شناسایی چرم وگان از چرم اصلی

شناسایی چرم وگان از چرم اصلی

شناسایی چرم وگان از چرم واقعی نیاز به آشنایی و تجربه داره. راه‌های مختلفی برای شناسایی چرم مصنوعی از چرم اصلی وجود دارد. در این قسمت، ۱۰ روش شناسایی چرم وگان برای‌تان آماده کرده‌ایم. به یاد داشته باشید که تشخیص و شناسایی چرم کار ساده‌ای نیست. ممکن است یک چرم مصنوعی را شبیه به چرم واقعی بسازند که در این‌صورت، تشخیص چرم مصنوعی از چرم اصلی دشوار است.
۱) شناسایی چرم وگان (مصنوعی) از چرم اصلی
اگر به محصولی چرم گفته نمی‌شود، احتیاط کنید. اگر در لیبل نوشته شده «ساخته شده توسط انسان» یا «چرم دست‌ساز»، قطعا چرم مصنوعی است. اما اگر اصلا چیزی گفته نشده، این احتمال وجود دارد که تولیدکننده قصد دارد این حقیقت را پنهان کند که محصول‌اش از چرم واقعی نیست. اکثر تولیدکنندگان افتخار می‌کنند که محصول‌شان از چرم اصلی است و به یکی از عنواین زیر آن را بیان می‌کنند:
- چرم واقعی (Real leather)
- چرم اصل (Genuine leather)
- چرم لایه لایه نشده / کامل (Top/Full grain leather)
- ساخته شده با محصولات حیوانی (Made with animal products)
۲) چک کردن سطح چرم
رگه‌های سطح چرم، منافذ، ناهمواری‌هایی که از الگوی تکرار نشدنی هستند، نشانه‌ی چرم اصل می‌باشد. این نواقص در چرم، درواقع نشانه‌ی خوبی است. به یاد داشته باشید که چرم اصل از پوست حیوانات ساخته شده است، بنابراین هر قسمت از چرم باید بافت و ظاهر منحصر به فرد، تکرار نشدنی خودش را داشته باشد. البته تولید کنندگان ماهر، طرح‌های خود را به تقلید از چرم اصلی و مشابه آن می‌سازند.
- چرم واقعی باید حالت خراشیدگی و دارای چین و چروک باشد. و این نشانه‌ی خوبی برای شناسایی چرم است.
- به یاد داشته باشید، تولیدکنندگان مهارت زیادی دارند و طرح آن‌ها می‌تواند به خوبی طرح چرم واقعی باشد.
۳) فشار دادن چرم و پیدا کردن چین و چروک
چرم واقعی زیر فشار دچار چین و چروک می‌شود، درست مثل پوست واقعی. ولی مواد مصنوعی زیر فشار فقط فرو می‌روند و حالت و فرم خود را حفظ می‌کنند.
۴) بو کردن چرم
اگر چرم بوی مواد پلاستیک و شیمیایی می‌داد، چرم مصنوعی است، اما چرم اصلی باید بویی شبیه به بوی نا، کهنگی یا کپک داشته باشد. اگر تا حالا چرم را بو نکرده‌اید، به فروشگاه‌های محصولات چرمی یا مغازه‌های چرم‌فروشی بروید و از فروشنده بخواهید که نمونه‌ای از چرم واقعی و مصنوعی را به شما نشان دهد تا آن را بو کنید. زمانی که فرق بین بوی چرم اصلی و مصنوعی رو متوجه شوید، تشخیص شما خیلی راحت‌تر می‌شود.
۵) چک کردن با آتش
با این‌که می‌دانید آتش به چرم آسیب می‌زند، از آتش استفاده کنید. برای مثال، اگر لباس یا کیف چرمی دارید، قسمتی را تست کنید که در دید نباشد تا ظاهر آن خراب نشود. حالا با کمی فاصله، شعله‌ی کوچکی را حدود ۱۰ ثانیه نزدیک چرم نگه دارید:
- اگر چرم واقعی باشد، کمی نیم‌سوز می‌شود و بویی شبیه به بوی موی سوخته می‌دهد.
- اگر چرم مصنوعی باشد، آتش می‌گیرد و بویی شبیه به پلاستیک دارد.
۶) لبه‌های چرم
لبه‌های چرم طبیعی حالت ناهمواری دارد اما لبه‌های چرم مصنوعی، صاف و بی‌عیب است. برش با ماشین، به چرم ظاهر برش ماشینی می‌دهد. چرم طبیعی رشته‌ها و بافتی دارد که به اطراف پخش می‌شود (مانند زمانی که روی فرش دست می‌کشیم و بافت‌های آن دیده می‌شود). اما چرم مصنوعی از پلاستیک و مواد شیمیایی ساخته می‌شود و هیچ‌گونه رشته و بافتی ندارد، به همین ترتیب لبه‌های چرم مصنوعی تمیز، مرتب و یکدست است.
۷) خم کردن چرم
خم کردن چرم واقعی، کمی باعث تغییر رنگ می‌شود. مثل آزمایش چین و چروک، چرم طبیعی هم هنگام خم شدن حالت ارتجاعی خاصی دارد و باعث تغییر رنگ و چین و چروک در آن قسمت می‌شود. چرم مصنوعی معمولا سفت‌تر است و تا کردن آن دشوار است. البته به یاد داشته باشید که، چرم مصنوعی نازک نیز وجود دارد و حتی می‌تواند از چرم واقعی هم منعطف‌تر باشد.
۸) ریختن آب روی چرم
روی چرم چند قطره آب بریزید. اگر چرم مصنوعی باشد، آب روی چرم باقی می‌ماند، اما اگر چرم واقعی باشد، آب را به خود جذب می‌کند، چرا که چرم طبیعی به‌طور کامل ضد آب نیست.
۹) قیمت چرم
چرم واقعی گران‌تر از چرم مصنوعی است. بهتر است به فروشنده‌های مختلف سر بزنید تا با حدود قیمت محصول چرم، نیمه‌چرم و چرم مصنوعی آشنا شوید. در بین چرم‌ها، چرم گاو به دلیل استحکام بالا، از همه گران‌تر است. چرم لایه لایه شده که لایه‌ی زیری از لایه‌ی رویی جدا می‌شود، ارزان‌تر از چرم فول گرین است. هرچند تمامی چرم‌های طبیعی، از نوع مصنوعی گران‌تر هستند. به یاد داشته باشید که چرم‌های طبیعی دارای تنوع زیادی هستند و محدوده‌ی قیمت آن‌ها متفاوت است.
۱۰) رنگ چرم
به رنگ چرم توجه نکنید، چرا که چرم‌های رنگی هم می‌توانند از چرم واقعی باشند. یک مبلمان چرم آبی رنگ ممکن است طبیعی به نظر نرسد، اما به این معنا نیست که از چرم طبیعی ساخته نشده است. رنگ را می‌توان هم به چرم طبیعی اضافه کرد هم به چرم مصنوعی، پس هیچ‌گاه رنگ چرم را نشانه‌ی واقعی یا مصنوعی بودن چرم در نظر نگیرید.
ترجمه: حمیدرضا اردکانی
منبع: https://www.wikihow.com
بن‌مایه: انجمن گیاه‌خواری نیادبان (https://niadban.ir)

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده