​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

به گونه‌پرستی پایان دهید!

به گونه‌پرستی پایان دهید!

به گونه‌پرستی پایان دهید و صلح را برای همه‌ی حیوانات بخواهید! این مقاله تعصب انسان‌ها درباره‌ی برخی حیوانات را تحت عنوان گونه‌پرستی معرفی می‌کند، تعصبی که با نژادپرستی و تبعیض جنسیتی مشابهت دارد. ما قصد نداریم بگوییم گونه‌پرستی، نژادپرستی و تبعیض جنسیتی کاملاً با هم برابرند، بلکه می‌خواهیم بگوییم که در فلسفه‌ی وجودی تمام موارد گفته شده بهره‌کشی وجود دارد. بشر به واسطه‌ی قدرتی که در مقابل حیوانات دارد، در حال بهره‌کشی از آن‌ها می‌باشد و از آن‌ها برای منافع خود استفاده‌ی ابزاری می‌کند، به‌طوری که این گروه قدرتمند، ایدئولوژی لازم برای بهره‌کشی را پرورش می‌دهد تا به جایی برسد که کار خود را موجه و مجاز جلوه دهد.
منظور از گونه‌پرستی چیست؟
گونه‌گرایی یا تبعیض گونه یا گونه‌پرستی (به انگلیسی: Speciesism) در اکثر موارد به تبعیض میان گونه‌های غیر انسانی می‌گویند. به بیانی دیگر گونه‌پرستی یعنی یک حیوان را نوازش کنید و دیگری را بخورید! برخی بر این باورند که انسان‌ها نسبت به سایر حیوانات برتری عقلانی و عاطفی دارند که مدافعین حقوق حیوانات این طرز فکر را گونه‌گرایی می‌نامند و بر این باورند که حیوانات هم همانند انسان‌ها از ارزش‌های حقوقی یکسانی برخوردارند.
گونه‌پرستی یعنی…
گونه‌پرستی یعنی کشته شدن یک شیر در آفریقا یا هر جای دیگری ما را ناراحت می‌کند ولی هر روز از کنار ده‌ها گربه‌ی بی‌گناه، گرسنه یا زخمی بی‌تفاوت می‌گذریم.
گونه‌پرستی یعنی بی‌سرپرست ماندن یک بچه فیل پس از کشته شدن مادرش ما را آزار دهد ولی تمام گوساله‌های بی‌سرپرستی که در تولیدی‌های لبنیات و گوشت به دنیا می‌آیند را نادیده بگیریم.
گونه‌پرستی یعنی به گربه‌ها غذا بدهیم غافل از این که با خوراندن گوشت بدون استخوان به آن‌ها، تقاضای مصرف گوشت را افزایش داده‌ایم.
نکته: شما می‌توانید به جای خرید گوشت بدون استخوان برای سگ‌ها و گربه‌های بی‌سرپناه، از دورریز صنایع گوشتی و رستوران‌ها استفاده کنید تا یک حیوان را فدای حیوان دیگر نکنید.
گونه‌پرستی یعنی وقتی یک شخص توله سگی را اذیت می‌کند عصبی و ناراحت شویم ولی برای تولید تخم مرغی که میلیون‌ها جوجه‌ی نر در یک روز زنده زنده به خاطر آن آسیاب می‌شوند ککمان هم نگزد.
گونه‌پرستی یعنی وقتی شکار یک آهو را توسط یک شکارچی می‌بینیم دلمان می‌خواهد شکارچی را سر به نیست کنیم ولی برای‌مان مهم نیست کتلتی که درست می‌کنیم از گوشت گوساله است و این حیوان در شرایط خیلی بدتر کشته شده که قابل مقایسه با زندگی طبیعی آهو نیست.
گونه‌پرستی یعنی به خاطر کشتن سگ‌های بی‌سرپناه توسط شهرداری، تجمع اعتراضی برگزار کنید ولی برای‌تان مهم نباشد که صنایع گوشت، لبنیات و چرم تحت چه شرایطی از حیوانات بهره‌کشی می‌کنند.
گونه‌پرستی یعنی مقاله‌های مربوط به شکار پرندگان مهاجر را هنگام خوردن ساندویچ مرغ می‌خوانید و به شکارچیان آن‌ها بد و بی‌راه می‌گویید، بدون فکر کردن به این موضوع که حیات پرنده‌ای که اکنون در حال خوردنش هستید هزاران بار عذاب‌آورتر از زندگی آن پرنده‌ی مهاجر شکار شده است.
گونه‌پرستی یعنی برای حیوانات بی‌سرپناه شهری جان خود را بدهید ولی از کشتن شدن یوزپلنگ در خطر انقراض ایرانی فقط ناراحت شوید.
امروزه کمتر فردی وجود دارد که بگوید من حیوانات را دوست ندارم به‌طوری که اگر از یک حیوان‌آزار نیز بپرسید می‌بینید که عاشق حیوانات است. یک سری از افراد به برخی از گونه‌های حیوانی خاص علاقه‌ای ویژه دارند و میان حیواناتی که کوچک‌ترین تفاوت عاطفی با هم ندارد، رفتارهای کاملاً دوگانه از خود نشان می‌دهند. قطعاً می‌توان گفت که داشتن چنین طرز دیدگاهی (گونه‌پرستی) آنان را به هیچ عنوان به حامی حیوانات تبدیل نخواهد کرد. احتمال دارد فردی بگوید من فلان حیوان را دوست دارم ولی بقیه را نه! در حقیقت می‌توان گفت که دوست داشتن اجباری نیست، ولی احترام به حقوق همه‌ی حیوانات موردی مهم و حائز اهمیت است به شرطی که باید این همه واقعاً «همه» باشد.
گونه‌گرایی یک ایدئولوژی غیرمنصفانه است!
در عصر حاضر رعایت حقوق حیوانات به یکی از مهم‌ترین مباحث اجتماعی تبدیل شده است، به‌طوری که میزان تمدن و مدنیت یک جامعه را با معیار رفتار با حیوانات می‌توان سنجید. در گذشته بردگی و بی‌ارزش جلوه دادن زنان به گونه‌ای در فرهنگ و سنت مردم رخنه کرده بود که به نظر ابدی می‌آمد، ولی با این همه تاریخ توانست عکس آن را ثابت کند. با این اوصاف می‌توان روزی را تصور کرد که گونه‌گرایی نیز به افسانه بدل خواهد شد.
گونه‌گرایی فارغ از نژاد و جنسیت گونه‌های جانوری، نابرابری حقوق حیوانات با یکدیگر می‌باشد. قطعاً می‌توان گفت که گونه‌پرستی همان حق‌کُشی گونه‌ها می‌باشد که از نظر نظام اخلاقی قابل قبول نیست، از این رو همه‌ی حیوانات صرف نظر از نوع گونه‌های‌شان باید در دایره‌ی ملاحظات اخلاقی انسان‌ها قرار بگیرند. این بدان معنا نیست که باید با همه‌ی آن‌ها به یک روش رفتار شود بلکه به معنای واقعی باید مصلحت حیوانات را طوری در نظر بگیریم که گویی خیر و صلاح خودمان را در نظر می‌گیریم. باید بدانید که انسان‌ها تنها افرادی نیستند که درد و رنج را حس می‌کنند، به همین جهت انسان‌ها باید به زندگی و مصلحت بقیه‌ی موجودات که قوه‌ی احساس دارند و کره‌ی زمین را با آن‌ها شریک هستند احترام بگذارند.
امروزه بشر از کودکان و افراد دارای معلولیت ذهنی که از توانایی هوشی پیچیده‌ای برخوردار نیستند، ولی درد را احساس می‌کنند، حمایت و مراقبت کرده و به گونه‌ای با آن‌ها رفتار می‌کند که تحقیر نشوند. حال قطعاً با در نظر گرفتن حس مسئولیت‌پذیری، نوع‌دوستی، قوه‌ی احساس و درک بالا در بسیاری از حیوانات می‌توان گفت که آن‌ها نیز به حمایت و مراقبت نیاز دارند.
برای پایان دادن به گونه‌پرستی چه باید کرد؟
در جواب این سؤال باید گفت: گیاه‌خوار شوید! برای خیلی از افراد پایان دادن به برده‌داری، بهره‌کشی و کشتار حیوانات مهم‌ترین دلیل برای گیاه‌خوار شدن و گیاه‌خوار ماندن است. این افراد معتقدند که حیوانات نیز حق آزادی و زندگی دارند. داشتن این ارتباط احساسی با حیوانات می‌تواند یکی از دلایل مهم این تصمیم محسوب شود. پرهیز از مصرف محصولات حیوانی یکی از بدیهی‌ترین راه‌ها برای مقابله با خشونت علیه گونه‌های جانوری و همچنین گونه‌پرستی می‌باشد.
بن‌مایه: مجمع فعالان زیست محیطی (https://eafworld.com)

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده