چرا گیاه‌خواری بد است

چرا گیاه‌خواری بد است

۱- اگر حیوانات را نکُشیم، جمعیت آن‌ها زیاد می‌شود و هم آنها و هم ما از گرسنگی می‌میریم.
در سال ۲۰۰۸، جمعیت حیوانات اهلی مزرعه‌ای در آمریکا ۲۰ میلیارد بوده است. در همان سال ۱۰,۲۷۰,۰۱۹,۰۰۰ حیوان برای غذا سلاخی شدند. (ده میلیارد و دویست و هفتاد میلیون و نوزده هزار حیوان). این یعنی به ازای هر انسان ۶۵ حیوان مزرعه‌ای وجود دارد.
همانطور که از این آمار و ارقام مشخص است، به جایی رسیدیم که این جمعیت از کنترل خارج و بسیار زیاد شده است. شاید شما فکر کنید که بهترین راه حل کشتن آن‌ها باشد (از آن‌جایی که ۸۰ درصد ذرت کشور و ۳۰ هزار تُن مصرف سالانه آنهاست) اما هر سال با کشته شدن این تعداد بسیار بسیار زیادِ حیوان در آمریکا و دیگر نقاط جهان، جمعیت حیوانات نه تنها کمتر نشده بلکه افزایش نیز می‌یابد.
درکِ دلیل آن هم بسیار ساده است. در مزرعه‌ها روش‌های بسیار غیرطبیعی و شدیدی برای تولید مثل حیوانات وجود دارد مثل باردار کردن مصنوعی حیوانات ماده و یا روش‌های جوجه‌کشی برای طیور؛ بدون این روش‌های مصنوعی، حیوانات نه تنها هیچ گاه به این جمعیت نمی‌رسیدند بلکه همه آن‌ها زنده نمی‌ماندند که این جمعیت حفظ شود.
اگر نگرانی درباره گرسنه ماندن حیوانات به دلیل زیاد شدن جمعیت آن‌ها وجود دارد، باید بدانید مقدار غلاتی که غذای مصرفی حیوانات مزرعه‌ای آمریکا است، بسیار بیشتر است از مقدار غذای لازم برای سیر کردن ۸۰۰ میلیون حیوان دیگر (انسان) که همین حالا در جهان گرسنه‌اند!
بله اما ممکن است شما هنوز عقیده داشته باشید که “اگر گلوی حیوانات را نبریم و گوشت بدن‌شان را نخوریم، مرگ‌های وحشتناک‌تری (!) از گرسنگی خواهند داشت”.
۲- اگر کشتن حیوانات غلط است، آیا پلنگ و دیگر شکارچیان نیز باید دست از خوردن حیوانات دیگر بردارند؟
انسان‌ها توانایی کشتن و استفاده کردن از حیوانات دیگر را دارند، تقریبا مثل دیگر شکارچیان از جمله شیر، گرگ و پلنگ. تفاوت واضح میان انسان‌ها و شکارچیان واقعی این است که انسان توانایی انجام این کار را بدون سلاح و ابزار خاص ندارد.
بدون تفنگ، تله، چاقو، چوب یا سنگی بزرگ، برای انسان‌ها شکار و خوردن دیگر حیوانات تقریبا غیرممکن است. برخلاف پلنگ که با پنجه‌ها و دندان‌های خود طعمه را از پای درمی‌آورد و می‌تواند بلافاصله شروع به خوردن آن کند، انسان ابزار قصابی را برای این ضعف خود تعبیه کرده است. حتی حیواناتی مثل پرنده‌ها را که می‌توانیم با دست بکشیم را نمی‌توانیم بدون ابزار تکه تکه کنیم و بخوریم.
تفاوت بسیار واضح دیگر این است که حیوانات گوشت‌خوار حق انتخاب دیگری غیر از خوردن گوشت ندارند در حالی که انسان‌ها می‌توانند زندگی بسیار خوبی بدون خوردن اعضای بدن جانوران دیگر داشته باشند. مسلما هنوز انسان‌هایی هستند که در قبیله‌ها سنتی زندگی می‌کنند و آنها نیز حق انتخاب دیگری غیر از مصرف گوشت حیوانات ندارند، اما تعداد آن‌ها بسیار محدود است.
– سالار
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده