​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

رومبلی سوزن‌دوزی چیست (راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی)

رومبلی سوزن‌دوزی چیست (راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی)

رومبلی سوزن‌دوزی که در چند سال اخیر به جمع پارچه‌های مبلی پیوسته است، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تلفیق دکوراسیون منزل مدرن با سنتی و اصیل ایرانی به‌شمار می‌رود. با ارائه انواع مبل سوزن‌دوزی توسط برندهای مختلف داخلی و خارجی این نوع پارچه با ارزش و بسیار زیبا جایگاه تازه‌ای در دکوراسیون پیدا کرد. به‌طوری که، در حال حاضر نه تنها بر روی لباس‌های سنتی بلکه به عنوان رومبلی سوزن‌دوزی مورد استفاده و استقبال زیادی قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با پارچه رومبلی سوزن‌دوزی و آن‌چه در انتخاب و خرید آن باید مد نظر داشته باشید، با ما همراه باشید.
رومبلی سوزن‌دوزی چیست؟
سوزن‌دوزی یکی از اصیل‌ترین هنرهای زنان ایران می‌باشد که با توجه به طرح و ظرافت به کار رفته در آن از ارزش مادی و معنوی بالایی برخوردار می‌باشد. پارچه‌های سوزن‌دوزی در شهرهای مختلفی از کشورمان تولید می‌شوند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان اشاره نمود. البته در اصفهان، خراسان، یزد و شهرهای شمالی ایران نیز نمونه‌هایی از هنر سوزن‌دوزی مشاهده می‌شود.

رومبلی سوزن‌دوزی چیست (راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی)

پارچه‌های رومبلی سوزن‌دوزی که امروز رواج پیدا کرده‌اند، در طول دوره‌های حکومتی مختلف با تغییر و تحول زیادی در طرح‌های موجود در آنها مواجه بوده است. این هنر در دوره ایلخانیان و تیموریان به جایگاهی خوبی دست پیدا کرد و با ورود هنر چینی به ایران طرح‌های محرابی و لچک ترنجی به آن افزوده شد. به مرور و در دوره صفویان، ایران از نظر تولید پارچه‌های سنتی و سوزن‌دوزی با پیشرفت بسیار خوبی مواجه شد و طرح‌های گل بادامی، بته جقه، بته جقه شاخ گوزنی و غیره به این هنر افزوده شد. در نهایت، اوج هنر و تولید پارچه سوزن‌دوزی را در دوره شاه عباس می‌توان مشاهده کرد که به مرور از این هنر در لباس پادشاهان و درباریان استفاده شد.
علیرغم تمام زیبایی و هنر به کار رفته در تولید پارچه‌های سوزن‌دوزی در اقصی نقاط ایران، زنان بلوچ سیستان و بلوچستان در این حرفه از شهرت و جایگاه بالایی برخوردار هستند. رومبلی سوزن‌دوزی که در چند سال اخیر و در مدت زمان کوتاه به شدت مورد استقبال قرار گرفته است، از نوعی پارچه مرغوب و با کیفیت کتان تولید می‌شوند که با ابریشم‌های طبیعی یا مصنوعی بر روی آنها گلدوزی شده است.

رومبلی سوزن‌دوزی چیست (راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی)

قیمت رومبلی سوزن‌دوزی چقدر است؟
رومبلی سوزن‌دوزی به خاطر این‌که تماما کار دست بوده و گلدوزی با دستگاه در آن دخیل نمی‌باشد، در نتیجه قیمت نسبتا بالایی دارد. البته هنر به کار رفته در تولید این نوع پارچه قطعا ارزش پرداخت چنین هزینه‌ای را خواهد داشت. نکته بسیار مهم در قیمت رومبلی سوزن‌دوزی این است که در حال حاضر پارچه‌های متنوعی در این حوزه تولید می‌شوند که هر یک دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. در نتیجه تفاوت قیمت را در آن‌ها مشاهده خواهید کرد و اختلاف قیمت پارچه مبل سوزن‌دوزی به فاکتورهای زیر بستگی دارد:
جنس پارچه سوزن‌دوزی
در اغلب مواقع برای تولید رومبلی سوزن‌دوزی از پارچه‌های کتان استفاده می‌شود. از آنجا که پارچه‌های کتان مختلفی در بازار موجود می‌باشند و از نظر کیفیت و دوام با هم تفاوت دارند، در نتیجه برخی از آنها قیمت نسبتا بالایی داشته و برخی ارزان‌تر هستند. این کاملا طبیعی است که اگر برای تولید پارچه مبل سوزن‌دوزی از جنس‌های مرغوب و با کیفیت استفاده شود، در نهایت قیمت بیشتری خواهند داشت. از مرغوب‌ترین پارچه به کار رفته برای سوزن‌دوزی می‌توان به پارچه‌های ترک اشاره نمود که دوام و زیبایی آن بالاتر از سایر پارچه‌ها می‌باشد.

