داستان کوتاه زنانی که باعث موفقیت شرکت بنز شدند

داستان کوتاه زنانی که باعث موفقیت شرکت بنز شدند

صنعت خودروسازی جهان بدون شرکت بنز احتمالا راه دیگری را می‌پیمود و در وضعیت فعلی قرار نداشت و بنیانگذار شرکت بنز نیز احتمالا اگر مادر دیگری داشت، راه دیگری را پیموده بود. کارل فردریش بنز در سال ۱۸۴۴ به دنیا آمد. خانواده وی در آن زمان وضع مالی مناسبی نداشتند و به همین خاطر انتظار می‌رفت که فردریش نیز آینده‌ی چندان درخشانی در پیش نداشته باشد. به خصوص این‌که تنها زمانی که کارل ۲ سال داشت، پدرش در یک حادثه در خطوط راه‌آهن کشته می‌شود و مادرش به‌تنهایی سرپرستی وی را بر عهده می‌گیرد.
اما مادر کارل اصرار داشت که وی در بهترین وضعیت تحصیل کند. او به رغم مشکلات مالی، فردریش را به مدرسه‌ای خوب فرستاد و همواره به او تاکید می‌کرد که باید تلاش کند تا تحصیلات خود را به بهترین نحو ممکن پیش ببرد. البته فردریش نیز به گفته‌ی مادر خود عمل کرد، به‌طوری که عملکرد تحصیلی درخشان او مورد توجه مسئولان مدرسه قرار گرفت.
او در ۱۵ سالگی در امتحان ورودی رشته‌ی مکانیک دانشگاه کارلسروهه‌ی آلمان قبول شد و در سال ۱۸۶۴ در ۱۹ سالگی تحصیل خود در دانشگاه را به اتمام رساند. علاقه‌ی او به مکانیک نیز به پدرش مربوط می‌شد چرا که پدر کارل در راه‌آهن کار می‌کرد و به‌همین خاطر نیز کارل اگر چه خاطره‌ی چندانی از پدرش به‌یاد نداشت اما به رشته‌ی مکانیک علاقه‌مند شد.
در دوران دانشجویی، زمانی که بنز با دوچرخه تردد می‌کرد، در مورد خودرویی که بدون اسب قادر به حرکت باشد می‌اندیشید. او پس از دوران تحصیل، برای سال‌ها در شرکت‌های مختلف از پل‌سازی گرفته تا شرکت تولید آهن فعالیت می‌کرد. اما ذهن او همواره به دنبال ایده‌هایی بود که در مورد اختراع خودرو داشت.
او در نهایت توانست موتوری گازوئیلی را برای خودرو طراحی کند. او در سال ۱۸۷۹ اختراع موتور گازوئیلی را ثبت کرد و ۷ سال بعد یعنی در سال ۱۸۸۶ نخستین خودروی تولیدی خود را به ثبت رساند. از زمان اختراع موتور گازوئیلی تا اختراع خودرو، بنز راه سختی را طی کرد و با مشکلات بسیاری مواجه شد اما بالاخره توانست بر آن‌ها غلبه کند و تا زمان مرگش یعنی سال ۱۹۲۹، به ثروت و شهرت هنگفتی دست یابد.
البته مادر کارل فدریش بنز، تنها زن تاثیرگذار در زندگی او به‌حساب نمی‌آید، بلکه برتا رینگر که زمانی نامزد کارل محسوب می‌شد و بعدها با او ازدواج کرد نیز در دوره‌ای بحرانی از زندگی کارل فدریش به کمک وی آمد و با فروش جهیزیه‌اش، مشکلات مالی کارل بنز را حل و فصل کرد.
در واقع شاید همان قدر که بنزسواران امروز خود را مدیون کارل فردریش بنز می‌دانند، باید قدردان زنانی که در زندگی او حضور داشتند، یعنی مادر و همسرش نیز باشند.

 

نگاره: Vintag.es
گردآوری: فرتورچین

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده