حیوونا برای یه هدفی به‌وجود اومدن؟!

حیوونا برای یه هدفی به‌وجود اومدن؟!

همیشه با این چالش مواجهم که چطور به خودمان این حق را داده‌ایم تا بگوییم هدف زندگی یک حیوانِ دیگر چیست. واقعا این ادعا، خودخواهی گونه‌ی ما را مجسم می‌کند که فکر می‌کنیم می‌دانیم چرا حیوان دیگری زنده است و زندگی‌اش برای چه چیزی باید استفاده شود. فکر می‌کنم این رفتار به‌خوبی نشان می‌دهد که تا چه حد حیواناتِ غیر انسان را بی‌ارزش و قربانی کرده‌ایم. در واقع، این که ما برای حیوانات تصمیم می‌گیریم، به این معنی نیست که اتفاقی که برای آن‌ها می‌افتد به لحاظ اخلاقی توجیه‌پذیر است. خیلی از افراد سگ‌ها را پرورش می‌دهند صرفا به‌دلیل تربیت‌شان برای نبرد خونین سگ‌ها. آیا این یعنی دعوای خونین سگ‌ها اخلاقی است چرا که این سگ‌ها برای هدفی پرورش داده شده‌اند؟ (۱)
در بعضی کشورها داشتن رابطه جنسی با حیوانات قانونی است و حتی فاحشه‌خانه‌های حیواناتی (۲) وجود دارند که می‌توانید برای تجاوز به هر حیوان در آن‌ها، پول بپردازید. بنابراین با استفاده از بهانه‌ی «حیوانات برای هدفی به‌وجود آمده‌اند» کاملا اخلاقی خواهد بود که در یک فاحشه‌خانه‌ی حیوانات با حیوانی رابطه جنسی داشت چرا که آن حیوان با هدفی به‌وجود آمده و پرورش پیدا کرده است.
این استدلال همچنین کاملا از قبول این واقعیت که حیواناتی که ما استثمار می‌کنیم، ترجیح می‌دهند زندگی‌ بکنند و مایل‌اند که از ترس و درد خودداری کنند، طفره می‌رود. این حیوانات از منظر خودشان هیچ آگاهی‌ای از این که چرا به‌وجود آمده و پرورش پیدا کرده‌اند ندارند و میل‌شان برای زندگی، درست مشابه همان حیوانی است که بدون هیچ «هدفی» برای انسان‌ها به‌دنیا آمده است. اگر شما با کسی راجع‌ به گیاهخواری گفت و گو می‌کنید و از این بهانه استفاده شد، از مخاطب‌تان بپرسید: «بنابراین آیا دعوای خونین سگ‌ها اخلاقی است از این جهت که به‌ هر حال این سگ‌ها هم برای هدفی پرورش داده شده‌اند؟».
پانویس‌ها افزوده‌ی مترجم است و در متن اصلی نبوده
(۱) ممکن است فکر کنید دعوای خونین سگ‌ها، گاو‌بازی یا شکارِ حیوانات مثال‌های نامربوطی هستند و با محصولات حیوانی‌ای که هر روز می‌خورید تفاوت دارند. احتمالا با خود می‌گویید که «من هم مخالفم با چنین رفتارهایی!» اما از جنبه اخلاقی، استفاده از حیوانات برای غذا یا سرگرمی، تفاوتی ندارد چرا که همه این استفاده‌ها، باعث تحمیل رنج غیرضروری به حیوانات می‌شود و از این جهت که غیرضروری است، غیراخلاقی است. برای اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید:
http://t.me/iranveg/1421
(۲) واژه‌ای که معادل مناسبی برای animal brothels باشد وجود ندارد! روسپی و فاحشه هر دو برای تحقیر زنانی که مشغول به تن‌فروشی هستند به‌کار می‌رود. اما وقتی انسان‌هایی که خود را اشرف مخلوقات می‌پندارند، دست به چنین خلاقیتی زده‌اند، کلمه‌ی درست نباید زنان را تحقیر کند، بلکه بایستی چنین انسان‌هایی را هدف قرار دهد. رابطه‌ی جنسی با حیوانات در بسیاری از کشورها قانونی است برای مثال روسیه، فنلاند، رومانی، لهستان، جمهوری چک، آرژانتین، کوبا، بعضی ایالت‌های آمریکا و آلمان. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مدخل ویکی‌پدیای آن را دنبال کنید:
https://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_bestiality_by_country_or_territory
منبع:
30non-vegan excuses & how to respond to them, earthling ed, Pg 97-98
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده