فرش بهارستان

فرش بهارستان

فرش بهارستان یکی از با شکوه‌ترین آثار هنری در تاریخ ایران بود که بر اثر حمله اعراب به ایران و انتقال آن به مدینه توسط اعراب تکه‌تکه و نابود شد. در بافت فرش بهارستان از ابریشم، طلا، نقره و جواهراتی چون زمرد و مروارید استفاده شده است و طرح آن یکی از باغ‌های بهشت را نشان می‌دهد.
چرا فرش بهارستان بافته شد؟
ناحیه‌ای در غرب ایران وجود داشته که شامل دو شهر بوده یکی در ساحل چپ و دیگری در ساحل راست دجله شهری که در ساحل چپ بنا شده بود سلوکیه نامیده می‌شده. در نقطه مقابل آن را در ساحل راست دجله تیسفون یا تیسبون می‌گفتند. این شهر وسیع پایتخت ساسانیان و مجموعه ای از کاخ‌های عظیم بود که توسط انوشیروان ساخته شده که خود شامل هفت شهر آباد و نزدیک به هم بوده این مجموعه را به زبان پهلوی شهر یستان می‌گفته‌اند. سریانی‌ها آن را «ما حوزه ملکا» بعضی از شهرهای شاهنشاه می‌نامیدند و عرب‌ها پس از شکست ایرانی‌ها به آن مدائن نام دادند مدائن جمع مدینه و به معنی عام شهر است.
مطمئنا در کاخ‌هایی با این عظمت وسایلی هم ساخته و تدارک داده می‌شد که در خور عظمت این کاخ‌ها باشد؛ از جمله فرشی برای سرسرای کاخ سفید کسری که یکی از کاخ‌های پر شکوه و مشهور آن بوده که به روایت فردوسی ساختمان آن قریب به هفت سال طول کشید و برای ساختن آن از مهندسین و معماران ایرانی و رومی استفاده شده بود.
به دستور خسرو انوشیروان سفارش داده شد ابعاد و مساحت این فرش عظیم را مورخین در اندازه‌های مختلف ذکر کرده‌اند. مثلا: در فرهنگ دکتر معین آمده است که بیش از ۳۵۰ متر طول داشته در تاریخ طبری سه روایت بیان کرده که طول این فرش ۴۵ قدم و عرض آن ۹۰ قدم بوده، دومی روایت شصت ذراع در شصت ذراع و در روایت سوم مساحت آن را یک جریب ذکر می‌کنند.
در مقالات گوناگون و میرخواند در روضه الصفا و در کتاب فرش ایران اثر شیرین صوراسرافیل و نیز در کتاب ادواردز و در مقاله‌ای در مجله میراث ایران نوشته شده بود که مساحت این فرش ۹۰۰ متر مربع می‌باشد. تورج ژوله معتقد است که شصت گز در شصت گز گسترده یک گریب بوده، بلعمی می‌گوید ۳۰۰ رش بالا اندر و شصت رش پهنا داشته و پروفسور کاراباسک نیز مساحت آن را شصت متر مربع ذکر می کند. خوب با توجه به ابعاد گوناگون از این فرش فرم این فرش مطمئناً تغییر خواهد کرد.
هم مستطیل و هم مربع
جنس نخ‌های آن از ابریشم و پشم و گلابتون و طلا و نقره بافته شده و با هزاران قطعه جواهر مرصع بود. این فرش را از آن نظر بهارستان می‌گویند چون شکل باغ داشته و در زبان فارسی نقشه آن به بهارستان و گلستان و گلزار و امثال آن مشهور است، که با توجه به اسنادی که وجود دارد این فرش را می‌توان اولین فرش چهار باغی دانست که بیانگر چهار قسمتی آن است.
در توصیف فرش بهارستان، که نظریه‌های متفاوتی وجود دارد این گونه آمده که ترنج این فرش حوض آبی بوده و مرغابی در وسط حوض نشسته و در متن آن خیابان‌ها و جدول‌های آب با آب‌نماهایی بافته شده بود و شهرها از میان باغستان‌های خرم می‌گذشتند که کشتزارهای سرسبز و باغچه‌هایی پرمیوه آنرا فرا گرفته بودند. شاخ و برگ درختان سرسبز و انواع غنچه و شکوفه و گل‌های بی‌خار و پرندگان تزئین شده بوده که همه از زر و سیم ناب و گوهرهای رنگارنگ متناسب با فصل بهار بودند.
در تهیه این چنین تابلو بدیع و بی‌نظیری برای هر طرحی متناسب با رنگش گوهری انتخاب شده بود به طوری که مروارید جهت نشان دادن سنگ ریزه‌های ته جوی های آب و از طلا جهت نشان دادن خاک و از جواهرات بلورین برای نمایاندن رنگ آب استفاده شده و تنه و شاخه درختان از طلا و نقره و برگ‌ها از زمرد و گل‌ها از ابریشم و میوه‌ها را با سنگ‌های قیمتی و گران‌بها و رنگارنگ نشان داده بودند.
به نوشته دهخدا هجده ارش (۹ متر) از آن فرش به جواهر غیر مکرر و مزین بود. از ویژگی‌های آن فرش بی‌نظیر و بی‌مانند و گران‌بها این بوده که ۲۴ استاد و هنرمند به مدت ۸ سال روی آن کار می‌کردند و دیگر اینکه با توجه به این گفته‌ها وزن این فرش را بیش از ۲ تن تخمین زده‌اند.
از طرفی دیگر می‌گویند داری برای فرش با چنین خصوصیاتی نمی‌توانسته وجود داشته باشد چون از نظر ادواردز درختی با این ارتفاع وجود نداشته (که با توجه به بودن تخت جمشید و تاج محل و غیره… برای این گفته‌ها جای نیست). بعضی‌ها معتقدند که فرش بهارستان احتمالاً نوعی گلیم بوده بنابراین دارای پرز نمی‌باشد که در جواب این افراد می‌توان گفت که اصولاً تکنیک بافت فرش گره‌دار از زمان‌های قدیم که عمر آن ۲۵۰۰سال پیش برمی‌گردد هیچ گونه تغییری نکرده (فرش پازیریک). و در جایی گفته شده است این فرش بدین صورت بافته شد که در ابتدا تعدادی دار برای این فرش تدارک دیدند و هر تکه را به طور جداگانه با زدن گره برروی تارهای این فرش شروع کردند که این گفته می‌تواند نشانگر آن باشد که این فرش دارای پرز بوده.
از طرفی در تاریخ طبری آورده شده که اعراب آن را قطف می گفتند (در معنی جامه پرزدار خوابناک که همان فرش است) و خانم صور اصرافیل معتقدند که بهارستان فرش نبوده بلکه پرده بوده است، ولی با توجه به این گفته‌ها که این فرش پرزدار می‌باشد پس نمی‌توانسته پرده باشد.
پس از اتمام قطعات بافته شده استادان فرش‌باف در گروه‌های مختلف با دقت و ظرافت خاص آن را تکمیل کردند (که به نظر من منظور این است که گوهرها را به فرش وصل کردند) آنگاه آنها را از روی داربست‌ها پایین آوردند و به سالن بزرگ کاخ همان جایی که از قبل برای آن تعیین شده بود بردند و بر کف تالار پهن کردند و با دقت و وسواس زیاد قطعات جداگانه هر یک در جای خود قرار دارند و به یکدیگر متصل کردند، به‌طوری که پس از تکمیل فرش به طور یک‌دست به نظر می‌آمد.
شاید بودن این گوهرها دلیلی برای شک کردن وجود این فرش با چنین خصوصیتی باشد ولی باید توجه داشت که امروزه نیز ما شاهد این گونه فرش‌ها با چنین خصوصیتی هستیم که در موزه‌ها نگهداری می‌شوند. شاید در فرش بهارستان یاقوت‌ها و سنگ‌های گران‌بها در همه جای آن تکرار شده و فقط در محل‌های خاصی وجود داشته، مثلاً برروی درختان و محل‌های خاص که افراد از روی این قسمت‌ها نمی‌گذشتند و یا حتی این طور به نظر می‌آید که راه رفتن برروی چنین فرشی با مشکل روبرو خواهد شد، ولی باید گفت که طبق جدیدترین نظریات ارائه شده چنین برمی‌آید که در میان این فرش راه‌هایی نیز برای عبور افراد وجود داشته مانند باغ‌های واقعی امروزی که از همین راهها برای راه رفتن افراد به کار برده می‌شده.
دلیل دیگری که برای تکذیب وجود این فرش می‌آورند آب و هوای بین النهرین می‌باشد که به گفته ادواردز بین النهرین آب و هوایی مرطوب داشته که باعث پوسیدگی پشم و ابریشم می‌شده است. آورده شده که این فرش را برای زمستان تهیه کرده بودند چون در آن فصل گل و سبزه نبود و چون در ایام زمستان هوس شراب‌خواری و می‌خواری می‌کردند در برابر شاهنشاه پهن می‌کردند که در زمستان هم احساس شادمانی بهار را داشته باشد. بر روی آن می نشستند که گوئی در باغی بودند. به همین علت این فرش به فرش زمستانه هم معروف است که اعراب آنرا«بساط الشتا» می‌نامیدند.
سرنوشت فرش بهارستان
در مورد عاقبت این فرش زیبا نفیس دو نظریه وجود دارد:
در سیری در هنر قالی بافی ایران اثر محمد جواد نصیری اینگونه آمده که هنگامی که خسرو پرویز پادشاه ساسانی مغلوب هراکلیوس امپراطور روم شد این فرش بدست سپاهیان غالب افتاد.
در نظریه دوم که اکثر مورخین و محققین مانند میرخواند و طبری و ناسخ التواریخ و تورج ژوله و چند تن دیگر در کتاب خود چنین گفته‌اند که فرش بهارستان از زمان خسرو انوشیروان تا زمان یزدگرد سوم مورد استفاده در مواقع مخصوص بود ولی با سقوط سلسله ساسانی در سال ۴۲۶ به دست اعراب مسلمان که سعد فرماندهی آن را بر عهده داشت، راه را با مقاومت شدید سپاه ایران به فرماندهی رستم گشودند و وارد کاخ‌ها شدند و سقوط مدائن از صفحات جالب تاریخ را به خود اختصاص داد، به خصوص غنائمی که از این فتح نصیب مسلمانان گردید در نوع خود بی‌نظیربود و آن همه زر و سیم و جواهر و اشیا با ارزش و گران‌بها که تا به آن روز ندیده بودند و در واقع مزه و طمع این فتح را برای آنها دو چندان کرد که از جمله غنائم نفیسی که در فتح مدائن به دست مسلمانان افتاد فرش بهارستان بود که در الکامل فی التواریخ آمده که: اعراب با دیدن این فرش شگفت‌زده شدند و آنها که مزد دستشان را رفتن به بهشت می‌دانستند با دیدن این تابلوی نفیس که جلوه‌ای از بهشت بود آب‌ها را یاد آورد «جنات تجری من تحتها الانهار» که در قرآن کریم بارها وعده داده شده است و به معنی این است که باغ‌هایی که در آنها جاری است نهرهایی انداخت.
شاید همین امر باعث شد که مسلمانان از تکه تکه کردن آن در محل خودداری کند و تصمیم گیری در مورد آن را موکول به نظریه خلیفه نمایند. پس سعد که فرماندهی سپاه را بر عهده داشت رو به سپاه خود کرد و گفت: بهتر است از این فرش صرف نظر کنیم و آنرا عیناً با خمس به نزد عمر بفرستیم. زیرا قابل تقسیم نمی‌باشد و این در مقایسه با غنایم دیگر نزد ما اندک است.
پس با اینکه حمل این فرش بسیار مشکل بود آن را به مدینه نزد عمر بردند. چون فرش را نزد عمر بردند عمر خوابی می‌بیند و افراد را به دور هم جمع می‌کند و خدا را ستایش می‌کند و داستان فرش بهارستان را برای افراد تعریف می‌کند و از آنها رای و نظرخواهی می‌خواهد. عده‌ای می‌گویند که فرش را برای خودت بردار و عده‌ای دیگر نظر قطعی را به عهده خود او می‌گذارند و عده‌ای دیگر هیچ نظری نمی‌دهند. علی(ع) که سکوت عمر را دید برخاست و نزدیک او رفت و گفت: چرا علم خود را جهل می‌کنی و یقین خود را به مقام شک می‌بری؟!
در الکامل فی التواریخ چنین آمده: تو از این دنیا به جز آنچه بدهی و بپوشی و کهنه کنی و بخوری و سیر شوی حق دیگری نداری و نمی‌توانی این فرش را به حال خود بگذاری. اگر این فرش را به حال خود بگذاری، فردا کسی دیگری صاحب این فرش خواهد شد و این بساط را به خود اختصاص خواهد داد. عمر به علی(ع) گفت: راست گفتی و خوب نصیحتی کردی آنگاه دستور داد فرش را قطعه قطعه کردند میان کسان تقسیم کرد.
میر خواند مؤلف روضه الصفا می‌نویسد: عمر فرش ر ا قطعه قطعه کرد و به طور مساوی بین مهاجرین و انصار تقسیم کرد و از آن جمله با اندازه کف دستی به‌دست حضرت علی(ع) افتاد که آن حضرت آن تکه را به ۸ هزار درهم بفروخت و انفاق کرد و دیگر قطعه‌ها هم به بازرگانانی که به مدینه آمده بودند فروخته شد. مورخین دیگر از جمله طبری و ابن الاثیر سهم حضرت علی (ع) را از این فرش بیست هزار درهم یا بیست هزار دینار نوشته‌اند که حضرت پس از فروش آن وجه حاصل را میان فقرا انفاق کردند.
یاد بهارستان همواره در تاریخ ماند و وصف این فرش عظیم و گران‌بها سینه به سینه نقل گشت و هنگامی که عبدالرحمن جامی شاعر قرن ۸ شاهکار خود را بهارستان نامید، این کلمه را جاودانی‌تر کرد. با تعاریفی که جامی از بهارستان خود آورده، آن فرش گران‌بهای تاریخی را ناگهان به خاطر می‌اندازد ترتیب این بهارستان به ۸ روضه اتفاق افتاده است، هر روضه بهشت آئین مشتمل به رنگ دیگر از شقایق و بوی دیگر از ریاحین نه شقایقش را از پایمال باد خزان پژمردگی و نه ریاحینش را از دستبرد دی افسردگی.
نویسنده: الميرا اردكانی
بن‌مایه: فرش فیروزه (https://firoozehcarpet.ir)

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده