​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

۹ حقیقتی که در مورد تولید خز نمی‌دانید (حقایق صنعت خز)

۹ حقیقتی که در مورد تولید خز نمی‌دانید (حقایق صنعت خز)

حقایق صنعت خز از چشم خیلی از مردم دور است و گمان می‌کنند که خز و دیگر پوست حیوانات به روش‌های انسان‌دوستانه تهیه می‌شود، اما در این پست قصد داریم شما را با حقایق صنعت خز بیشتر آشنا کنیم.
اگر دنبال لباسی می‌گردید که از خز یا پوست حیوانات باشد، شاید خبر ندارید که به‌خاطر این نوع لباس‌ها، حیوانات را با چماق و لگد به ناحیه‌ی سر مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و یا با جریان برق آن‌ها را بی‌حس یا می‌کشند و حتا پوست آن‌ها را زنده زنده از بدن‌شان جدا می‌کنند. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد صنعت مد و فشن بدانید، این ۹ حقیقتی که در مورد صنعت خز را بخوانید. بعد از این‌که این موارد را خواندید، به این فکر کنید که آیا حاضرید پوست حیواناتی را بپوشید که مورد آزار و اذیت بی‌رحمانه و غیر انسانی قرار گرفته‌اند؟
۱) کشتن حیواناتی که پوست آن‌ها خز تولید می‌شود، با استفاده از جریان برق آن‌ها را به‌صورت عذاب‌آوری قتل عام می‌کنند. این روش برای به حداقل رساندن آسیب به پوست حیوان است تا خز یکدست و کاملی داشته باشند. نیویورک اولین ایالتی است که این روش غیر انسانی را ممنوع کرده است.
۲) ۸۵ درصد پوست حیواناتی که در صنعت خز تولید می‌شود، از حیواناتی است که در اسارت مزارع تولید خز هستند، جایی که آن‌ها را در قفسه‌های فلزی کوچک به‌صورت فشرده نگهداری می‌کنند. بیشتر این حیوانات مورد ضرب و شتم و جریان برق قرار می‌گیرند و در مواردی پوست آن‌ها را زمانی که هنوز زنده هستند و نفس می‌کشند، از بدن‌شان جدا می‌کنند.
۳) هیچ مجازاتی برای کسانی که از حیوانات در مزارع تولید خز در چین از حیوانات سوء استفاده می‌کنند، وجود ندارد. چین بزرگ‌ترین صادر کننده‌ی خز می‌باشد. این صنعت برای چین میلیون‌ها دلار در لباس‌هایی که به ایالات متحده صادر می‌کند، ارزش دارد.
۴) هر ساله یک میلیارد خرگوش در مزارع خز کشته می‌شوند و خز آن‌ها در لباس‌ها، قلاب‌های ماهیگیری و ساخت محصولات در صنایع دستی، استفاده می‌شود.
۵) در چین، یک صنعت رونق یافته برای خز سگ و گربه‌ها وجود دارد. در این صنعت  سگ و گربه‌ها را با زدن چماق به ناحیه سر و دار زدن به‌صورت وحشیانه می‌کشند و گاهی پوست آن‌ها را زنده زنده از بدن‌شان جدا می‌کنند. این نوع خز تولید بدون لیبل و مشخصات از چین صادر می‌شود تا مصرف کنندگان در سراسر دنیا، متوجه نشوند که خز چه نوع حیوانی است.
۶) مزارع خز آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌کند. برای مثال: در ایالات متحده تنها در مزارع مینک (حیوانی از خانواده‌ی راسوها)، سالیانه میلیون‌ها پوند مدفوع تولید می‌شود. یکی از اجزای خطرناک این مدفوع این است که تقریبا حاوی ۱۰۰۰ تن فسفر هستند که باعث آلودگی رودخانه‌ها و جریان‌های آبی می‌شوند.
۷) هیچ‌گونه قانون فدرالی برای محافظت از حیوانات در مزارع خز در ایالات متحده وجود ندارد.
۸) بعد از این‌که یک حیوان سلاخی می‌شود، پوست آن را با مواد شیمیایی سمی آغشته می‌کنند تا از پوسیدگی و تجزیه شدن خز در قفسه‌های فروشگاه‌ها جلوگیری شود. بر اساس بانک جهانی، فرایند خطرناک تولید خز به شدت مشکل‌ساز است و باعث شده رتبه‌ی جهانی صنعت خز، جزو ۵ صنعت اول در تولید آلودگی فلزات سمی باشد.
۹) همچنین بیشتر حیوانات کشته شده برای پوست‌شان که در مزارع خز پرورش پیدا می‌کنند، که شامل کشته شدن میلیون‌ها راکون، کایوت، گربه دم‌کوتاه، سگ آبی و دیگر حیواناتی است که خزدار هستند و توسط حامیان این صنعت کشته می‌شوند. تله‌های فولادی آرواره‌ای که انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا آن را غیر انسانی می‌داند، به‌طور گسترده در حال استفاده است. این روش توسط اتحادیه‌ی اروپا و تعدای از ایالات متحده ممنوع شده است.
ترجمه: حمیدرضا اردکانی
منبع:
https://www.peta.org/features/nine-shocking-fur-facts
بن‌مایه: انجمن گیاه‌خواری نیادبان (https://niadban.ir)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده