چرخه‌ی زندگی همینه

چرخه‌ی زندگی همینه

این بهانه که شبیه استدلال زنجیره‌ی غذایی است، ناشی از این باور است که استفاده ما از حیوانات به لحاظ اخلاقی توجیه‌پذیر است چرا که این کار بخشی از نظمی طبیعی است و در نتیجه، ما فقط مسئولیت‌مان به‌عنوان یک گونه‌ی جانوری داخل قلمرو حیوانات را برآورده می‌کنیم.
ادعای اینکه خوردن حیوانات چرخه‌ی زندگیست تناقض است چرا که صنعت دامپروری یک چرخه‌ی مداوم شکنجه و مرگ غیرضروری است. زندگی دقیقا عکس چیزی است که صنعت دامپروری خوانده می‌شود. تنها دو لحظه‌ای از زندگی که قطعی‌اند تولد و مرگ‌مان است، تمام چیزی که چرخه‌ی زندگی به ‌آن اشاره دارد همین است، هر چیزی که به دنیا آمده است مسلما باید چرخه‌ی کامل را گذرانده و به نقطه‌ی اول بازگردد. آن‌چه که بین این دو رویداد اتفاق می‌افتد متغیر است و هیچ ارتباطی با چرخه‌ی زندگی‌ای از پیش مقرر شده ندارد.
مفهوم چرخه‌ی زندگی به‌وسیله‌ی غیر وگن‌هایی استفاده می‌شود که اصرار دارند ادعا کنند انسان‌ها، به دلیل نظم طبیعیِ از پیش مقرر شده‌ای خارج از کنترل‌ ما، حق کشتن حیوانات را دارند. در واقع آن‌ها استدلال می‌کنند فقط به این دلیل که هر چیزی که زندگی می‌کند باید بمیرد، پس برای گرفتن عمدی جان [حیوانات]، به‌لحاظ اخلاقی توجیه داریم.
به لحاظ نظری این یعنی ما برای گرفتن هر جانی که می‌خواهیم، به هر شکلی که برمی‌گزینیم، [از نظر اخلاقی] موجه‌ایم، چرا که بالاخره این چرخه‌ی زندگی است. می‌توانم بدون اینکه هیچ نیازی باشد، سگی را به قتل برسانم، می‌توانم بدون این‌که هیچ نیازی باشد، گربه‌ای را به قتل برسانم یا در واقع به آن دلیل، می‌توانم بدون این‌که هیچ نیازی باشد هر حیوانی را به قتل برسانم. با استفاده از منطق پشت استدلال چرخه‌ی زندگی، شما همچنین برای قتل یک انسان هم، به‌لحاظ اخلاقی معاف خواهید شد.
اگر کسی که با شما صحبت می‌کند استدلال چرخه‌ی زندگی را پیش کشید، از او بپرسید «مبنی بر این منطق که ما به لحاظ اخلاقی برای کشتار حیوانات موجه‌ایم از آن‌جا که در هر صورت تمام اشکال حیات می‌میرند، پس بنابراین آیا قابل پذیرش خواهد بود که من گلوی سگی را ببرم؟»
این نیز جالب توجه است که چگونه استدلال چرخه‌ی زندگی فقط برای مایی که حیواناتِ غیر انسان را می‎کشیم به‌کار بسته می‌شود، این [استدلال] همچنین به شرایطی که انسان‌ها دیگر انسان‌ها را می‌کشند، یا البته به هنگامی که حیواناتِ غیر انسان، انسان‌ها را می‌کشند، انتقال نمی‌یابد. وقتی خبر کشته شدن یک انسان، توسط کوسه یا کروکودیلی را می‌شنویم، پا روی پا نینداخته و نمی‌گوییم «بله خُب، چرخه زندگی همینه. چیزی که یه روزی به‌دنیا اومده، یه روزی هم باید بمیره!». نه، ما خشمگین می‌شویم و شکارچیان یا صیادانی راهی می‌کنیم تا در عملی انتقام‌جویانه، حیوان را بکشند، چرا که می‌ترسیم حیوانات به کشتن افراد ادامه دهند.
اگر انسانی، انسان دیگری را به قتل برساند، بازداشت و مجازاتش می‌کنیم و به زندان می‌فرستیمش. با این وجود، اگر منطقِ این بهانه را تصدیق کنیم، پس قتل، جنایت یا جرمی قابل مجازات نخواهد بود چرا که مرگ امری ناگزیر است و دقیقا به همین دلیل، قابل‌قبول است که جان هر کسی را مایلیم، بگیریم. چنان‌چه کشتن غیرضروری حیوانات به دلیل چرخه‌ی زندگی توجیه‌شدنی است، پس به این معناست که قتل غیرضروریِ هر حیوانی توجیه‌شدنی است، نه فقط آن‌ حیواناتی که ما به راحتی می‌خواهیم این منطق شامل حال‌شان شود.
علاوه براین، اگر پایه استدلال مبنی بر چیزی است که طبیعی در نظر گرفته می‌شود، همچنان این امر توجیهی برای این‌که چطور حیوانات را بزرگ می‌کنیم، پرورش می‌دهیم، استثمار می‌کنیم و می‌کشیم ارایه نمی‌کند چرا که سیستم‌هایی ایجاد کرده‌ایم که نمی‌توانند بیشتر از این از طبیعت به دور باشند.
آبستن کردن اجباری گاوها برای خوردن شیری که برای تغذیه فرزاندان‌شان طراحی شده است، طبیعی است؟ این عمل ناقض طبیعت است. پرورش حیوانات در قفس‌ها و سپس با گاز خفه کردن‌شان، یا از مقعد شوک الکتریکی به آن‌ها وارد کردن به این منظور که بتوانیم پوست‌شان را بپوشیم، چگونه طبیعی درنظر گرفته می‌شود؟ ریختن لوازم آرایشی و بهداشتی در چشم حیوانات و سوزاندن پوستشان با مواد خورنده، چگونه می‌تواند به لحاظ اخلاقی از طریق ایده‌ی چرخه‌ی زندگی توجیه شود؟
تمام این‌ها هر تصوری از چرخه‌ی زندگی را زیر پا می‌گذارند، چرا که استدلال چرخه‌ی زندگی ادعا دارد کاری که می‌کنیم ذاتا در پیوند با طبیعت است اما در واقعیت، آن‌چه انجام می‌دهیم نمی‌تواند از طبیعت دورتر از آن‌چه هست باشد. اگر به این موضوع این را هم اضافه کنیم که ۱۵ مورد از ۱۶ عامل اصلی کشنده، ناشی از خوردن محصولات حیوانی است [یا با آن‌ها تشدید می‌شود] واضح خواهد شد که این رفتار نه فقط برای حیوانات چرخه‌ی مرگ است، بلکه برای ما نیز قضیه از همین قرار است. (https://goo.gl/ASaR6h)
منبع:
30non-vegan excuses & how to respond to them, earthling ed, Pg 93-96
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده