داستان کوتاه فیل سفید

داستان کوتاه فیل سفید

نوع کمیابی از فیل‌ها وجود دارند که رنگ آن‌ها قرمز-قهوه‌ای است و وقتی پوست آن‌ها خیس باشد رنگ پوست، صورتی روشن خواهد بود. در زمان‌های دور در جنوب شرقی قاره‌ی آسیا، به این نوع فیل‌ها، فیل سفید می‌گفتند و آن را مقدس می‌شمردند و بر اساس قانون، کشتن فیل سفید یا کار کشیدن از آن ممنوع بود و این رسم هنوز در کشورهای میانمار و تایلند وجود دارد.
در آن زمان‌ها، فیل سفید را سمبل قدرت و عدالت می‌دانستند و پادشاهان تلاش می‌کردند که از این فیل‌ها پیدا کنند و از آن‌ها مراقبت کنند و با هدف بزرگ نشان دادن خود، معمولا به عنوان تحفه به حاکمان و پادشاهان دیگر کشورها هدیه می‌دادند. با توجه به نادر بودن فیل سفید، نگهداری و مراقبت از آن‌ها به شکل ویژه و با صرف هزینه‌های زیادی انجام می‌شد.
کسی که فیل سفید را به عنوان هدیه دریافت می‌کرد از یک سو برایش خوب بود که از پادشاه تحفه‌ای مقدس و بابرکت دریافت کرده است و جزو افتخارتش محسوب می‌شد و از سوی دیگر بد بود چون باید هزینه‌های زیادی صرف نگهداری آن می‌کرد و مجبور بود این هزینه‌ها را تا زمانی که فیل زنده بود خرج کند، در حالی که هیچ استفاده‌ی دیگری هم نداشت.

 

نکته: در مدیریت و کسب و کار، فیل سفید استعاره‌ای برای کار، اقدام، سرمایه‌گذاری یا پروژه‌ای است که به‌خاطر هزینه‌های زیاد برای بهره‌برداری و نگهداری غیرسودآور است و به احتمال زیاد غیرسودآور باقی خواهد ماند اما به دلایل مختلف، از جمله به‌خاطر هزینه‌های زیادی که صرف آن شده است، کنار گذاشته نمی‌شود. فیل‌های سفیدی فراوانی در جامعه، محل کار یا حتی در زندگی شخصی و خانوادگی، همراه ما هستند.

 

نگاره: Telchar.com
گردآوری: فرتورچین

۵
از ۵
۲۴ مشارکت کننده