آن‌چه در رابطه با باغ وحش‌ها باید دانست

آن‌چه در رابطه با باغ وحش‌ها باید دانست

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که باغ وحش‌ها محل مناسبی برای حیوانات می‌باشند، این خلاف واقع است. باغ وحش‌ها مجموعه‌ای از حیوانات غمگین و افسرده هستند. مشکل بزرگ در باغ وحش‌ها این است که حیواناتی که در آن‌جا زندگی می‌کنند در محوطه‌ای نگهداری می‌شوند که به آنها اجازه زندگی به روش طبیعی را نمی‌دهد. مهم نیست برخی از باغ وحش‌ها چگونه برای بزرگ کردن قفس‌های نگهداری از حیوانات تلاش می‌کنند، مهم نیست چند شاخه درخت در داخل برخی قفس‌ها قرار داده می‌شود، مهم نیست چگونه نقاشی‌های پس‌زمینه از طبیعت را روی دیوارها به زیبایی کشیده‌اند. آن‌ها قابل مقایسه با زیستگاه‌های طبیعی حیواناتی که باید در آن‌جا زندگی می‌کردند نیستند.
حیوانات باغ وحش مجبورند روزها، هفته‌ها و سال‌های متمادی را در محوطه یکسانی سپری کنند.این رویه زندگی آنها را بسیار خسته کننده می‌کند. شاید مردم به صحنه حرکت دادن متوالی خرطوم یک فیل نگاه کرده و نظرات متفاوتی نسبت به آن داشته باشند. برخی فکر می‌کنند فیل در حال بازی است، برخی فکر می‌کنند فیل خوشحال و شادمان در حال رقص است و نظرات متفاوت دیگر که همگی غیرواقعی و از روی ناآگاهی است. عملی که آن فیل انجام می‌دهد، ناشی از استرس فراوانی است که به‌خاطر زندگی کسالت بارش در باغ وحش دچار شده است.
مجموعه‌ای از حیوانات ناراضی
آن‌چه که زندگی را برای حیوانات باغ وحش آن‌چنان دشوار می‌کند این است که آن‌ها به ندرت دارای هر گونه حریم خصوصی و تحرک طبیعی و آسایش روانی می‌باشند. شاید فکر کنید که حیوانات باغ وحش به زندگی در اسارت عادت کرده‌اند!!! در واقع این‌طور نیست. حتی حیواناتی که در باغ وحش‌ها به دنیا آمده و پرورش می‌یابند، غرایز طبیعی خود را پس از نسل‌های بسیاری از زندگی در اسارت حفظ می‌کنند.
کسب درآمد و تجارت از طریق تکثیر و پرورش حیوانات
باغ وحش‌ها هزینه‌های بسیار زیادی را صرف برنامه‌های تربیت و پرورش حیوانات می‌کنند. نگهداری از فیل‌ها در باغ وحش حداقل ۵۰ برابر پرهزینه‌تر از محافظت از آنها در طبیعت است. هزینه کردن برای برنامه‌های حفاظتی در طبیعت، به عنوان مثال با ایجاد محیط‌های حفاظت شده بیشتر، نه تنها به حیوانات اجازه زندگی در زیستگاه طبیعی خود را می‌دهند بلکه به تعادل اکو سیستم حیات وحش نیز کمک می‌کنند. پس چرا با وجود هزینه‌های بالا ، باغ وحش‌ها علاقه بسیاری به تکثیر و پرورش حیوانات دارند؟ جواب ساده است.
آنها از طریق تکثیر و پرورش حیوانات سعی در ایجاد تنوع حیوانات و در نتیجه جذب مراجعه‌کنندگان بیشتر را دارند. هدف اصلی باغ وحش‌ها همیشه در جهت درآمدزایی است و حیوانات نوزاد، قوی‌ترین ابزار بازاریابی آنها می‌باشد. فروش حیوانات پرورش یافته در باغ وحش‌ها نیز از روش‌های دیگر درآمدزایی باغ وحش‌هاست. مسئولین باغ وحش‌ها، حیوانات را جهت شکار شدن به برگزارکنندگان مراسم بازی‌های شکار، فروشگاه‌های حیوانات، سیرک‌ها، صنعت گوشت و نیز جهت آزمایش‌های پزشکی به فروش می‌رسانند.
مکانی دروغین برای آموزش
شاید در نظر عده‌ای باغ وحش‌ها ابزار آموزشی مهمی به‌شمار می‌آیند، زیرا کودکان و بزرگسالان می‌توانند چیزهای بسیاری درباره حیوانات یاد بگیرند. در حالی‌که باغ وحش‌ها به ندرت چیزهایی درباره نحوه زندگی و رفتار حیوانات در طبیعت را آموزش می‌دهند.
محلی دروغین جهت حفاظت از گونه‌های زیستی
باغ وحش‌ها مدعی کمک به حفاظت از حیوانات در معرض خطر و محیط زیست آنها هستند. با این حال به ندرت هر باغ وحشی اسامی حیوانات خود را بر روی پایگاه داده‌های بین‌المللی گونه‌ها ثبت می‌کنند. اکثر حیوانات باغ وحش به هیچ وجه در معرض خطر نیستند. با این‌که هزاران گونه در معرض خطر وجود دارد، باغ وحش‌ها تاکنون صرفا توانسته‌اند حدود ۱۶ گونه را به طبیعت بازگردانند. اکثر حیوانات باغ وحش که رها می‌شوند در طبیعت زنده نمی‌مانند. دلیل آن عدم ایجاد محیط زیست مناسب توسط باغ وحش‌ها برای پروژه پرورش دراسارت می‌باشد. حیوانات نیازمند زندگی در زیستگاه‌های مشابه زیستگاه‌های طبیعی خود خصوصا در شرایط آب و هوایی مناسب می‌باشند. حیوانات همچنین نیازمند پرورش با تماس حداقل با انسان‌ها و حضور در دسته‌های پرجمعیت برای ارائه تعادل طبیعی و اجتماعی می‌باشند.
حیوانات مازاد باغ وحش‌ها
حیوانات مازاد حیوانات ناخواسته‌ای هستند که برای آنها محوطه‌ی دیگری وجود ندارد. حیوانات مسن‌تر، بیمار و زخمی حیواناتی هستند که باید قفس خود را به سوی آینده‌ای مرگبار ترک کنند. زمانی که باغ وحش‌ها ترتیب پرورش نوزاد کوچک و جذاب دیگری را جهت جذب بازدیدکننده‌ها می‌دهند، این حیوانات مازاد یا کشته می‌شوند و یا غذای سایر ساکنین باغ وحش می‌شوند و یا به سایر باغ وحش‌ها یا نمایندگی‌ها فروخته می‌شوند.
برای کمک به حیوانات باغ وحش‌ها چه باید کرد و چگونه به کودکان در مورد حیات وحش آموزش بدهیم؟
اگر به باغ وحش نرفته و از این صنعت ظالم و حیوان ستیز حمایت نکنیم به مرور با کاهش بازدید مراجعه کنندگان، مدیران باغ وحش که تنها به فکر سود هستند نه تنها به فکر خریدن و پرورش دادن حیوانات متنوع‌تر نمی‌افتند، بلکه ممکن است باغ وحش را تعطیل کنند. به دلیل هزینه‌های بالای نگهداری حیوانات و با کاهش استقبال و پایین آمدن میزان بازدید، باغ وحش‌ها در معرض ورشکستگی قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که تاکنون باغ وحش‌های زیادی در سرتاسر جهان (در برلین، لندن، پکن و...) به دلیل مشکلات مالی تعطیل شده‌اند.
حیوانات را بایستی در زیستگاه طبیعی و اصلی خود مشاهده کرد.
می‌توانیم با تماشای فیلم‌های حیات وحش، همراهی با تورهای حیات وحش برنامه‌های تلویزیونی یا با مطالعه درباره آنها از طریق اینترنت، کتاب‌ها و مجلات، درباره این حیوانات شگفت‌انگیز چیزهای بسیاری یاد بگیریم، بدون این‌که نقشی در آزار و اذیت و اسارت آنها داشته باشیم.
https://www.veganpeace.com
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده