تاریخچه‌ی جریان گیاه‌خواری

تاریخچه‌ی جریان گیاه‌خواری

از حدود ۲۵۰۰ سال پیش که گام‌هایی در راه شفقت به حیوانات و احترام به طبیعت (و چیزی که ما امروزه تحت عنوان وگنیسم از آن یاد می‌کنیم) برداشته شد، بودا و ماهاویر دو هم عصر و معلم اخلاق شروع به صحبت در مورد آموزه‌هایی از رژیم‌های غذایی بدون گوشت کردند. شاگردان آن دو، اولین جنبش‌های گیاه‌خواری و حمایت از حیوانات را پایه‌ریزی کردند. این‌ها از اولین طرفداران حقوق حیوانات می‌باشند که ما تا به امروز توانسته‌ایم در موردشان اطمینان حاصل کنیم و پایه و اساس طرفداری آن‌ها از اینگونه فعالیت‌ها، آموختن و درک مکتب آهیمسا (یکی از مکاتب مذهبی مهم در هندوستان) می‌باشد. آهیمسا داشتن عقیده و هوشیاری نسبت به پرهیز از خشونت می‌باشد: به این صورت که خشونت علیه مخلوقات دارای قوه ادراک و احساس نه تنها غیر اخلاقی بوده و باعث رنج و عذاب آنها می‌شود، بلکه بازتاب این رنج‌ها و اسارت‌ها به طور اجتناب‌ناپذیری گریبان فرد مقصر و جامعه را نیز خواهد گرفت.
این بسیار جالب است که هر دو این مکاتب اساسا مکاتبی معنوی و روحانی هستند و به جای تمرکز بر روی آسایش و رفاه حیوانات بر آنچه ما امروزه آن را حقوق حیوانات و نجات و آزادی آن‌ها می‌نامیم، توجه داشته‌اند. مکتب آهیمسا ماهیت مکتب گیاه‌خواری است، مکتبی که تعهد و الزامی برای کاهش ظلم و بدرفتاری نسبت به موجودات زنده فرآهم می‌آورد و روش آن مداخله نکردن در زندگی حیوانات و اجازه دادن به آنها برای پادشاهی و زندگی کردن در طبیعت می‌باشد. این اندیشه اوج گرفت و بدلیل همراه بودن با مبانی عمیق و سرشار از احساسات و اخلاقیات مورد پذیرش بسیاری از اقوام و ملت‌ها قرار گرفت. فیثاغورث و سقراط در یونان و سواحل مدیترانه، زرتشت در ایران، لائو و چانق در چین، عیسی و سایر افراد دینی همگی شفقت به حیوانات را لازمه یک انسان با وجدان و آسمانی اعلام کردند.
با گسترش این عقاید در سرتاسر دنیای کهن، این امر دور از انتظار نیست که اکثر مورخان دوران باستان ثبت کرده‌اند که حضرت عیسی و مریدان و پیروان او به طور آشکارا از مصرف گوشت حیوانات امتناع می‌کردند و اسناد موجود نشان می‌دهد که پدران مسیحی در اوایل دین مسیحیت گیاه‌خوار و به احتمال زیاد از جمله گیاه‌خواران مطلق بوده‌اند. بعد از چندین قرن، وقتی مسیحیت مذهب رسمی امپراتوری روم تحت تسلط کنستانتین شد، اعمال دلسوزانه مسیحیان نسبت به حیوانات توسط سربازان کنستانتین به طرز شرورانه‌ای فرو نشانده شد، سربازان افرادی را که از خوردن گوشت امتناع می‌ورزیدند تا سر حد مرگ شکنجه می‌کردند. این طرز برخورد‌ها با گیاهخواران مسیحی تا پس از سرنگونی امپراطوری روم ادامه داشتو در اروپا و در قرون وسطی فعالیت گیاهخوارانی همچون خانواده کاتر و خانواده بوگومیل، توسط کلیسا ممنوع شده و یا به طور کلی نابود شد. البته همواره در دنیای باستان و حتی قرون وسطی مسیرهای مخفی و پیشرفت‌های انفرادی در کاهش خشونت علیه حیوانات وجود داشته است و از آن جمله می‌توان به مکتب افلاطیون، صوفیان، یهودیت و مسیحیت اشاره کرد.
در قرن ۱۹ و ۲۰ زمین شاهد تولدی دوباره از جریان گیاه‌خواری و حمایت از حیوانات بود. ترجمه متون کهن شرقی به ویژه بودیسم و جینیسم سوالات مختلفی را برای مردم در غرب و به خصوص انگلستان و آمریکا پیش آورد، گویی این سوال‌ها آغازگر حرکتی بی‌پایان به سوی حمایت همه جانبه از تمامیت کره زمین بودند.
کلمه گیاهخوارVegetarian در سال ۱۸۵۰ ابداع و به تدریج مورد پذیرش و ترویج بسیاری از نویسندگان و مشاهیر برجسته و بانفوذی مثل شلی، بایرون، شاو، شیلر، شوپنهاور، امرسون، بلاواتسکی، بسانت، آلکات و تولستوی گردید. از طرفی همراهی گروه‌های مسیحی همچون کشیش ویلیام کاهرد در انگلستان و حامی او ویلیام متکالف در آمریکا پایه‌های این حرکت را محکم‌تر ساخت و تشکیل گروه‌های کوچک حامیان حیوانات توسط افرادی مثل الن وایت، چارلز و میرتل فیلمور مقدمات ایجاد وگنیسم در پنجاه سال قبل از به وجود آمدنش را سبب شدند. پیشگامانی همچون گراهام، چست و کلوچ نیز که اولین روشنگران مزایا و روش‌های تغذیه طبیعی و گیاهی بودند، نقش زیادی را در ایجاد اولین گروه‌های رسمی مدافع حقوق حیوانات مثل RSPCA و ASPCA داشتند.
در سال ۱۹۴۴ دونالد واتسن در لندن ساختار و سازمان جدیدی بر مبنای حرکت و جنبش مدرن برای حمایت از حیوانات ایجاد کرد. Vegan Society و با ابداع کلمه VEGAN جنبش وگنیسم که هدف کاهش و منوقف ساختن خشونت و کشتار حیوانات را دنبال می‌کرد به عنوان اولین انجمن و سازمان رسمی شروع به‌کار کرد. دونالد واتسون، وگنیسم را به عنوان یک فلسفه و روش زندگی معرفی و ترسیم کرد. نوعی از زندگی کاملا طبیعی که بر پایه آموزه‌های دوری از خشونت و احترام به تمامی ساکنین زمین بود.
در دهه‌های بعد، حرکت وگنیسم با رشدی صعودی ادامه پیدا کرد و کتاب‌ها و مقالات بسیاری نوشته شد، تصاویر و فیلم‌های تاثیرگذاری ضبط و تهیه شد و وب سایت‌های گوناگونی در سرتاسر دنیا مبانی حمایت از حیوانات را منتشر کردند. آزار و شکنجه حیوانات به روش‌های مختلف مثل سرگرمی، پوشاک، آزمایشات علمی و آیین‌های سنتی چیزی است که اکنون سازمان‌ها و افرادی در راه جلوگیری از آنها تلاش می‌کنند و به رغم مخالفت‌ها و مقاومت‌های صنایع گوشت و لبنیات، دامداری‌های صنعتی، شرکت‌ها  و کارخانجات صنعتی ذینفع، این امر به شکلی وسیع و هدفمند در حال انجام می‌باشد.
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده