوب ظرف مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید، تا مطمئن شوید که هیچ‌گونه خوردگی، ترک، برآمدگی، پریدگی و مواردی مانند این روی آن وجود ندارد. اگر یکی از موارد ذکر شده را دیدید، آن را کنار بگذارید و به سراغ دیگری بروید. در اینجا لازم است شما دست خود را روی ظرف مینا بکشید و در صورتی که احساس کردید که ظرف حالت زبری دارد، از خرید آن صرف نظر کنید، چون سطح کار ظروف میناکاری شده باید صاف و براق باشد.
ما به شما پیشنهاد می کنیم، اشیا میناکاری شناسنامه‌دار که امضاء استادکار روی آنها حک شده است را خریداری کنید. نکته دیگری که شما باید زمان خرید ظروف میناکاری در نظر بگیرید، وزن آن است. اگر وزن ظرف نسبت به ابعاد آن کمتر باشد، بیانگر این است که ظرف از کیفیت بالایی برخوردار نیست و قیمت آن نباید زیاد گران باشد.
همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، در میناکاری از فلزاتی مثل مس، طلا و نقره استفاده می‌شود که به علت اینکه فلز مس در مقایسه با طلا و نقره قیمت پایین‌تری دارد، بنابراین در میناکاری بیشتر از این فلز استفاده می‌شود. فلز مس همچنین قابلیت چکش‌خواری بالاتری دارد. البته برای تولید اشیاء میناکاری باکیفیت باید وزن مسی که استفاده می‌شود متناسب با محصول مورد نظر باشد، یعنی نه خیلی سنگین و نه خیلی سبک باشد. در حال حاضر برخی از افراد برای کاهش هزینه‌ها، از وزن مس می‌کاهند و محصولات به‌دست آمده کیفیت بالایی نخواهند داشت.
زمان خرید نگاهی به طرح‌ها و نقش‌های روی اشیاء میناکاری بیندازید و به تنوع رنگ‌ها و ظرافت نقوش دقت کنید. هر چه در محصولات میناکاری، تنوع رنگ‌ها بیشتر باشد و نقش و نگارها از ظرافت و ریزه‌کاری‌های بیشتری برخوردار باشند، مطمئنا آن ظرف مرغوب‌تر است و البته قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.
بن‌مایه: هنرمینا (http://honarmina.ir)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده