سوزن‌دوزی

سوزن‌دوزی

سوزن‌دوزی
سوزن‌دوزی یک نوع گلدوزی و هنر دستی بسیار ظریف است. در زبان انگلیسی به این هنر «سوزنی» “Suzani” می‌گویند که برگرفته از کلمه سوزن در زبان فارسی است. پیدایش این هنر را به سال‌ها پیش و در قبیله‌های چادرنشین در تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی نسبت می‌دهند. هنری بسیار زیبا که امروزه مورد توجه مجموعه‌داران، طراحان داخلی و هم‌چنین طراحان مبلمان قرار گرفته است.
سوزن‌دوزی یکی از صنایع دستی و هنرهای ایرانی است که با نخ و سوزن روی پارچه و دیگر بافت‌ها انجام می‌گیرد. این هنر در ایران بیشتر در استان سیستان و بلوچستان (بلوچ‌ها) و بعضی از مناطق دیگر ایران همچون اصفهان (ارامنه)، بختیاری‌ها، شمال كشور (تركمن‌ها)، خراسان و یزد (زرتشتیان یزد) انجام می‌شود. سوزن‌دوزی‌های این مناطق از لحاظ طرح، رنگ و نوع دوخت با هم تفاوت‌هایی دارد. درایران مهد هنر سوزن‌دوزی سیستان و بلوچستان است که توسط زنان بلوچ انجام می‌گیرد. شهرستان ایرانشهر واقع در بلوچستان در سال ۱۳۹۷ به عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی ثبت شد. سوزن‌دوزی بلوچی یا بلوچی‌دوزی انواع خاصی از سوزن‌دوزی است که توسط زنان بلوچ انجام می‌شود. این طرح‌های سوزن‌دوزی‌ بیشتر از رویاهای زنان بلوچ الهام می‌گیرد تا از طبیعتی که در آن زندگی می‌کنند.

سوزن‌دوزی

تاریخچه سوزن‌دوزی
هشت هزار سال پیش مردمی که در غار کمربند در نزدیکی شهر بهشهر و در کنارهٔ جنوبی دریای خزر می‌زیستند به کشت غله و پرورش بز و گوسفند روزگار می‌گذراندند. آنان پشم گوسفندان را می‌چیدند و ظاهراً پارچه می‌بافتند و کار دوختن را نیز با سوزن‌های شاخک‌داری که به جا نهاده‌اند انجام می‌دادند. در همان زمان در غرب فلات ایران در چتل هیوک واقع در ترکیهٔ امروزی فن بافندگی رواج پیدا کرد و در حفاری‌هایی که در آن منطقه انجام شد نحوهٔ تکامل آن کاملاً روشن شده است. در آن حفاری‌ها تکه‌هایی از چند دست‌بافت پیدا شد که به صورت سنگواره‌های زغال شده بر جای مانده بود و نمونه‌هایی از پارچه‌های مختلفی که به احتمال زیاد از کتان بافته شده بود اما بیشتر شبیه به پارچه‌های پشمی بود و نیز قطعات زری‌دوزی‌شده همانند قالب‌هایی که امروزه هم در این نواحی بافته شده است. کمی بعد باز هم مدارکی دال بر فن بافندگی در ایران امروزی در تپه سیلک نزدیک کاشان به‌دست آمده است که مربوط به دو یا سه قرن پیش از آن است. غیر از این، مدارک بسیاری از جمله دوک‌های نخ‌ریسی یا لنگرهای ریسندگی بی‌شمار در حفاری‌های سراسر ایران به‌دست آمد که مؤید رواج بافندگی و سوزن‌دوزی در ایران در طول زمان‌های مختلف است.
سختی‌های زندگی چادرنشینی، گذراندن تمام روز در چادر و کوچ کردن مداوم، به جنس حساسی چون پارچه آسیب می‌زند و همین موضوع سبب شده نمونه‌های تاریخی معدودی از پارچه‌های سوزن‌دوزی باقی بماند. قدیمی‌ترین نمونه به جا مانده مربوط به قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ است. البته در اوایل قرن پانزدهم، روی گونزالس د کلویجو (Ruy Gonzáles de Clavijo) که سفیر پادشاه هنری سوم، در دربار تیموریان بود، در خاطر روزانه‌اش توضیحات مفصلی در مورد پارچه‌های سوزن‌دوزی مکتوب کرده است که این نوشته ها نشان از قدمت و رواج این هنر در آن دوره دارد.
سوزن‌دوزی‌های سنتی ایران یکی از روش‌های دیرینهٔ تزیین جامه و بسیاری از منسوجات است که به‌نوعی در زندگی بشر کاربرد داشته و دارد. دست‌دوخت‌ها به‌جز جنبهٔ تزیینی و شناسنامه‌ای که دربرگیرندهٔ اقلیم و جامعهٔ پدیدآورنده‌اش است در بعضی از اوقات به دلیل عقاید مذهبی روی البسه جلوه‌گری می‌کرد. پیش از اسلام به جز جنبهٔ تزیینی، جنبهٔ طلسم‌گونهٔ آن نیز مطرح بوده‌است. پس از ظهور اسلام در ایران رودوزی‌های سنتی ایران به حیات تأثیرپذیر خود همچنان ادامه می‌دهند و اگرچه تحولی شگرف در نقش‌های ایرانی پدید می‌آید اما خصوصیات ایرانی خویش را از دست نمی‌دهند. اعتقادات مذهبی هنرمندان در بعضی نقاط و پرهیز از شبیه‌سازی و همانند پردازی سبک جدید از نقش‌مایه‌های باستانی را به ارمغان می‌آورد و این نگرش در مناطق مختلف به گونه‌ای کاملاً متفاوت از یکدیگر جلوه‌گری می‌کند. دوختن کلمات قرآنی به خط کوفی برای حفاظت از شر شیطان و حوادث بد، یکی از تأثیرات آشکار در این هنر دیرینه است. ایلخانیان و تیموریان برخلاف دورهٔ قبل که همگی از شیوه‌های عمدهٔ ساسانی پیروی می‌کردند در صنعت نساجی دگرگونی کاملی پدیدآوردند و ابریشم‌دوزی، زری‌دوزی، پولک‌دوزی، ملیله‌دوزی، گلابتون‌دوزی و… بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.
با ورود فرهنگ و هنر چینی به‌وسیلهٔ مغول، نقش‌هایی از گیاهان و گل‌های متأثر از هنر چینی در آثار این دوره تبلور می‌یابد. اگرچه از آن دوره اثری باقی نمانده‌است اما «فیلیس اگرمان» از روی مینیاتورهای آن دوره سوزن‌دوزی‌ها و گلدوزی‌های آن زمان به‌خوبی توصیف کرده‌است. در این زمان هنرمندان از طرح‌های محرابی، لچک ترنجی، هندسی برای تزیین پرده‌ها، لباس‌ها، چادرها و… استفاده می‌کردند. در عصر صفویه همچون بسیاری از هنرها، انواع رودوزی‌ها نیز به اوج خود رسید و پیشرفت زیادی کرد تا حدی که باعث قطع نفوذ هنر چینی شد. از نقوش رایج این دوره می‌توان انواع بته‌جقه (قهر و آشتی، گل بادامی، مادر و بچه، بته ترمه، سه‌قلو، سه‌سر، درخت زندگی دوقلو، بته‌جقه شاخ گوزنی، انواع گل‌های اسلیمی و ختایی، شاه عباسی پیچکی، گل اناری، برگی و…) را نام برد در عصر شاه عباس از تمام هنرمندان از جمله هنرمندانی که به امر رودوزی‌های سنتی مشغولند برای راه‌اندازی هنرهای سنتی و قدیمی به اصفهان دعوت می‌شود و صاحبان این مشاغل دارای اعتبار و شهرت اجتماعی بودند و حتی در آن زمان محله‌ای به نام مطرکاران یعنی قلابدوزها معروف بوده‌است.

سوزن‌دوزی

شیوهٔ دوخت
در سوزن‌دوزی روی سطح پارچه‌های ساده طرح‌هایی را با نخ‌های رنگی ترسیم می‌کنند. این کار با کمک سوزن و قلاب انجام می‌شود و بخیه‌های ظریفی روی پارچه می‌دوزند. در روش‌های اجرای سوزن‌دوزی تنوع زیادی وجود دارد. معمولاً برای سوزن‌دوزی از کارگاه گلدوزی (قابی به شکل مستطیل یا دایره برای صاف نگه داشتن پارچه) استفاده می‌شود. روی پارچه‌های کتان، زربافت، ابریشمی، پشمی و پنبه‌ای روش‌های مختلف سوزن‌دوزی اجرا می‌شود و در آن از نخ‌های ابریشمی، پشمی، الیاف مصنوعی، نخ گلابتون، نخ نقده، نخ ملیله و نخ سرمه استفاده می‌شود.
پارچه‌های سوزنی در گذشته چه کاربردی داشتند؟
پارچه‌های سوزن‌دوزی شده در چادرهای عشایر به عنوان یک رویه و یا بقچه محافظ برای پارچه‌ها و لوازم مورد استفاده قرار می‌گرفت. آنها همچنین به عنوان فرش مخصوص نماز (سجاده)، روتختی و رویه نشیمن مورد استفاده قرار می‌گرفتند. البته باید توجه کرد که در آن زمان به ندرت در چادرهای عشایر مبلمان یافت می شد، زیرا حرکت مداوم عشایر و جابجایی آنها را مشکل می‌کردند. پارچه‌های سوزن‌دوزی شده همچنین دارای اهمیت نمادین نیز بودند. این پارچه‌ها به صورت سنتی توسط عروس و مادر عروس به عنوان خلعتی به داماد داده می‌شد و نشان دهنده پیوند میان دو خانواده و تعهد عروس و داماد نسبت به هم در زمان نامزدی بودند. هم‌چنین داشتن آنها در مواقع سختی کمکی بود برای تامین مایحتاج زندگی که در این صورت با اشیای مورد نیاز مبادله می‌شدند. خلعتی‌ها با صبر و زیبایی با نقش‌هایی که نمادهای شانس، سلامتی، عمر طولانی و باروری بودند، توسط دستان زنان عشایر گلدوزی می‌شدند. در مرکز این پارچه یک ستاره با گل‌های درونش، در اطراف تنگ و پرندگان و در حاشیه لوزی‌های پر از برگ و شکوفه‌های گل قرار دارند. این پارچه با ابعاد ۱۴۹.۲ در ۲۰۵.۲ سانتی‌متر، سال ۲۰۱۷ به مبلغ ۷۵۰۰ پوند در لندن به فروش رفت.
پارچه های سوزنی چه ویژگی‌هایی دارند؟
سوزن‌دوزی‌ها معمولا بر روی پارچه‌هایی از جنس کتان انجام می‌شوند اما گاهی هم از پارچه‌های ابریشم برای این منظور استفاده می‌شود. شیوه کار به این صورت است که ابتدا الگوها بر روی پارچه‌های کتان کشیده و سپس گلدوزی می‌شوند. معمولا این پارچه‌ها در دو یا چند تکه جداگانه آماده و در نهایت به همدیگر دوخته می‌شوند. چهار نوع دوخت سنتی و مخصوص به نام های تامور، باسمه، زنجیره ای و کاندی خیل (Tambour, Basma, Chain and Kanda-khayol) برای گلدوزیِ انواع مختلفی از طرح ها و الگوهای سوزن‌دوزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
نخ‌های مخصوص سوزن‌دوزی معمولا با استفاده از رنگ‌های گیاهی تهیه می‌شوند، اما در سوزن‌دوزی‌های جدید و صنعتی رنگ‌های مصنوعی نیز به کار می‌روند؛ هرچند این رنگ‌ها به اندازه رنگ‌های طبیعی کنتراست و شفافیت ندارند. برای تهیه هر کدام از رنگ‌های طبیعی از یک گیاه به خصوص استفاده می‌شود. مثلا در رنگرزی به شیوه سنتی رنگ آبی نیلی را از گیاه معروف به نیل یا ایندیگو (Indigo)، قرمز را از دانه های روناس، سبز را از ترکیب سماروغ (نوعی قارچ) و نیل می‌گیرند و سیاه را از ترکیب اکسید آهن و پسته می‌گرفتند.
نقش و طرح پارچه‌های سوزنی
پارچه‌های سوزن‌دوزی دارای طیف گسترده‌ای از نقوش هستند. مثلا پارچه‌های مربوط به بخارا دارای طرح انگور با برگ دندانه‌دار و گلدان پر از گل سرخ هستند. به طور کلی طرح‌های سنتی سوزن‌دوزی شامل نقش‌های خورشید و ماه، گل‌ها و نیلوفرهای بالارونده، برگ و انگور، میوه‌ها (به خصوص انار) و گاهی طرح ماهی و پرندگان می‌شود. این طرح‌ها حاوی اعتقادات عمیق طراحان و دوزندگان است، چرا که بسیاری از آنان معتقدند سوزن‌دوزی‌ها از صاحبان خود محافظت می‌کنند و به آنها قدرت می‌دهند. در هر منطقه‌ای طرح خاصی برای سوزن‌دوزی رواج داشته و دارد. هرچند تشخیص خاستگاه نمونه‌های تاریخی به راحتی ممکن نیست چرا که این هنر ریشه در فرهنگ کوچندگان دارند و دوزندگان معمولا یکجا نشین نبوده‌اند.
سوزن‌دوزی در ازبکستان
بسیاری از منابع، ازبکستان را مهد این هنر می‌دانند. اما حتی در هر منطقه از این کشور این هنر به سبک و سیاق خاصی انجام می‌شود؛ پارچه‌های سوزن‌دوزی شهر فرگانا (Fergana) دارای طرح های گلدارخلوت و در شهر پوشکنت (Pushkent) ستاره‌های لاکی رنگ مدال مانند طرح رایج هستند. در حالی که در نوراتا (Nurata) این پارچه‌ها منقوش به گل‌های طبیعی‌اند و طرح پارچه‌های شهر یوراتپ (Ura-tepe) برگ‌های دندانه‌دار و مدال‌های ستاره‌ای هستند. پارچه‌های سوزنی شاخریسبز (Shakhrisabz) نیز با گل‌ها، سبزیجات و طیف وسیعی از رنگ‌ها پوشیده شده‌اند و در تاشکند (Tashkent) پارچه‌های سوزنی مزین به نقش‌های مدال مانند بزرگ در ردیف‌هایی با حاشیه‌های دندانه‌دار هستند.

سوزن‌دوزی

سوزن‌دوزی در ایران
تاریخ انواع هنرهای دوزندگی و رودوزی در ایران را به دلیل یافت انواع دوک‌های نخ ریسی و ابزارهای مشابه در سیلک کاشان، به هشت هزار سال پیش نسبت می‌دهند؛ بعد از اسلام نیز این هنر و به طور کل صنعت نساجی در زمان ایلخانیان شکوفا شد. طرح‌های هندسی، اسلیمی، ختایی و… وجه مشخصه سوزن‌دوزی ایرانی است. این هنر در ایران بیشتر به هنر خطه سیستان و بلوچستان شناخته می‌شود و این نوع خاص «سوزن‌دوزی بلوچی» نام دارد که زنان بلوچ هنرمندانه آن را از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌کنند.
چگونه می‌توان فهیمد یک پارچه سوزنی اصل است؟
تشخیص نمونه‌های اصلی بسیار آسان است. زیرا رنگ‌های مورد استفاده نمونه‌های جعلی رنگ‌های مصنوعی هستند که معمولا رنگ‌های کم‌رنگ‌تری نسبت به رنگ‌های طبیعی هستند. پارچه‌های سوزنی با رنگ صاف، یکدست و بدون تغییر بدون توجه به قدمتشان ایده‌آل هستند. پس رنگ و طراوت آن‌ها برای شناسایی اصالت معیار دقیقی است.

سوزن‌دوزی

سوزن‌دوزی در مبلمان
امروزه استودیوهای معروف طراحی مبلمان و طراحی داخلی به هنر زیبای سوزن‌دوزی روی آورده‌اند. آنها در طراحی مبل‌هایشان از پارچه‌های سوزن‌دوزی شده با دست و یا انواع صنعتی آن استفاده می‌کنند. استفاده از این هنر در طراحی‌های امروز نوعی اصالت و روح به کارها می‌بخشد و البته برای علاقه‌مندان به صنایع دستی و سبک‌های طراحی داخلی بومهین، بسیار جذاب است.

سوزن‌دوزی

کاربرد سوزن‌دوزی
در حالت ایده‌آل، سوزن‌دوزی‌ها باید به عنوان اثر هنری و یک محصول تزئینی بر روی دیوار آویخته شوند. البته این پارچه‌های در ایران و یا مناطقی مانند فلسطین از گذشته در پوشاک و لباس های محلی و امروزه در اکسسوری‌هایی نظیر کیف و کفش و… هم کاربرد دارند.
بن‌مایه: قلممو (https://ghalammou.com)

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده