داستان کوتاه وقتى صداقت یک روباه زیر سوال می‌رود

داستان کوتاه وقتى صداقت یک روباه زیر سوال می‌رود

یکی از کانال‌های خارجی یک برنامه‌ی مستند حیات وحش را پخش می‌کرد. یک گروه محقق یک سری لاشه‌ی مرغ را داخل یک توری گذاشته بودند و چند گودال به فاصله‌های ۱۰-۲۰ متر از هم حفر کرده بودند. بعد از مدتی یک روباه آمد و کمی بو کشید و یک مقدار لاشه‌ی مرغ‌ها را جابه‌جا کرد و رفت.
کارشناس تیم رو به دوربین کرد و گفت: این الان می‌رود و بقیه‌ی گله و دوستانش را می‌آورد. و با استفاده از یک روبات جرثقیل، توری را جابه‌جا کردند و آوردند در گودال دوم و مخفی‌اش کردند و با مایعی خاص اسپری کردند تا اثر بو را از بین بردند.
تقریبا نیم ساعت بعد همان روباه و ۷-۸ تا روباه دیگر آمدند سر گودال اول و هر چه گشتند مرغ‌ها را پیدا نکردند. هر چه زمین را بو کردند، فایده نداشت و آن ۷-۸ تا رفتند و این روباه اولی دوباره شروع به گشتن کرد. جالب این بود که مدام با سرعت می‌گشت و بعد سرش را بالا می‌آورد و به دوستانش که داشتند دور می‌شدند، نگاه می‌کرد و دوباره بو می‌کشید.
محققان با استفاده از سیم، کمی روی گودال دوم را باز کردند تا حدی که روباه مرغ‌ها را دید. این دفعه خیلی جالب بود، روباه یکی از مرغ‌ها را با دندان گرفت و با خودش برد. این تیم کارشناس آمدند و دوباره همان کار را تکرار کردند و توری را به گودال سوم بردند و بوی مرغ‌ها را با اسپری پاک کردند. روباه‌ها وقتی دوباره رسیدند، هرچه گودال‌ها را گشتند و هر چه زمین را بو کشیدند، چیزی نبود و دوباره رفتند.
دوربین روباه اول را نشان داد که این بار دیگر جست و جو نکرد و رفت داخل گودال دوم دراز کشید و به حالت خوابیده ماند. چند دقیقه‌ای صبر کردند و دیدند خبری نیست، نزدیکش رفتند و چک کردند، دیدند کاملا مرده! جالب این بود که لاشه‌ی روباه را به مرکز دامپزشکی بردند و کلی آزمایش کردند؛ دیدند دقیقا عکس‌ها و آزمایش‌ها نشان می‌دهد این حیوان بر اثر یک شوک عصبی سکته کرده و مرده.

 

نکته: روباه که نماد مکر و حیله‌گری در حیوانات است، وقتی احساس می‌کند صداقتش بین دوستانش از بین رفته، سکته می‌زند و می‌میرد، از خجالت می‌میرد. چقدر زیادند کسانی که می‌آیند روزی هزاران دروغ به زبان می‌آورند، جالب این‌که حتی وقتی دروغ‌های‌شان آشکار می‌شود، راست راست راه می‌روند و اصلا و ابدا هم خم به ابرو نمی‌آورند و اسفناک‌تر این‌که باز هم تکرار، تکرار و تکرار... چقدر زشت است که انسان به جایی برسد که حیوانات از او در کرامت اخلاقی پیشی بگیرند!!

 

نگاره: Rudmer Zwerver (shutterstock.com)
گردآوری: فرتورچین

۵
از ۵
۲۲ مشارکت کننده