رومبلی سوزن‌دوزی چیست (راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی)

جنس نخ گلدوزی
از گذشته تا امروز بهترین نوع پارچه‌های سوزن‌دوزی با نخ‌های ابریشم طبیعی گلدوزی می‌شوند و البته در برخی از مواقع نیز ممکن است ابریشم مصنوعی برای آن به کار رود. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت پارچه مبلمان سوزن‌دوزی اثرگذار است، جنس نخ ابریشم آن می‌باشد. ابریشم طبیعی ارزش بالاتری داشته و به همین خاطر پارچه‌های آن نیز گران‌تر است.
محل تولید پارچه سوزن‌دوزی
علاوه بر ایران، سایر کشورها از قبیل ازبکستان نیز در هنر سوزن‌دوزی فعالیت دارند. البته طرح‌های به کار رفته برای این هنر با توجه به منطقه و ملیت هنرمندان آن کاملا متفاوت است. در تمام دنیا زنان سیستان و بلوچستان زیباترین و باکیفیت‌ترین سوزن‌دوزی را ارائه می‌دهند و به همین خاطر قیمت و ارزش کار آنها بیشتر از سایر کشورها می‌باشد.
طرح پارچه مبل سوزن‌دوزی
طرح‌های به کار رفته برای پارچه‌های سوزن‌دوزی بسیار متنوع هستند، به طوری‌که در برخی از پارچه‌ها طرح‌های بسیار پرکار و شلوغ به چشم می‌خورد و گاهی ممکن است خلوت‌تر باشند. هرچه طرح به کار رفته در تولید رومبلی سوزن‌دوزی شلوغ‌تر باشد، از نخ بیشتری برای آن استفاده شده و البته تولید آن زمان‌بر بوده و در نهایت باعث می‌شود تا قیمت آن افزایش پیدا کند.

رومبلی سوزن‌دوزی چیست (راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی)

راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی
یکی از بهترین ویژگی‌های مبل سوزن‌دوزی، تناسب آن با سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی می‌باشد. به‌طوری که در سبک‌های کاملا سنتی می‌توان از آنها به گونه‌ای استفاده کرد که شکوه و جلوه محیط را صد چندان نمود. در مقابل، در سبک دکوراسیون مدرن می‌توان با انتخاب یک یا چند مبل و حتی کوسن و جلومبلی‌های سوزن‌دوزی شده تلفیق بسیار زیبایی را از سنت و مدرنیته ایجاد نمود. البته لازم است در انتخاب مبل سوزن‌دوزی چند نکته مهم را مد نظر داشته باشید که عبارتند از:
انتخاب مبل سوزن‌دوزی با تعداد کم
یکی از مهم‌ترین نکاتی که در انتخاب مبل سوزن‌دوزی باید به آن توجه داشت، تعداد آنها می‌باشد. از آنجا که این نوع مبلمان در حالت کلی طرح‌های شلوغ داشته و رنگ‌های به کار رفته در گلدوزی آن متنوع می‌باشد، در نتیجه بهتر است به تعداد محدود خریداری کنید. به عنوان مثال با خرید یک صندلی تک نفره و یا یک مبل سه نفره و حتی جلو مبلی و یا کوسن‌های سوزن‌دوزی می‌توان جلوه بسیار زیبایی را به محیط ببخشید.

رومبلی سوزن‌دوزی چیست (راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی)

دقت در کیفیت پارچه
جنس نخ به کار رفته در پارچه‌های سوزن‌دوزی و اصل بودن آنها از مهم‌ترین مواردی هستند که در انتخاب این مبل باید در نظر داشت. توجه داشته باشید که مبلمان‌هایی را انتخاب کنید که طرح‌های سوزن‌دوزی شده آنها رنگ‌های کاملا شفاف با کنتراست قوی داشته باشند. چون در نمونه‌هایی که از رنگ‌های مصنوعی استفاده می‌شود، طرح جلوه خوبی نداشته و البته تشخیص آن کار سختی نیست. علاوه براین، لازم است حتما به جنس پارچه اصلی مبل نیز دقت زیادی داشته باشید چون برخلاف سایر انواع مبل، تعویض این گروه از مبلمان‌ها هزینه بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. سعی کنید پارچه‌های کتان با کیفیت بالا را انتخاب کنید تا به مرور دچار سایش و پارگی نگردند. همچنین لازم است از برندهای شناخته شده برای انتخاب مبل سوزن‌دوزی استفاده کنید تا کیفیت کار را تضمین کنند.

رومبلی سوزن‌دوزی چیست (راهنمای انتخاب مبل سوزن‌دوزی)

نحوه شستشو مبل سوزن‌دوزی
تمیز کردن و شستشو مبل سوزن‌دوزی مانند سایر انواع مبلمان بوده و با توجه به اینکه اغلب آنها کیفیت بالایی دارند، در نتیجه جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. بهتر است به طور مرتب با جاروبرقی روی مبل و گوشه‌های آن را همیشه تمیز کنید تا از انباشته شدن گرد و غبار جلوگیری شود. همچنین می‌توانید با استفاده از بخارشور روی آن را کاملا تمیز کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم این گروه از مبلمان را در نقطه‌ای از منزل بگذارید که کمتر در دسترس کودکان باشد.
بن‌مایه: دکونیوز (https://deconews.ir)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده