​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

نامه‌ی پروفسور تام ریگان به پاپ فرانسیس در خصوص حقوق حیوانات

نامه‌ی پروفسور تام ریگان به پاپ فرانسیس در خصوص حقوق حیوانات

پاپ فرانسیس عزیز
همان‌طور که شما وارد سومین سال پاپ بودن خود می‌شوید، همه‌ی مسیحیان به‌خاطر ایجاد عدالت، صلح و مهربانی در کلیسا و جهان برای سلامتی شما دعا می‌کنند. زمانی که کسی به تعهد شما نسبت به عدالت در حق تمام مخلوقات خداوند سهیم می‌شود من از انتخاب نام شما، فرانسیس خوشحال می‌شوم.
از بین تمام فضائلی که نام شما از آن برخوردار است، هیچ کدام از آن‌ها به آن اسمی از شما که همان عشق به حیوانات است نزدیک‌تر نمی‌باشد. حضرت مسیح آن‌ها را برادران و خواهران خود می‌خواند و به‌خاطر موعظه‌ی پرندگان و حتی ماهی‌ها مشهور بود. یکی از آن موارد، او یک گرگ را متقاعد کرد که در صورتی که کشاورزان موافقت کنند به گرگ غذا بدهند، به کشاورزان حمله نکند. هیچ چیز بهتر از این قدرت فرانسیس مقدس را نشان نمی‌دهد.
فرانسیس حیوانات را مثل برادران و خواهرانش می‌داند و در گفته‌هایش آن‌ها را با این الفاظ خطاب می‌کند و او با این تفکر در مورد چگونگی رفتار با آن‌ها که بعضی خز دارند (مثل جوندگان) و بعضی پر (پرندگان) و بعضی نیز باله (ماهی‌ها) فکر کرده است. چه چیزی باعث می‌شود که او به این شرایط و اصطلاحات فکرکند؟
آن‌چه که برای آن حیوانات اتفاق می‌افتد باعث ایجاد تفاوت بین طول عمر و کیفیت واقعی زندگی‌شان می‌شود و حقیقت این است که آن حیوانات یک زندگی سودمند و طولانی ندارند که فرانسیس متوجه شده است یا آنها رنج می‌کشند یا به‌طورناگهانی می‌میرند.
البته پاپ فرانسیس راحتی و آسایش ما را دوست دارد، مطمئنا معتقد است که رفتار ضعیف و غلط با هر کدام از مخلوقات خداوند مطمئنا علیه خداوند خواهد بود، خواه حیوانات حقوقی داشته باشند یا نه. مطمئنا آن‌ها شایسته و سزاوار این هستند که با آن‌ها با مهربانی و همدردی، احترام و تحسین رفتار شود. ممکن است کسی فکر کند که حقوق آن‌ها می‌تواند علیه آسایش و امنیت انسان و مخلوقات باشد. خب در هر صورت بدیهی است که به عواملی بستگی دارد.
چند مثال از این‌که چه اتفاقاتی برای حیوانات در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی می‌افتد را در نظر بگیرید:
- گربه‌ها، سگ‌ها، میمون‌های انسان‌نما و حیوانات دیگر غرق می‌شوند، خفه می‌شوند و گرسنگی می‌کشند تا بمیرند.
- آن‌ها سوزانده می‌شوند، در معرض اشعه قرار می‌گیرند.
- خوکچه‌های هندی در تحقیقات نظامی استفاده می‌شوند.
- چشم‌های آن‌ها از طریق عمل جراحی برداشته می‌شوند و شنوایی آن‌ها مختل می‌شود و از بین می‌روند.
- اعضای بدن آنها سخت شده و ارگان‌های آن‌ها خرد می‌شوند.
- برای این‌که به آنها حمله و شوک قلبی دست بدهد، ابزار تهاجمی استفاده می‌کنند و در آن‌ها زخم به وجود می‌آید.
- آن‌ها از خواب محروم بوده و در معرض شوک الکتریکی بوده و تحت شرایط حداکثر درجه‌ی گرما و سرما هستند.
همه‌ی این آیین‌نامه‌ها و نتایج‌شان از قوانین فدرال پیروی می‌کنند چرا که به تصمیم و نظر بازرس‌های فدرال در مورد تطابق یا عدم تطابق آن آیین‌نامه‌ها با ملاحظات و مصالح انسانی بستگی دارد که این‌ها آیین‌نامه باشند یا نه؟
گوساله‌ها تمام عمرشان را به‌طور انفرادی محبوس در اصطبل‌های خیلی باریک، خیلی باریک‌تر از آن‌که سرشان را بچرخانند می‌گذرانند. مرغ‌های تخم‌گذار یک سال یا بیشتر در قفس‌های کشودار زندگی می‌کنند، در هر قفس هفت مرغ یا بیشتر وجود دارد. بعد از این‌که آن‌ها به مدت دو هفته‌ی پیاپی سختی کشیدند وارد یک چرخه‌ی تخم‌گذاری دیگر می‌شوند. در طول یک سال بیشتر از ده بیلیون مرغ تخم‌گذار کشته می‌شود. خوک‌های ماده به مدت چهار یا پنج سال در حصارهای انفرادی بدون حفاظ زندگی می‌کنند که بدون حفاظ و تنها کمی پهن‌تر از اندازه‌ی خودشان است، جایی که آن‌ها مجبور به به دنیا آوردن توله‌های‌شان به دفعات زیاد می‌شوند. تا چندی پیش گاوهای شیری و گوشتی که هراس از احتمال مبتلا شدن آن‌ها به جنون گاوی وجود داشت به دلیل این‌که ضعیف بودند و نمی‌توانستند به خوبی بایستند را به زور راهی کشتارگاه می‌کردند. غازها و اردک‌ها را به خوردن سی پوند خوراک در هر روز مجبور می‌کنند که جگر آن‌ها بزرگ‌تر شود با هدف بهتر شدن برای این‌که نیاز به foie gras را تامین کنند. تمام این شرایط و آیین‌نامه‌ها کیفیت و چگونگی واقعی تعهد صنعت مربوطه نسبت به ترحم و مهربانی و دلسوزی و رقت قلب را نشان می‌دهد یعنی این‌که آیا واقعا تعهدی نسبت به رفتار شفقت‌آمیز با حیوانات دارند؟!
چه چیزی به انسان اجازه و مجوز به دام انداختن و پرورش دادن جانوران خزدار را می‌دهد. جانورانی مثل میلز، مینک، چینچیلا، راکن، سیاه‌گوش، روباه و دیگر. جانوران خزدار تمام دوره‌ی زندگی‌شان را در قفس‌هایی با توری سیمی محبوس هستند. ساعت‌های بیداری‌شان را با جنب و جوش و قدم گذاشتن به جلو و عقب و چرخاندن سرهای‌شان یا پریدن به اطراف قفس‌های‌شان می‌گذرانند که به قطع شدن اعضای بدن‌شان می‌انجامد یا به خوردن هم‌قفسی‌های‌شان رو می‌آورند. مرگ در اثر شکستن گردن‌های‌شان یا به وسیله‌ی خفه کردن آنها (با استفاده از دی اکسید کربن یا مونوکسید کربن) یا به‌وسیله‌ی اعمال میله‌های الکتریکی به مقعد برای این‌که از سرتاپای آن‌ها را یک تیکه شود.
حیوانات به دام افتاده در حیات وحش ۱۵ ساعت به‌طور میانگین طول می‌کشد که بمیرند. خزداران به دام افتاده قسمتی که در آن به دام افتاده‌اند را می‌جوند و این از جمله تلاش‌های بیهوده آن‌ها برای به‌دست آوردن آزادی است با وجود این‌که این اتفاق یک آزار و اذیت و بی‌رحمی آشکار و واضح است اما کاملا قانونی و مجاز است.
پدر مقدس، تمام مسیحیان از شما استدعا دارند که در مورد این بی‌رحمی نسبت به مخلوقات خداوند جسورانه اظهار مخالفت کنید. به‌طور سالانه بیلیون‌ها بار تمام آن‌چه که خداوند برای مخلوقاتش در نظر گرفته انکار و تکذیب شده است و با آن مخلوقات نه با مهربانی حضرت مسیح و نه با شفقت خداوند رفتار شده است. با وجود همه‌ی نگرانی‌ها و مشکلات شما لطفا جناب فرانسیس مقدس، با رساندن صدای‌تان از سوی دیگر مخلوقات خداوند صدای آن‌ها را در تعالیم دینی به گوش برسانید.
با احترام، تام ریگان
نویسنده: پروفسور تام ریگان، استاد فلسفه‌ی دانشگاه ایلات کارولینای شمالی
ترجمه: جواد نورمحمدی
بن‌مایه: آواز زمین (http://avazezamin.ir)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده