داستان کوتاه قوطی خالی

داستان کوتاه قوطی خالی

در یک شرکت بزرگ ژاپنی که تولید وسایل آرایشی را برعهده داشت، یک مورد تحقیقاتی به یاد ماندنی اتفاق افتاد. شکایتی از سوی یکی از مشتریان به کمپانی رسید. او اظهار داشته بود که هنگام خرید یک بسته‌ی صابون متوجه شده بود که آن قوطی خالی است.
بلافاصله با تاکید و پیگیری‌های مدیریت ارشد کارخانه این مشکل بررسی و دستور صادر شد که خط بسته‌بندی اصلاح گردد و قسمت فنی و مهندسی نیز تدابیر لازمه را جهت پیشگیری از تکرار چنین مسئله‌ای اتخاذ نماید. مهندسین نیز دست به‌کار شده و راه حل پیشنهادی خود را چنین ارائه دادند: پایش (مونیتورینگ) خط بسته‌بندی با اشعه‌ی ایکس.
به‌زودی سیستم مذکور خریداری شده و با تلاش شبانه‌روزی گروه مهندسین،‌ دستگاه تولید اشعه‌ی ایکس و مانیتورهایی با رزولیشن بالا نصب شده و خط مزبور تجهیز گردید. سپس دو نفر اپراتور نیز جهت کنترل دائمی پشت آن دستگاه‌ها به‌کار گمارده شدند تا از عبور احتمالی قوطی‌های خالی جلوگیری نمایند.
نکته‌ی جالب توجه در این بود که درست هم‌زمان با این ماجرا، مشکلی مشابه نیز در یکی از کارگاه‌های کوچک تولیدی پیش آمده بود، اما آن‌جا یک کارمند معمولی و غیرمتخصص آن را به شیوه‌ای بسیار ساده‌تر و کم‌خرج‌تر حل کرد.
تعبیه‌ی یک دستگاه پنکه در مسیر خط بسته‌بندی تا قوطی خالی را باد از خط تولید دور کند!

 

نگاره: Shopbsen.off-69.gq
گردآوری: فرتورچین

۵
از ۵
۲۸ مشارکت کننده