داستان کوتاه لیلی و مجنون

داستان کوتاه لیلی و مجنون

لیلی دختری زیبا از قبیله‌ی عامریان بود و مجنون پسری زیبا از دیار عرب. نام اصلی او قیس بود و بعد از آشنایی با لیلی او را مجنون یعنی دیوانه خواندند، چرا که او دیوانه‌بار دور کوه نجد که قبیله‌ی لیلی در آن‌جا بود طواف می‌کرد. قیس با لیلی در راه مکتب آشنا شد و این دو شیفته‌ی یکدیگر شدند. ابتدا عشق‌شان مخفی بود اما از آن‌جا که قصه‌ی دل را نمی‌توان مخفی نگاه داشت، رسوای عالم شدند و قصه‌ی دلدادگی ان دو به همه‌جا رسید.
پدر لیلی مردی بود مشهور و ثروتمند (و چون بعضی از رجال امروزی!) حاضر نبود دخترک زیبای خود را به فرد بی‌سروپایی چون قیس دهد که تنها سرمایه‌اش یک دل عاشق بود و بس. پدر مجنون به خواستگاری لیلی رفت اما نه تنها پدر لیلی بلکه همه‌ی قبیله‌ی عامریان با این وصلت مخالفت کردند.
مجنون چون جواب رد شنید زاری‌ها و گریه‌ها کرد ولی دست‌بردار نبود. قبیله‌ی لیلی قصد آزار او را کردند و او گریخت. مجنون حتی شخصی به نام نوفل را به خواستگاری لیلی فرستاد اما سودی نداشت. بعدها لیلی را به مردی از قبیله‌ی بنی اسد دادند. البته برخلاف میل لیلی، نام این مرد ابن سلام بود. عروسی مفصلی برگزار شد. پدر لیلی از خوشحالی سکه‌های زیادی بین حاضران تقسیم کرد. در اولین شب زفاف ابن سلام سیلی محکمی از لیلی نوش جان کرد.
مردی خبر این ازدواج را به مجنون رسانید و خود بهتر می‌دانید در آن موقع چه حالی به مجنون عاشق و بی‌دل دست داد، غم مرگ پدر نیز پس از چندی به آن اضافه شد. لیلی نیز دل خوشی از ابن سلام نداشت و به زور با او سر می‌کرد تا این‌که ابن سلام بیمار شد و پس از مدتی جان سپرد و لیلی در مرگ جان‌سوز او به سوگ نشست!!. این خبر را به مجنون رساندند، مجنون دو تا پا داشت، دو تای دیگر هم غرض گرفت و به دیدار لیلی شتافت، شاید می‌خواست شریک غم لیلی پدرش باشد!
سرتان را درد نیاورم این دو مدتی در کنار هم بودند واز عشق هم بهره‌ها بردند، ولی افسوس که دیری نپایید که چراغ عمر لیلی زیباروی خاموش شد و مجنون تنهای تنها شد. قبر لیلی را از مجنون مخفی ساختند ولی مجنون از خدا خواست او را به لیلی برساند و گفت این‌قدر می‌گردم واین‌قدر خاک‌ها را می‌بویم تا بوی لیلی را حس کنم و چنین کرد تا قبر دلداده‌ی خود را یافت. مجنون بر سر قبر لیلی آن‌چنان گریه و زاری کرد تا به او پیوست و او را در کنار لیلی دفن کردند و این دو دلداده‌ی عاشق بار دیگر در کنار هم آرمیدند.
آه چه غرقاب مهیبی است عشق
مهلکه پر ز نهیبی است عشق
غمزه خوبان دل عالم شکست
شیر دل است آن که از این غمزه رست
زندگی عشق عجب زندگی است
زنده که عاشق نبود زنده نیست
لیلی و مجنون نام یکی از منظومه‌های نظامی گنجوی شاعر بزرگ ایران است.
بن‌مایه: نمناک (https://namnak.com)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده