آزمایش روی حیوانات؛ غیر اخلاقی، بی‌نتیجه و غیر قابل استناد

آزمایش روی حیوانات؛ غیر اخلاقی، بی‌نتیجه و غیر قابل استناد

سالانه میلیون‌ها حیوان مثل موش، خرگوش، سگ، گربه، ماهی، قورباغه، میمون و حیوانات متعدد دیگر تحت آزمایش‌های مختلف علمی و پزشکی قرار گرفته و پس از تحمل درد و رنج وصف‌ناپذیری جان می‌دهند. عاملان و مدعیان، این آزمایش‌ها را برای بهبود سلامتی و بهداشت انسان‌ها و پیشرفت علم حیاتی و موثر می‌دانند. صرف نظر از بی‌توجهی و نادیده گرفتن حقوق حیوانات و ظلم و ستمی که بر این هم‌سیارگان شگفت‌انگیز و دوست‌داشتنی روا داشته می‌شود، تا چه اندازه این آزمایشات می‌تواند معتبر و قابل استناد باشد، چیزی است که با اندکی تامل در نتایج به‌دست آمده می‌توان فهمید!
بنا به عقیده و باور شمار رو به رشدی از پزشکان و پژوهشگران، آزمایش حیوانی و یا كالبدشکافی موجودات زنده، علم جعلی و فریب‌کارانه‌ای بیش نیست. هر سال متجاوز از ۸۰۰ میلیون حیوان در آزمایشگاه‌های سراسر جهان شکنجه و کشته می‌شوند و نتایج گمراه‌کننده‌ی حاصل از آن، سلامت و امنیت میلیون‌ها نفر را با خطرات بسیار جدی و جبران‌ناپذیز مواجه می‌کند. این واقعیت که نتایج آزمایش‌های حیوانی نمی‌تواند با اطمینان خاطر به انسان‌ها تعمیم داده شود، حتی با موافقت بسیاری از زنده شکافان همراه شده است. موارد زیر اشاره ای است بر بیهوده و بی‌نتیجه بودن انواع آزمایشات صورت گرفته بر روی حیوانات:
۱- تاکنون کم‌تر از ۲ درصد (به طور دقیق ۱/۱۶ درصد) از بیماری‌های انسانی در حیوانات دیده شده است.
۲- طبق نظر مدیر علمی سابق موسسه‌ی علوم زیستی هانتینگتون، آزمایش‌های حیوانی و نتایج انسانی، تنها در ۵ تا ۲۵ درصد موارد با هم هم‌خوانی پیدا می‌کنند.
۳- ۹۵ درصد از داروهایی که روی حیوانات آزمایش شده بود، بلافاصله به عنوان داروهای غیرقابل استفاده یا خطرناک برای انسان از چرخه دارویی حذف شدند.
۴- استفاده حداقل ۵۰ دارو از داروهای موجود در داروخانه‌ها در حیوانات آزمایشگاهی باعث ابتلا به سرطان شده است.
۵- پراکتر و گمبل (Procter & Gamble)، پس از این‌که درآزمایش‌های حیوانی ناموفق از آب درآمد، برای درست کردن ماسک مصنوعی صورت مورد استفاده قرار گرفت. داروهای ذکر شده باعث ایجاد تومور در موش‌ها گردید.
۶- زمانی که پرسیده شد، آیا موافقید که آزمایش‌های حیوانی می‌توانند به خاطر تفاوت‌های آناتومیک و فیزیولوژیک میان حیوانات و انسان‌ها گمراه‌کننده باشند، ۸۸ درصد پزشکان موافقت خود را با آن اعلام کردند.
۷- موش‌ها، تنها، ۳۷ درصد در شناسایی عامل بیماری سرطان انسانی مؤثرند. به سادگی روشن است که استفاده از یک سکه شانس برای شناسایی عامل، بهتر از روش آزمایش بر روی حیوانات است.
۸- جوندگان، حیواناتی هستند که تقریبا ً همیشه در پژوهش‌های سرطانی به‌کار گرفته می‌شوند. آن‌ها هرگز به گونه‌ی انسانی سرطان، که غشاها را (مانند سرطان ریه) تحت تأثیر قرار می‌دهد، مبتلا نمی‌شوند. سارکوم‌های (توده‌های بدخیم سرطانی) آن‌ها استخوان را متأثر و با بافت پیوند برقرار می‌کند؛ و این دو نوع سرطان باهم قابل مقایسه نیستند.
۹- تا ۹۰ درصد نتایج آزمایش‌های حیوانی، نامعتبر و غیرعملیاتی برای انسان‌ها به شمار می‌روند.
۱۰- نتایج آزمایش‌های حیوانی می‌تواند در نتیجه‌ی عواملی چون برنامه‌ی غذایی و شیوه‌ی زندگی تغییر پیدا کند، لذا اکثرا قابل رجوع و اطمینان نیستند.
۱۱- تفاوت‌های جنسی در میان حیوانات آزمایشگاهی می‌تواند به نتایج متناقضی بینجامد. حال آن‌که در انسان‌ها این گونه نیست.
۱۲- تنها ۹ درصد از حیواناتی که به بیهوشی می‌روند، به هوش می‌آیند و بقیه می‌میرند.
۱۳- برخلاف انسان‌ها، نزدیک به ۸۳ درصد مواد غذایی مصرف شده در موش‌ها وارد چرخه‌ی سوخت و ساز می‌گردد.
۱۴- بر طبق آزمایش‌های حیوانی، آب لیمو سمی مهلک به‌شمار می‌رود؛ حال آن‌که، آرسینیک، شوکران و بوتولین بی‌خطرند!
۱۵- حیوانات اصلاح شده‌ی ژنتیکی، مدل بیماری‌های انسانی نیستند. فرض بر این بود که موش mdx، تحلیل و رشد عضلانی در انسان‌ها را نشان دهد؛ اما، عضلات بدون آن‌که درمان شوند، دوباره بازتولید شدند.
۱۶- بنا به مطالعه‌ای در آلمان، ۸۸ درصد از تولد نارس و همراه با مرگ كودکان در نتیجه‌ی مصرف داروهایی بوده است که سالم بودن آن‌ها روی حیوانات آزمایشگاهی مورد آزمون قرار گرفته بود.
۱۷- از هر شش بیماری که در بیمارستان بستری می‌شود، یک نفر به خاطر شیوه‌های نادرست درمانی که سیستم پزشکی آن را بنا نهاده دچار بیماری شده است.
۱۸- هر سال، ۱۰۰.۰۰۰ مورد وقوع مرگ در آمریکا را به سوء درمان پزشکی نسبت می‌دهند. در هر سال، ۱.۵ میلیون نفر از رهگذر درمان پزشکی رهسپار بیمارستان شده بودند.
۱۹- ۴۰ درصد از بیماران از عوارض جانبی درمان‌های تجویزی رنج می‌برند.
۲۰- طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بالغ بر ۲۰۰.۰۰۰ داروعرضه و تاییده شده، هم‌اکنون از لیست دارویی حذف، و تنها ۲۴۰ قلم، مفید تشخیص داده شده‌اند.
۲۱- طبق تحقیق کنگره‌ی پزشکان آلمان ۲۵ درصد بیماری‌ها در نتیجه مصرف داروها بوجود آمده‌اند؛ داروهایی که همه روی حیوانات آزمایش شده بودند.
۲۲- عملیات نجات‌بخش در حاملگی‌های خارج رحمی (ectopic pregnancy)، ۴۰ سال به خاطر زنده شکافی به تعویق افتاده بود.
۲۳- بنا به نظر کمیسیون زنده شکافی، کشف بیهوش‌کننده‌ها مدیون هیچ آزمایش حیوانی نیست. دکتر هادون خاطر نشان ساخت: آزمایش‌های حیوانی، انسانیت را از این نعمت بزرگ بیهوشی محروم ساخته بود. محقق زنده شکاف هالسی، کشف Fluroxene (نوعی ماده‌ی بیهوش‌کننده) را به عنوان یکی از مهیج‌ترین نمونه‌ها برای دادن گواهی بر گمراه‌کننده بودن داده‌های حیوانی توصیف کرد.
۲۴- آسپیرین، digitalis، انسولین، پنی سیلین و داروهای متعدد دیگر، به دلیل شکست درآزمایش‌های حیوانی کنار گذاشته شده‌اند.
۲۵- در دادگاه، زمانی که تولیدکنندگان تالیدومید محاکمه می‌شدند، پس از بررسی‌های کارشناسی بسیار و تبرئه‌ی آن‌ها، روی این نکته توافق کردند که آزمون‌های حیوانی نمی‌تواند در پزشکی انسانی مورد تکیه و تأکید قرار بگیرد.
۲۶- انتقال خون، ۲۰۰ سال و پیوند قرنیه، ۹۰ سال به خاطر مطالعات حیوانی به تأخیر افتادند.
۲۷- با وجود جوایز نوبل زیادی که به زنده شکافان داده شده، تنها ۴۵ درصد از آن‌ها، آزمایش‌های حیوانی را مهم و حیاتی تلقی می‌کنند.
۲۸- دست کم ۴۵۰ روش وجود دارد که ما می‌توانیم آن‌ها را جایگزین آزمایش‌های حیوانی کنیم.
۲۹- حد اقل ۳۳ حیوان در آزمایشگاه‌های سراسر جهان در هر ثانیه می‌میرند؛ در بریتانیا، یک حیوان در هر ۴ ثانیه جان خود را از دست می‌دهد.
۳۰- از مدیر جامعه‌ی دفاع از پژوهش‌های زنده شکافی، سوال شد که آیا پیشرفت‌های پزشکی می‌توانست بدون استفاده از حیوانات به دست بیاید. جواب او این بود: من مطمئنم که می‌توانست.
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده