​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

ماهی‌ها هم درد را می‌فهمند

ماهی‌ها هم درد را می‌فهمند

آیا واقعا ماهی‌ها هم درد را می‌فهمند؟
بله. بسیاری از افرادی که ماهی‌گیری می‌کنند این تصور را دارند که ماهی‌ها درد نمی‌کشند؛ اما دانشمندان ثابت کرده‌اند که این نظر اشتباه است. در سر ماهی گیرنده‌هایی وجود دارد که به محرک‌های تخریب‌کننده پاسخ می‌دهد و ماهی‌ها به مواد آسیب‌زننده واکنش نشان می‌دهند.
انواع صدف و گوش‌ماهی چطور؟ آیا این نرم‌تنان نیز درد را حس می‌کنند؟
این‌که آنها درد را حس می‌کنند یا نه، مشخص نیست. ترجیح ما این است که آنها را مصرف نکنیم، چرا که شواهدی برای نتیجه‌گیری قطعی در این زمینه وجود ندارد. اما دیگر نرم‌تنان، مانند ماهی مرکب و اختاپوس، از لحاظ عصبی در میان پیشرفته‌ترین مهره‌داران دسته‌بندی می‌شوند و کاملا هوشمندند. خرچنگ و حلزون نیز ادراک دارند.
به یاد داشته باشید، مسئله این نیست که ماهی یا نرم‌تنان درد را همان‌گونه که انسان حس می‌کند، درک می‌کنند یا نه، بلکه سوال این است که آیا به طور کلی درد را حس می‌کنند یا خیر؛ تمام موجوداتی که درد را حس می‌کنند ترجیح می‌دهند یا تمایل دارند که درد نکشند. این تمایل همان چیزی است که برای ما اهمیت اخلاقی دارد و معتقدیم برای نادیده گرفتنش و اِعمالِ درد به حیوانات باید دلیل موجهی داشت.


منبع: کتاب اجازه هست شما را بخورم؟! بررسی اخلاقی مصرف غذاهای حیوانی؛ ۱۳۹۵؛ گری ال. فرانسیون و آنا چارلتون؛ ترجمه: باهار مؤمنی و احسان شفیعی‌زرگر؛ انتشارات تیسا.
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده