​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

چرا گیاه‌خواری

چرا گیاه‌خواری

گیاه‌خواری یک ژست روشن‌فکرانه و یا یک برنامه عذایی نیست، گیاه‌خواری یک ایدئولوژی هدفمند در راستای ترویج شیوه‌های صحیح زندگی است.
دلایل عمده گیاه‌خواری:
دلایل فراوانی برای تغییر شیوه زندگی امروزی به گیاه‌خواری وجود دارد. به طور عمده می‌توان اشاره کرد به:
احترام به حق حیات حیوانات
مادامی که برای تهیه غذای طبیعی خود نیازی به استفاده گوشت و سایر محصولات حیوانی نداریم، لزومی برای حمایت از صنعت گوشت و ادامه کشتار بی‌رحمانه حیوانات و بهره‌کشی از آنها در دامداری‌ها نیست. حیوانات موجوداتی از جنس ما بوده و در چرخه طبیعت جزو غذای ما نیستند. ما می‌توانیم به راحتی غذای سالم و طبیعی که تمامی مواد مورد نیازمان را برآورده سازد را از طبیعت و گیاهان به‌دست آوریم و باعث این بدرفتاری و بی‌رحمی  در حق آنها نشویم.
مسائل زیست محیطی و جلوگیری از نابودی منابع طبیعی
روی آوردن به رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاهان از راه‌کارهای کمک به حفظ محیط زیست و کاهش اثرات آلاینده‌های زیست محیطی می‌باشد. این نوع روش تغذیه کمک موثری است برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای که قسمتی عمده آن در نتیجه فرآیند تولید گوشت ایجاد می‌شود. ذوب شدن یخ‌های قطبی، جنگل زدایی، بحران آب و فرسایش زمین عمده آسیب‌های زیست محیطی است که قسمت عمده آن را دامداری‌های صنعتی جهت تهیه گوشت مصرفی ایجاد می‌کنند.
توجه به حقوق انسان‌ها و کمک به کاهش گرسنگی جهانی
هر سال ۱۵ میلیون انسان در اثر گرسنگی می‌میرند، میلیون‌ها نفر از آنها کودکان زیر پنج سال هستند. پانصد میلیون نفر در دنیا در فقر مطلق زندگی می‌کنند. در حالی که می‌توان این رویه را تغییر داد. ما می‌توانیم غذای تمام مردم روی زمین را از گندم و غلاتی که برای غذای حیوانات در دامداری‌ها و مزارع صنعتی مصرف می‌شود تهیه کنیم. بیش از هفتاد درصد زمین‌های زیر کشت دنیا صرف تغذیه دام برای تهیه گوشت و محصولات حیوانی می‌شود. نباید در برابر این گرسنگی عظیم جهانی، رنج، بدبختی و مرگ دیگران بی‌تفاوت بود. به سادگی و با تغییر روش زندگی خود می‌توانیم کمک بزرگی برای رفع معضلات جهانی بکنیم.
طبق تحقیقات فائو، در حال حاضر ۱/۲ میلیارد نفر در معرض گرسنگی قرار دارند. هر سال ۷۶۰ میلیون تن گندم برای مصرف در دامداری‌ها مصرف می‌شود و این در حالی است که هر ۲ یا ۳ ثانیه یک کودک از گرسنگی جان خود را ازدست می‌دهد. میزان آب مصرفی برای تهیه یک پوند گوشت ۱۹/۷۳۶ لیتر می‌یاشد و از طرفی از هر ۶ نفر در دنیا یک نفر آب آشامیدنی ندارد.
سلامتی و طول عمر
گوشت‌خواری با طبیعت انسان سازگار نیست (نمونه بارز آن این است که انسان نمی‌تواند بدون پختن، گوشت بخورد، چرا که طبیعت او با این مورد ناسازگار است) و از این رو موجب  بروز بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های سیستم گوارش، آلرژی‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی وانواع سرطان‌ها می‌گردد. در حالی که انتخاب یک رژیم غذایی گیاهی مناسب، می‌تواند سلامتی ما را تضمین کرده و ما را از بیمار شدن و مصرف دارو مصون نگاه داشته و باعث طول عمر شود.
اکنون دیگر انجمن‌های مهم و پایه‌ای تغذیه در دنیا و سرشناس‌ترین پزشکان متخصص با این قضیه به طور یک طرفه و متعصبانه برخورد نکرده و مواضع روشن آنها نشان از برتر بودن و طبیعی بودن تغذیه گیاهی داشته و فواید بی‌شمار آن اکنون برای همه آشکار است. علاوه براین، ساختار و آناتومی بدن انسان و دلایلی فراوان موجود نشان از گیاهخواران بودن آن را دارد:

چرا گیاه‌خواری

بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده