​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

آشنایی با استاد قلم‌زنی بهرام الیاسی

آشنایی با استاد قلم‌زنی بهرام الیاسی

زندگی‌نامه
بهرام الیاسی در ۱۳۳۵ ه‍.ش در شهرکرد به دنیا آمده‌است و از ۱۵ سالگی نزد اساتیدی مانند شاه میرزا و رضا گوهری مهر شروع به کار در رشته قلم‌زنی نموده و حاصل آن تا ۱۳۹۸ ه‍.ش هفت اثر ماندگار بزرگ بوده‌است.
سبک
الیاسی مینیاتور را به وسیله قلم‌های فلزی روی مس انجام می‌دهد که در نوع خود کم‌نظیر است. برخی از طرح‌های مینیاتور آثار الیاسی توسط خود او و برخی دیگر با همکاری عباس رستمیان ایجاد شده‌است. الیاسی در آثار خود بیش از هر چیز بر چهره‌ها و اندام‌ها در قالب واقعیت‌های تاریخی و رویدادهای گوناگون ایرانی-اسلامی تأکید می‌کند.

آشنایی با استاد قلم‌زنی بهرام الیاسی

برخی آثار مهم
سه اثر از هفت اثر برجسته‌ای که الیاسی ساخته‌است در موزه‌های ایرانی کاخ سعدآباد، هنرهای معاصر تهران، گنجینه هنرهای اصفهان، موزه مشهد نگهداری و دو کار دیگر هم به نام «چوگان» در موزه ایالت «یوتا» در کشور آمریکا قرار دارد. یک اثر نیز با هشت متر طول در هتل پارس مشهد واقع در وکیل آباد نصب شده‌است که داستان زندگی علی بن موسی الرضا می‌باشد.

آشنایی با استاد قلم‌زنی بهرام الیاسی

نمایشگاه‌های استاد در خارج از کشور عبارتند از: دو مورد در انگلستان، یک مورد در سوئیس و چندین مورد هم در دبی و حاشیه ایران که متعاقب ان تقدیرنامه‌های متفاوتی هم کسب کرده اند و موزه‌های داخلی ایران هم برخی از کارهایشان را خریداری کرده اند که تابلوی «دراویش» در کاخ سعدآباد و یکی دیگر از آن‌ها در موزه کنفرانس اسلامی قرار دارد.»

آشنایی با استاد قلم‌زنی بهرام الیاسی

تابلوی مشاهیر
الیاسی با هدف زنده کردن نام چهره‌های فرهیخته‌ای چون شعرا و دانشمندان نامی ایران در بستر هنر خود، از سال ۱۳۷۱ شروع به خلق چند اثر متفاوت با نام «مشاهیر» نمود. نخستین اثر او دو سال بعد به پایان رسید و مراحل ساخت دومین تابلوی مشاهیر وی که شامل بیش از ۴۰ چهره متفاوت است و بیشتر به رسم شعرخوانی و تفأل در میان ایرانیان اشاره دارد در ابعاد ۱ متر طول و ۷۰ سانتی‌متر عرض در سال ۱۳۸۵ به پایان رسید. این اثر پنج سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۱ در حراج سالیانه آرت فر در وین به عنوان بهترین اثر شرقی سال شناخته شد. همچنین نخستین تابلوی مشاهیر او برای اولین بار در بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی رونمایی شد و او اعلام نمود که برای این اثر دو سال و روزی هشت ساعت کار کرده‌است این اثر که ۲ متر و ۴۰ سانتیمتر طول و ۱ مترو ۴۰ سانتیمتر عرض دارد از جنس مس و با روکش قلع است که شامل چهره‌های ابوعلی سینا، مولانا، سعدی، خیام و فردوسی است. این تابلو به گفته الیاسی پنج قسمت دارد از سمت راست که به تابلو بنگرید با تصویر یک شکارگاه شروع شده و بعد از نمایش بازی چوگان و زندگی به صورت الیاتی با تصویر کوزه‌گری به پایان می‌رسد که تشبیهی به پایان زندگی و تبدیل بشر به گل برای کوزه‌گری می‌باشد. در میانه تابلو تصویری از درویش‌ها و دورا دور آن اشعار شاعران حکاکی شده‌است.

آشنایی با استاد قلم‌زنی بهرام الیاسی

غنچه انبیا
اثر جدید هنرمند اصفهانی استاد بهرام الیاسی بنام غنچه انبیا در سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی ایران در تهران به صورت رسمی رونمایی شد که به گفته استاد الیاسی با استفاده از ۱۵۰ کیلوگرم فلزمس و  ارتفاع دو متر و ۷۰ سانتی‌متر در طی چهار سال به صورت مداوم خلق شده است و در سه مرحله طراحی، حجم سازی و حکاکی تهیه شده است و در کارگاه شخصی‌ در شهر اصفهان و با هزینه شخصی تهیه شده است که مضمون آن همبستگی انبیا و صلح و همبستگی میان ادیان و پیام مشترک بین همه انبیای الهی است.
بن‌مایه: ویکی‌پدیا (https://fa.wikipedia.org)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده