داستان کوتاه فواید گاو بودن

داستان کوتاه فواید گاو بودن

معلمی از دانش‌آموزانش خواست فواید گاو بودن را بنویسند و نوشته‌ای که در زیر می‌خوانید تمام و کمال انشای یکی از دانش‌آموزان است:
با سلام خدمت معلم عزیزم و عرض تشکر از زحمات بی‌دریغ اولیاء و مربیان مدرسه که در تربیت ما بسیار زحمت می‌کشند و اگر آن‌ها نبودند معلوم نبود ما الان کجا بودیم. اکنون قلم به‌دست می‌گیرم و انشای خود را آغاز می‌کنم. البته واضح و مبرهن است که اگر به اطراف خود بنگریم درمی‌یابیم که گاو بودن فواید زیادی دارد. من مقداری در این مورد فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که مهم‌ترین فایده‌ی گاو بودن این است که آدم دیگر آدم نیست. بلکه گاو است. هرچند که نتیجه‌گیری باید در آخر انشاء باشد.
بیایید یک لحظه فکر کنیم که ما گاویم. ببینیم چقدر گاو بودن فایده دارد. مثلا در مورد همین ازدواج که این همه الان دارند راجع به آن، برنامه‌ی هزار راه رفته و نرفته و برگشته درست می‌کنند. هیچ گاو مادری نگران ترشیده شدن گوساله‌اش نیست. همچنین ناراحت نیست اگر فردا پسرش زن بگیرد، عروسش پسرش را از چنگش درمی‌آورد.
وقتی گاوی که پدر خانواده است می‌خواهد دخترش را شوهر دهد، نگران جهیزیه‌اش نیست. نگران نیست که بین فامیل و همسایه آبرو دارند. مجبور نیست به‌خاطر این که پول جهاز دخترش را تهیه نماید برای صاحبش زمین اضافه شخم بزند، یا بدتر از آن پاچه‌خواری کند.
گوساله‌های ماده مجبور نیستند که با هزار دوز و کلک دل گوساله‌های نر را به‌دست بیاورند تا به خواستگاری‌شان بیایند، چون آن‌ها آن‌قدر گاو هستند که به خواستگاری آن‌ها بروند، از طرفی هیچ گوساله‌ی ماده‌ای نمی‌گوید که فعلا قصد ازدواج ندارد و می‌خواهد ادامه تحصیل دهد. تازه وقتی هم که عروسی می‌کنند این همه بیا برو، بعله برون، خواستگاری، مهریه، نامزدی، زیرلفظی، حنابندان، عروسی، پاتختی، روتختی، زیرتختی، ماه عسل، و زبونم لال طلاق و طلاق‌کشی و... ندارند. گاوها حیوانات نجیب و سربه‌زیری هستند. آن‌ها چشم‌های سیاه و درشت و خوشگلی دارند.
شاعر در این باره می‌گوید:
سیه چشمون چرا تو نگات دیگه اون همه صفا نیست
سیه چشمون بگو نکنه دلت دیگه پیش ما نیست
هیچ گاوی نگران کرایه‌خانه‌اش نیست. نگران نیست نکند از کار اخراجش کنند. گاوها آن‌قدر عاقلند که می‌دانند بهترین سال‌های عمرشان را نباید پشت کنکور بگذرانند. گاوها به‌خاطر چشم و هم‌چشمی دماغ‌شان را عمل نمی‌کنند. شما تا حالا دیده‌اید گاوی دماغش را چسب بزند؟ شما تا حالا دیده‌اید گاوی خط چشم بکشد؟
گاوها حیوانات مفیدی هستند و انگل جامعه نیستند. شما تاکنون یک گاو معتاد دیده‌اید؟ گاوی دیده‌اید که سر کوچه بایستد و مزاحم ناموس مردم شود؟ آخر گاوها خودشان خواهر و مادر دارند.
ما از شیر، گوشت، پوست، حتی روده و معده‌ی گاو استفاده می‌کنیم. آقای... معلم خوب ما گفته: که از بعضی جاهای گاو در تهیه‌ی همین لوازم آرایش خانم‌ها که البته زشت است استفاده می‌شود. ما حتی از دستشویی بزرگ گاو (پشگل) هم استفاده می‌کنیم.
تا حالا شما گاو بی‌کار دیده‌اید؟ آیا دیده‌اید گاوی زیرآب گاو دیگری را پیش صاحبش بزند؟ تا حالا دیده‌اید گاوی غیبت گاو دیگری را بکند؟ آیا تا به‌حال دیده‌اید گاوی زنش را کتک بزند؟ یا گاو ماده‌ای شوهر خواهرش را به رخ شوهرش بکشد؟ و مثلا بگوید از آقای فلانی یاد بگیر. آخر توهم گاوی؟! فلانی گاو است بین گاوها.
تازه گاوها نیاز به ماشین ندارند تا بابت ماشین ۱۵ میلیون پول بدهند و با هزار پارتی‌بازی ماشین‌شان را تحویل بگیرند و آخرش هم وسط جاده یه هویی ماشین‌شان آتش بگیرد. هیچ گاوی آن‌قدر گاو نیست که قلب دیگری را بشکند. البته شاعر باز هم در این مورد شعری فرموده است:
گمون کردی تو دستات یه اسیرم
دیگه قلبم رو از تو پس می‌گیرم
دیده‌اید گاو نری به‌خاطر به‌دست آوردن ثروت پدر گاو ماده به او بگوید: عاشقت هستم؟! سرت سر شیر است و دمت دم پلنگ؟! دیده‌اید گاو پدری دخترش را کتک بزند؟!
گاوها در جامعه‌شان فقر ندارند. گاوها اختلاف طبقاتی ندارند. آن‌ها شرمنده‌ی زن و بچه‌ی‌شان نمی‌شوند. روی‌شان را با سیلی سرخ نگه نمی‌دارند. هیچ گاوی غصه‌ی گاوهای دیگر را نمی‌خورد. هیچ گاوی غمباد نمی‌گیرد. هیچ گاوی رشوه نمی‌گیرد. هیچ گاوی اختلاس نمی‌کند. هیچ گاوی آبروی دیگری را نمی‌ریزد. هیچ گاوی خیانت نمی‌کند. هیچ گاوی دل گاو دیگر را نمی‌شکند. هیچ گاوی دروغ نمی‌گوید.
هیچ گاوی آن‌قدر علف نمی‌خورد که از فرط پرخوری تا صبح خوابش نبرد، در حالی که گاو طویله‌ی کناری‌شان از گرسنگی شیر نداشته باشد تا به گوساله‌اش شیر بدهد. هیچ گاوی گاو دیگر را نمی‌کشد. هیچ گاوی...
اگر بخواهم هنوز هم در مورد فواید گاو بودن بگویم، دیگر زنگ انشاء می‌خورد و نوبت بقیه نمی‌شود که انشای‌شان را بخوانند.
اما به نظر من مهم‌ترین فایده‌ی گاو بودن این است که دیگر آدم نیستید...
لباس ما از گاو است، غذای‌مان از گاو، شیر و پنیر و کره و خامه... همه از گاو؛ ولی با همه‌ی منافع یادشده، هیچ گاوی نگفت: من... بلکه گفت: مااااااا

 

نگاره: Pngfre.com
گردآوری: فرتورچین

۵
از ۵
۱۹ مشارکت کننده