زندگی عاطفی گاوها

زندگی عاطفی گاوها

دنیل وری [۱]، یک زیست‌شناس حیوانات در دانشگاه برییتیش کلمبیا و همکاران او دهه‌هاست که روی بهبود کیفیت زندگی دام‌ها پژوهش می‌کنند. در مطالعه‌ای جدید، او و همکارانش در مورد این که درد عاطفی جدایی گوساله‌ها از مادران‌شان و درد فیزیکی شاخ‌بٌری چگونه بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد تحقیق کرده‌اند. آنان دریافته‌اند نتیجه‌ای که هر دو نوع درد می‌توانند به آن منجر شوند جهت‌گیری شناختی منفی شبیه به بدبینی خواهد بود.
درد فیزیکی، درد عاطفی
در پروسه‌ی دامداری برای تولید لبنیات، گوساله‌ها معمولا توسط دامدار به سرعت از مادران‌شان جدا می‌شوند، گاهی حتی ساعاتی پس از تولد. علت این کار برداشت شیر گاو برای مصرف انسان است، همچنین تصور می‌شود که جداسازی گوساله‌ها امنیت بیشتری برای‌شان می‌آورد.
اگر به گوساله‌ها اجازه داده شود که پس از تولد با مادران‌شان بمانند، پیوندی قوی بین این دو شکل می‌گیرد که به مرور زمان و با رشد گوساله کم‌رنگ شده و وابستگی او را به شیر کمتر می‌کند، تا اینکه که در هشت ماهگی گاو، فرزندش را از شیر می‌گیرد.
تعجیل در قطع شیردهی به گوساله و جدا کردن ناگهانی آن از مادر که اغلب در دامداری‌ها اتفاق می‌افتد به نظر برای گاو مادر و گوساله اضطراب‌آور می‌رسد. وری می‌گوید در این عملیات «گوساله‌ها مرتباً فریاد می‌کشند و فعالیت بیشتری نشان می‌دهند. گاهی نیز تمایل‌شان نسبت به خوردن خوراک جامد کاهش می‌یابد».
یکی از راه‌های سنجش عواطف، هم در انسان‌ها و هم در حیوانات مشاهده‌ی مولفه‌های شناختی آنان در امور نیازمند قضاوت است. برای نمونه، افراد مضطرب یا افسرده نسبت به افراد شاد و آرام تمایل بیشتری به تفسیر منفی محرک‌های دارای ابهام دارند. حیوانات می‌توانند آموزش داده شوند که رفتار قضاوتمند مشابهی نشان دهند. حیواناتی که وضعیت‌های عاطفی منفی (از جمله استرس مزمن و قرار گرفتن در معرض تغییرات محیطی پیش‌بینی‌ناپذیر) را تجربه می‌کنند، طبق گزارشات می‌توانند قضاوت و جهت‌گیری منفی (همچون تفسیر منفی محرک دارای ابهام) نشان دهند.
در مقاله‌ای منتشر شده در سال ۲۰۱۳ [۱]، وری و همکارانش اظهار کردند که گوساله‌ها پس از اِعمال شاخ‌بُری توسط سوزاندن، این قضاوت جهت‌گیرانه‌ی منفی را نشان می‌دهند. تقریباً تمام دامدارانی که گاوهای نژاد هلشتاین پرورش می‌دهند شاخ‌های گوساله‌ها را در سنین پایین می‌بُرند تا از ورود صدمه به کارکنان دامداری و دیگر گاوها جلوگیری شود. برای کاهش درد می‌توان به گاو داروی آرام‌بخش داد و بی‌حسی به محل بریدن تزریق کرد. با این حال پس از کمرنگ شدن اثر بی‌حسی به خاطر واکنش التهابی بدنشان به شاخ‌بری درد را احساس می‌کنند. وِری می‌گوید: «می‌دانیم که گوساله‌ها در اثر این درد پس از شاخ‌بری، واکنش‌های شبه افسرده نشان می‌دهند. آنها به محرک‌های مبهم پاسخی بدبینانه می‌دهند».
وری و همکارانش این جهت‌گیری شناختی را پس از عملیات دردناک حذف شاخ مشاهده کردند و کنجکاو شدند تا بدانند آیا می‌توانند از همان تکلیف تعیین کننده جهت‌گیری قضاوت، به عنوان راهی برای پرسش از گوساله‌ها استفاده کرده و دیدگاه‌شان نسبت به بقیه‌ی اتفاقاتی که در دامداری رخ می‌دهد (مانند جداسازی زودهنگام گوساله‌ها از مادران‌شان) را دریابند؟
گوساله‌های بدبین
محققان واکنش گوساله‌های ۴۲ روزه را قبل و بعد از جدایی از مادران‌شان نسبت به محرک دارای ابهام مقایسه کردند. گوساله‌ها برای آزمایشی که آن را «برو-نرو» می‌نامیدند آموزش داده شده بودند. محققان آن‌ها را در معرض صفحات سفید یا سرخ رنگی بر صفحه‌ی نمایش LCD قرار داده و هر زمان که به صفحه‌ی سفید رنگ نزدیک می‌شدند به آن‌ها جایزه می‌دادند، اما با نزدیک شدن به صفحه‌ی قرمز تنها وقفه‌ای در آزمایش به وجود می‌آوردند. آن‌ها سپس با فتوشاپ رنگ‌ها را ترکیب کرده و محرک‌های مبهمی خلق کردند که مابین دو رنگ تعیین شده قرار داشتند: صورتی مایل به سرخ (۷۵ درصد قرمز)، صورتی متوسط (۵۰ درصد قرمز)، و صورتی روشن (۲۵ درصد قرمز).
وِری و همکارانش دریافتند که گوساله‌ها پس از هر دو عمل شاخ‌بُری و جدایی از مادر، با احتمال کمتری به صفحه‌های صورتی رنگ نزدیک می‌شدند. این نشان می‌داد که پس از این دو اقدام آن‌ها در وضعیت عاطفی منفی قرار داشتند. گوساله‌ها به مدت حداقل دو و نیم روز پس از جدایی، همچنان جهت‌گیری منفی خود را حفظ کرده بودند. گرچه مقیاس جهت‌گیری منفی پس از شاخ‌بری و جدایی، مشابه بود، مشخص نیست که آیا این مقیاس می‌تواند به عنوان واحدی جهت اندازه‌گیری شدت واکنش‌های عاطفی استفاده شود یا خیر.
دلسوزی برای گاوها
وِری می‌گوید در نظر او این مسائل همگی به رفاه حیوانات بر می‌گردند. او می‌گوید: «نمی‌توان گفت جدایی حادثه‌ای آنی است که شاید دردناک باشد ولی حیوان را رنج نمی‌دهد. بلکه در حقیقت به اندازه‌ای آنان را می‌رنجاند که حالت روحی‌شان به مدت حداقل چند روز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. وِری گمان می‌کند مردم در دوران حاضر بیشتر در حال پی بردن به پیچیدگی زندگی عاطفی حیوانات هستند، و این همه تا حدی مدیون پیشرفت ابزار و روش‌های علمی است که سنجش آن را ممکن می‌سازند.»
در مطالعه‌ای دیگر [۱] در سال ۲۰۱۴، وری و همکارانش نشان دادند که گوساله‌هایی که به صورت جدا نگهداری می‌شوند در آزمایش‌های شناختی ضعیف‌تر از گوساله‌هایی که در گروه بزرگ می‌شوند، عمل کردند. اسکان جداگانه‌ی گوساله‌ها، که در اکثر دامداری‌ها رایج است، در حقیقت منجر به اضطراب و ضعف عملکرد شناختی آنها می‌شود. وِری معتقد است: «فراهم کردن زندگی با کیفیت بالا در سن پایین برای این حیوانات دارای اهمیت است. و نه فقط به لحاظ توانایی آنی حیوانات برای لذت بردن از زندگی، بلکه در جهت تاثیرات بلند مدتی که ما بر آنان داریم.»

ترجمه: نرگس شهرآئینی

 

https://www.wired.com/2014/06/the-emotional-lives-of-dairy-cows
————————————
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0090205#pone-0090205-g003
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0080556

 

منبع:
Daros, R. R., Cost, J. H. C., von Keyserlingk, M. A. G., Hötzel, M. J., and Weary, D. M. (2014). Separation from the Dam Causes Negative Judgement Bias in Dairy Calves. PLoS ONE 9(5): e98429. doi: 10.1371/journal.pone.0098429.
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده