وگن یا وگنیسم چیست و چه مفهومی دارند؟

وگن یا وگنیسم چیست و چه مفهومی دارند؟

تاریخچه‌ی وگن
وگنیسم در انگلیسی به ویگنیسم تلفظ می‌شود. قدمت واژه‌ی وگن (Vegan) به سال ۱۹۴۴ برمی‌گردد اما شواهد نشان می‌دهد که مردم در طول تاریخ، از مصرف محصولات حیوانی اجتناب می‌کردند و این عمل، بیش‌تر از ۲۰۰۰ سال پیش تخمین زده شده است. اوایل سال ۵۰۰ پیش از میلاد، فیلسوفان یونانی و فیثاغورس ریاضی‌دان، خیرخواهی و مهربانی با تمامی گونه‌های جانوری را ترویج دادند و این روش به عنوان رژیم گیاهخواری (vegetarian diet) معرفی شد. تقریبا در همان زمان، سیدارتا گوتاما (که به عنوان بودا شناخته می‌شود)، با پیروان خود در مورد رژیم گیاهی نیز صحبت کرده بود. در سال ۱۸۰۶، اولین مفاهیم وگنیسم شروع به شکل‌گیری کرد. دکتر ویلیام لیمب و پِرسی شِلی در میان اولین کسانی بودند که به‌طور عمومی، بر ضد تخم مرغ و محصولات لبنی، بر اساس اصول اخلاقی دست به اعتراض زدند.
اولین روزهای وگن مدرن
در نوامبر سال ۱۹۴۴، دونالد واتسون با ۵ نفر از افرادی که رژیم گیاه‌خواری بدون لبنیات داشتند دیداری ترتیب داد، تا در مورد رژیم گیاه‌خواری بدون لبنیات و سبک‌های زندگی صحبت کنند. در آن زمان دیدگاه‌های مشابهی وجود داشت اما این شش نفر، پیشگامان اولین کسانی بودند که به‌طور فعال، با وجود مخالفت‌ها، جنبش جدیدی را شروع کردند.
این گروه احساس کردند که باید به دنبال یک واژه‌ی جدید بگردند تا بهتر هدف آن‌ها را توصیف کند؛ تصمیم گرفتند که به‌جای استفاده از عبارت «گیاه‌خواران غیر لبنی» از یک واژه‌ی مختصر و کوتاه‌تر استفاده کنند. واژه‌های مختلفی انتخاب کردند، مانند: Bairyban، Bitan و Benevore که همگی این کلمات رد شدند و در آخر واژه Vegan انتخاب شد. دونالد واتسون بعدها توضیح داد که واژه‌ی Vegan برگرفته شده از سه حرف اول و دو حرف آخر واژه‌ی Vegetarian است و این نشانه‌ی «اول و آخر گیاه‌خواری است.»
واژه‌ی Vegan توسط دونالد واتسون ابداع شد که با پیشنهادی از سمت یکی از اعضای اولیه، به نام آقای هندرسون و همسرش بود؛ آن‌ها بر این نظر بودند که این انجمن باید «Allvega» و«The Magazine Allvegan» نامید شود.
اگر چه رژیم گیاه‌خواری وگن در اوایل تعریف شد بود، اما قبل از سال ۱۹۴۹، «لزلی ال. کراس» به نکته‌ای اشاره کرد که این انجمن بدون یک تعریف کامل درباره‌ی وگنیسم، ناقص است. او اصلی در زمینه‌ی «آزادی حیوانات از استثمار توسط انسان» پیشنهاد داد. بعدها توضیح داده شد که به دنبال «پایان دادن به استفاده و بهره‌برداری از حیوانات برای غذا، تولید کالا، کار کشیدن، شکار، پرورش و دیگر مواردی که باعث آزار و اذیت حیوانات توسط انسان می‌شود، بودند.»
آیا گیاه‌خواری تنها به وگن و خام‌وگن اختصاص داده می‌شود؟
همان‌طور که خواندید، واژه‌ی وگن از وجترین آمده و این‌که برخی از افراد، گیاهخواری را فقط VEGAN می‌دانند، اشتباه محض است. چرا که وجترین قبل از پیدایش وگن وجود داشته است. طبق تعریف دیکشنری مریام وبستر، معنی وجترین (vegetarian) بدین معناست: «شخصی که گوشت مصرف نمی‌کند. کسی که تغذیه‌ی او به‌طور کامل از سبزیجات، میوه‌ها، دانه‌ها، آجیل و گاهی تخم مرغ یا محصولات لبنی تشکیل می‌شود.» همچنین طبق تعریف دیکشنری مریام وبستر، معنی گیاه‌خواری (vegetarianism) بدین معناست: «تئوری یا تمرین زندگی بر اساس رژیم غذایی وجترین.»
ترجمه: حمیدرضا اردکانی
منابع:
http://vegansociety.com
http://merriam-webster.com
بن‌مایه: انجمن گیاه‌خواری نیادبان (https://niadban.ir)

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده