شکار حیوانات، جنایتی به مثابه‌ی ورزش و تفریح

شکار حیوانات، جنایتی به مثابه‌ی ورزش و تفریح

به نظر می‌رسد که شکار در مناطق قطبی و بسیار دوردست به دلیل عدم دسترسی و عدم وجود پوشش گیاهی برای بقای نوع بشر اجتناب‌ناپذیر بوده باشد؛ حال آن که در سایر نفاط کره زمین، شکارچیان برای تفریح و سرگرمی، و تنها برای هیجان آن، دست به کشتار حیوانات می‌زنند. چنین شکل غیرضروری و خشونت‌آمیزی از سرگرمی، خانواده‌های حیوانی را از بین برده و جانوران بی‌شماری را سردرگم، زخمی و آواره می‌کند. در بسیاری موارد، مرگ‌های سریع به ندرت برای جانوارن شکار شده اتفاق می‌افتند؛ به خاطر همین، وقتی که شکارچیان، شکار خود را به شدت زخمی می‌کنند و نمی‌توانند آن‌ها را بکشند، بسیاری از حیوانات از مرگ‌های دردآور و طولانی مدت عذاب می‌کشند.
۵۰ درصد از حیواناتی که با سلاح‌های کمانی و یا ساچمه‌ای مورد هدف قرار می‌گیرند، زخمی شده ولی کشته نمی‌شوند. مطالعه‌ای که پیرامون ۸۰ گوزن دم سفید صورت پذیرفت، نشان داد که از ۲۲ گوزنی که با تجهیزات سننتی تیراندازی مورد اصابت قرارگرفته بودند، ۱۱ مورد زخمی شده بودند که توسط شکارچیان پیدا نشدند. این حیوانات زخمی به سختی خوب شده و در اکثر موارد با تحمل درد و رنج فراونی جان خود را از دست می‌دهند. تصور مرگ دردناک حیوانات گیرافتاده در دام‌های شکارچیان نیز یکی از غم‌انگیزترین نوع شکار است. برخی از شکارچیان که اغلب در کار تجارت کثیف پوست و خز می‌باشند، سعی می‌کنند از تله‌های وحشتناکی برای به دام انداختن حیوانات استفاده کنند. حیوانات نگون‌بخت به دام افتاده و زخمی ممکن است چندین روز را در همان حال با تحمل استرس فراوان و بدون آب و غذا سپری کرده و در نهایت مرگی غم‌بار داشته باشند.
شکار، الگوهای مهاجرت و خواب زمستانی حیوانات را درهم می‌ریزد و خانواده‌ها را نابود می‌سازد. برای حیواناتی چون گرگ‌ها و غازها که در واحدهای خانوادگی منسجم زندگی می‌کنند، شکار می‌تواند تمام اجتماعات آن‌ها را ویران نماید. سر و صدای هولناک، اجتناب‌ناپذیر و گوش‌خراش ناشی از شلیک گلوله و هیاهوهای دیگری که شکارچیان به وجود می‌آورند، باعث می‌شود که حیوانات، از فشار روانی بسیار شدیدی در رنج باشند. چنین کارهایی عادت‌های غذایی معمول حیوانات را به مخاطره می‌اندازد و ذخیره‌ی چربی و انرژی مورد نیاز آن‌ها برای زنده ماندن در زمستان را با دشواری مواجه می‌سازد. هم چنین صداهای بلند می‌تواند تشریفات جفت‌گیری را به‌هم بریزد و موجبات گریختن والدین حیوانات از پناهگاه و آشیانه‌ی خود را فراهم آورند و فرزندان کم سن و سال و آسیب‌پذیر خود را رها سازند.
بیش‌تر وقت‌ها از شکار، به مثابه‌ی ورزش و راه و روشی برای تفریح و خوش‌گذرانی یاد می‌کنند و این‌طور وانمود می‌کنند که شکار بخشی از طبیعت موجودات بوده و از نظر اجتماعی فعالیتی سالم و پذیرفتنی است. در حالی که، لازمه‌ی یک رویداد ورزشی، رقابت میان دو گروه موافق و نظارت یک فرد به عنوان داور می‌باشد، آیا ورزشی را می‌شناسید که ملاک برنده بودن در آن، مرگ آگاهانه و خشونت‌آمیز و یک‌طرفه حریف باشد؟!!
برخی از گروه‌های شکار بر این ادعا هستند که با تمکین در برابر قوانین شکار و کشتن حیوانات مجاز (free – range, open season) به شیوه‌ای که پیامد نامناسبی برای انسان‌ها و طبیعت، قطع نظر از شکار، نداشته باشد، فعالیتی است مجاز و قانونی!!! چیزی که در پشت پرده این گروه‌های شکار هست چیزی جز منافع مادی و زیاده‌طلبی نیست. این گروه‌ها اصلی‌ترین تامین‌کننده‌ی وسایل و اسلحه‌های شکار بوده و برای حفظ بازار خود مجبورند چنین دلایلی را سرهم کرده و افراد بیشتری را جذب کسب و کار خود کنند. جالب‌تر این‌که، حتی برخی از این گروه‌ها با نفوذ و پشتوانه مالی سعی در رواج شکار از طریق آموزش کودکان و پخش بروشور در مدارس نیز می‌کنند.
برخلاف آن‌چه شکارچیان، بیش‌تر وقت‌ها در دفاع از تفریح و سرگرمی بی‌رحمانه‌ی خود بر زبان می‌رانند، شکار، هیچ کاری برای حفاظت از محیط زیست یا کنترل جمعیت انجام نمی‌دهد. اگر آدمی در تعادل ظریف میان اکوسیستم‌های طبیعت دخل و تصرف ننماید، بقای بسیاری از گونه‌ها تضمین خواهد شد. شکارگران طبیعی، تنها، با از پای درآوردن بیمارترین و ضعیف‌ترین افراد و تنها سیر کردن شکم خود، به بقا و دوام این تعادل، مدد می‌رسانند. بیشتر اوقات، تلاش شکارچیان برآن است تا حیواناتی را بکشند که می‌خواهند پوست و سر آن‌ها را بالای شومینه نصب کنند،عکس یادگاری و به اصطلاح غرورآمیز بگیرند و به همین دلیل معمولا ً بزرگ‌ترین و نیرومندترین حیواناتی را که طبیعت و گروه‌های حیوانات به آن‌ها نیاز دارند شکار می‌کنند تا به اصطلاح افتخار بیشتری نصیب‌شان شود.
یکی از ادعاهای بی‌منطق شکارچیان این است که آنها شکار را روشی برای کاهش گرسنگی بعضی از حیوانات می‌دانند و فکر می‌کنند با شکار و کاستن تعداد حیوانات امکان بیشتری برای بقیه ایجاد می‌کنند تا شکم خود را سیر کنند. در حالی این طرز تفکر کاملا سطحی و حتی بچه‌گانه است، توازن اصلی به‌دست طبیعت می‌تواند انجام شود و حتی راهنمایی و سیر کردن و سیراب کردن گروه‌های حیوانات در بیشتر اوقات به‌دست سرگروه‌ها و حیوانات قدرتمند گروه می‌باشد که متاسفانه توسط همین شکارچیان از پای درمی‌آیند.
جمع‌آوری و بردن حیواناتی مثل گوزن، خرگوش و روباه برای محوطه‌های شکار نیز پیامد‌های خطرناک زیست محیطی به دنبال دارد. شیوع بیماری و انتقال آن از حیواناتی که از محل‌های دیگری به این مناطق آورده شده و زاد و ولد و برهم زدن اکوسیستم مناطق جدید از معضلاتی است که حیوانات در صورت فرار کردن از دست شکارچیان می‌توانند ایجاد کنند. کشتن یک حیوان از فاصله دور یا نزدیک و با استفاده از ابزارهای غیر طبیعی چیزی جز جنایت و قتل نیست و
شکارگری در هر شکلی و با هر طرز فکری عملی غیرانسانی و غیر اخلاقی بوده و فقط مخصوص موجوداتی است که به صورت غزیزی و طبیعی و برای بقای خود و فقط حیوانات موجود در چرخه حیاتی خود را شکار می‌کنند.
http://www.veganpeace.com/animal_cruelty/hunting.htm
http://www.banfoxhuntingcrueltyireland.com
https://www.peta.org/issues/wildlife/wildlife-factsheets/sport-hunting-cruel-unnecessary
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده