​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

چه مهارت‌هایی برای قالی‌بافی لازم است؟

چه مهارت‌هایی برای قالی‌بافی لازم است؟

فرش‌بافی و قالی‌بافی یکی از هنرهای دیرین ایرانیان است که افراد زیادی در شهرهای متعددی از کشور مشغول به این هنر هستند. اگر شما می‌خواهید بدانید که چه مهارت‌هایی برای قالی‌بافی لازم است، بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا مهمترین این مهارت‌ها را برای بافت فرش دستباف با یکدیگر بررسی کنیم.
شناخت ابزار و وسایل
پیش از اینکه بدانیم چه مهارت هایی برای قالی بافی لازم است شناخت ابزار قالی‌بافی حائز اهمیت است که از مهمترین آنها عبارتند از قلاب (مهمترین ابزار در بافت گره ترکی)، انواع ابزار پودکشی، انواع قیچی، انواع ابزار کوبیدن، شانه و غیره.
مهارت در چله‌کشی
در ابتدا اگر بخواهید بررسی کنید که چه مهارت‌هایی برای قالی بافی لازم است بهتر است که اول از همه با آماده‌سازی دار و روش‌های چله‌کشی آشنا شوید. به طور کلی چهارچوب دار چوبی یا فلزی است که تار و پود قالی بر روی آن بافته می‌شود.
نقشه‌خوانی یکی از مهارت‌های قالی بافی
نقشه‌خوانی یکی از مهمترین مهارت‌های قالیبافی می‌باشد به‌گونه‌ای که برای طراحی هر نقشی بر روی دار قالی، لازم است ابتدا بافنده تبحر کافی در زمینه نقشه‌خوانی در قالی‌بافی را داشته باشد تا بتواند از روی نقشه‌ای که به وی ارائه می‌شود آنچه خواسته شده را پیاده کند. همچنین یکی از مهمترین کارها در قالی‌بافی چله‌کشی می‌باشد که انجام این عملیات نیاز مبرمی به نقشه خوانی دارد.
توانایی گره زدن در قالی‌بافی
بدلیل سختی کاری که در قالی‌بافی وجود دارد به طور حتم لازم است بدانید که چه مهارت‌هایی برای قالی بافی لازم است. شناخت انواع قالی‌ها و تشخیص انواع آن از یکدیگر، جزو مهمترین توانایی‌های قالی‌بافی است که این امر با آشنایی و شناخت انواع گره در قالی‌بافی ممکن می‌شود.
حال اگر بخواهید انواع گره زدن را بشناسید باید بدانید که گره‌ها به انواع مختلف ازجمله دو گره اصلی فارسی و ترکی تقسیم می‌شوند که هرکدام از آنها دارای ویژگی‌های مختص خودش می‌باشد. اصول گره زدن نیز در هر کدام از این بافت‌ها متفاوت می‌باشد که طبیعتا شناخت هر کدام از آنها به شما کمک ویژه‌ای خواهد نمود.
شناخت مواد اولیه قالیبافی
مواد اولیه مصرفی از جمله نخ یکی دیگر از مواردی است که باید فرد قالی‌باف از آن اطلاع کامل داشته باشد. دقت داشته باشید به طور کلی می‌توان گفت فرش‌های دستباف از نخ‌های ابریشم، کرک، پشم و الیاف طبیعی بافته می‌شود. فرش‌هایی که تمام آن از ابریشم باشد به فرش دستباف تمام ابریشم مشهور هستند و فرش‌هایی که در بافت آن از پشم استفاده شود به فرش‌های پشمی معروف می‌باشد.
شناخت اصول قیچی زدن پرزهای فرش
دیگر مرحله مهمی که جزو مهارت‌های لازم برای قالی‌بافی به شمار می‌رود تا باید بدانید چه مهارت‌هایی برای قالی‌بافی لازم است، قیچی‌زنی است. این امر به گونه‌ای‌ست که بافنده پس از اتمام یک رج برگشته و به صورت کاملا حرفه‌ای اضافه پرزها را با قیچی‌های مخصوص برش می‌دهد تا سطحی یک دست و صاف به وجود آید. حال اگر در اینجا با اصول قیچی زنی آشنایی کامل نداشته باشید امکان خراب شدن طرح و نقش وجود دارد.
توانایی عملیات پایانی فرش‌بافی
عملیات پایانی فرش یکی از مهمترین مواردی است که بافنده لازم است مهارت زیادی در این زمینه داشته باشد زیرا به طور حتم اگر جداسازی فرش از دستگاه به درستی صورت نپذیرد ممکن است خسارت جدی به فرش وارد شده که بی‌هیچ عنوان امکان اصلاح آن وجود ندارد. در این مرحله فرد قالی‌باف باید اصول جداسازی فرش از دستگاه را بداند زیرا پس از پایان عملیات بافت فرش، لازم است بافنده به کمک فرد دیگری فرش را از دستگاه جدا کند که این عملیات با استفاده از همان ابزار قالی‌بافی صورت می‌پذیرد.
در نهایت می‌توان گفت تکرار و تمرین نیز امری اجتناب‌ناپذیر در این زمینه خواهد بود که می‌تواند در کسب تجربه بافنده تأثیر بسزایی داشته باشد.
بن‌مایه: زیلومه (https://ziloome.com)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده