​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

زمان آن فرارسیده که به گاوها احترام بگذاریم!

زمان آن فرارسیده که به گاوها احترام بگذاریم!

«گاوها نیز لحظات «اورکا» دارند و از آموختن لذت می برند»
در آگوست سال ۲۰۱۰ مقاله‌ای تحت عنوان «درون ذهن حیوانات» (۱) توسط جفری کلاجر در مجله‌ی تایم چاپ شد که نگاهی جالب به مهارت‌های شناختی حیوانات انداخته است. کلاجر این موضوع را روشن می‌کند که ادراک حیوانات تا چه اندازه در مقابل راه‌های توجیه‌ناپذیری که انسان سال‌هاست با حیوانات رفتار می‌کند، حساس است، به ویژه حیوانات مزرعه. او تاکید می‌کند مرزهایی که انسان و غیرانسان را از هم جدا می‌کند در حال فروپاشی هستند.
کلاجر موضوع همیشگی پایین بودن هوش حیواناتی که در گله‌های‌شان زندگی می‌کنند را پیش کشیده و تکرار می‌کند. با این وجود هوش و ادراک هم‌تراز یکدیگر قرار نمی‌گیرند، بنابراین اگر گوزن‌ها، اسب‌ها و زرافه‌ها کم‌هوش‌تر از سایر جانورانند، به این معنا نیست که آن‌ها کمتر رنج می‌کشند یا درد را با شدت کمتری تجربه می‌کنند.
مایکل هَوزر رفتارشناس در این مقاله ادعا می‌کند: «حیوانات هوشی ابتدایی دارند و بنابراین هرگز لحظه ی «آهان»ی که یک کودک دو ساله از کشفیات خود به‌دست می‌آورد را تجربه نخواهند کرد.» اما یک آزمایش (۲) دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۰۴ خط بطلان بر این ادعا می‌کشد. این پژوهش نشان می‌دهد که گوساله‌های ماده، وقتی مسئله‌ای را حل می‌کنند رفتارهای ناشی از هیجان بروز می‌دهند. در آزمایشی که طی آن گوساله‌ها برای باز کردن دریچه‌ای که آن سویش غذا قراره داده شده بود، برای باز کردن دریچه باید بینی خود را به پنلی می‌فشردند، پس از انجام این کار گوساله‌ها نشانه‌های رفتاری هیجان از خود نشان دادند (پریدن، جهیدن و لگد پراندن) و ضربان قلب آن‌ها بالا رفت. این پژوهش نشان می‌دهد که گاوها و شاید بسیاری دیگر از حیوانات می‌توانند لحظات «اورکا» داشته باشند و از آموختن لذت ببرند.
فشردن یک پنل برای دسترسی به غذا در زمان حاضر شاید اقدام گاوی شگفت‌انگیزی به نظرمان نرسد. اما زمانی طولانی از آزمایش‌های مشابهی که به همین شکل، هوش میمون‌ها را سنجیدند نگذشته است. شاید زمان آن باشد که همتایی برای  [۱] the Great Ape Trust شکل داده شود که روی هوش و آگاهی گاوها تمرکز کند. هر چه باشد، خانواده‌ی کلاغان (انواع کلاغ، زاغ و سارها) در سلسله تحقیقات کلاجر در مورد هوش جایگاهی بالاتر از گوشت‌خواران اجتماعی یافته‌اند و چه کسی فکرش را می‌کرد که مغز پرندگان چنین توانایی‌های داشته باشد؟
همچنان که آگاهی‌مان از احساسات حیوانات ارتقا می‌یابد، ناچاراً خواهیم دریافت که نیازمند برقراری روابطی جدید با آن‌ها خواهیم شد. قانون‌گذاران منطقه‌ی اسپانیایی کاتالونیا به این درک دست یافته‌اند; از آن‌جا که در جولای ۲۰۱۰ آرایی مبنی بر منع گاوبازی صادر کردند [۲]. اگر گاوها می‌توانستند عنوان اخبار را بخوانند، شاید آن روز بلندتر به هوا می‌پریدند!

Jonathan Balcombe Ph.D.
ترجمه فارسی: نرگس شهرآئینی

منبع:
https://www.psychologytoday.com/blog/the-inner-lives-animals/201008/it-s-time-magazine-respect-cows

 

(۱) http://www.greatapetrust.org
پناهگاه و مرکز تحقیقاتی در دموین ایالت آیووا، که روی ریشه‌ها و آینده‌ی هوش، فرهنگ، زبان و… پژوهش می‌کند.
(۲) https://www.theguardian.com/world/2010/jul/28/catalonia-vote-on-bullfighting-ban

بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده