​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

در پی نبود قوانین حمایت از حیوانات، ایران در فقدان حمایت

در پی نبود قوانین حمایت از حیوانات، ایران در فقدان حمایت

آنها برادران ما نیستند، آنها زیردستان ما نیستند، آنها مردمان دیگری هستند که همچون ما در دام زندگی و زمان گرفتار شده‌اند. آنها اسیران شکوه و مشقت زمین هستند.
در دوران کهن شاهد پاسداشت‌های شکوه‌مند ایرانیان به واسطه طبیعتی بوده‌ایم که در آن می‌زیستند. اما اکنون در این برهه از زمان ایرانیان نسبت به جهانیان بی‌اغراق در جایگاه بازپسین ستیزندگان با طبیعت قرار دارند. گریزها و نمایش‌های منفی ما نسبت به حیوانات جزیی از این مسیر اشتباه است؛ گریزهایی که امروز بدل به ستیزی بیمارگونه شده است.
کماکان سده‌ها است که از فرهنگ مهرورزی خود نسبت به طبیعت و حیوانات دور شده‌ایم و امروز شاهد کشتار جمعی حیوانات به جای سامان دادن به آنها هستیم. از زمان پای گذاشتن ما آدمیان روی زمین، اکنون تنها زمانی است که بشر این گونه بی‌رحمانه دست به کشتار و شکنجه می‌زند؛ کشتار و شکنجه‌یی همراه با درد که در اندک زمانی جان میلیاردها جاندار را در سراسر این کره خاکی می‌گیرد. آیا لحظه‌یی درنگ کرده و اندیشیده‌ایم که چگونه در حال نابود کردن طبیعتی هستیم که میلیون‌ها سال در نبردی ناگزیر برای زیستن بوده است؟
طبیعت و تمامی گونه‌های جانداران اعم از حیوانات در مسیر اهداف آدمی دچار دگرگونی تخریب‌وار شده‌اند. هر چند امروز طبیعت نمایش خشم خود را آغاز کرده است، اما هنوز شاهد آنیم که اکثریت قریب به اتفاق انسان‌ها کماکان در مسیر اشتباه خود گام برمی‌دارند. آدمی همان‌گونه که می‌تواند در دفاع از حیوانات به پاخیزد، می‌تواند در زجر و مرگ آنها نخستین شریک باشد.
به این دلیل مطلب پیش رو به اندکی از مواردی اشاره دارد که شاید یادآوری آنها برایمان چندان خوشایند نباشد. اما عدم تمایل ما نسبت به درک این حقایق تنها نشان از اغماض بر بخش نیکی از احساس و عقلانیت ناب انسانی ما دارد.
حیوانات خیابانی
اگر امروز در غرب کشتن عمدی گنجشک یا گربه‌یی قتل و خشونت حساب می‌شود و دربرگیرنده مجازاتی سنگین است در ایران چنین حرکتی پاس داشته می‌شود. آیا این گواهی از فرهنگ و تمدن دیرینه ماست؟ در این راستا رسانه‌ها آنچنان اغراق‌آمیز از بیماری‌های گوناگون حیوانات سخن به میان می‌آورند که گویی آنان منابعی از انواع انگل‌ها و باکتری‌ها هستند. چنین تفکر و فرهنگ‌سازی خود عاملی اساسی در گریز و در نهایت ستیز ما با محیطی است که خود بانی اصلی تغییر و تخریب آن هستیم.
حیوانات و سرگرمی
در کشور ما هر از چند گاهی مسائل مختلفی بدون اندیشه متداول می‌شود. در این بین مدتی است سیرک‌های مختلف نه تنها از طرف گروه‌های رانده شده برون مرزی بلکه از طرف هموطنان خودمان، حمایت شده و شروع به کار می‌کنند. اما چرا سیرک حیوانات به عنوان یک رخداد ناخوشایند در جهان شناخته و با آن مبارزه می‌شود؟
شاید اولین برخورد ما با سیرک جنبه تفریحی آن باشد. تفریح سالم در صورتی که متضرر چیزی نشویم، در ذات خود برای آدمی ارزشمند و واجب است و سیرک به مثابه یک تفریح شاد برای بازیافتن دوباره قوای روان می‌تواند مفید باشد، اما نباید فراموش کنیم صحت این موضوع در سیرکی است که در آن از حیوانات برای خنده و شادی آدمی استفاده نمی‌شود. تماشای حرکات غیرعادی و شبیه به انسان حیوانات در بطن خود از لحاظ روانشناختی مخرب است و بیشترین تاثیر چنین تخریب‌هایی در اذهان کودکان است. کودکان در ذهن خود به راحتی آزادی و آرامش ناشی از طبیعت را حس می‌کنند و به این سبب است که کودکان می‌توانند ساعاتی طولانی محو در تماشا یا نوازش حیوانی شوند. آنان می‌توانند به راحتی دوستی، محبت و صلح را از طبیعت بیاموزند. اما سیرک حیوانات به عنوان پدیده‌یی تلخ که نشان از در بند بودن است تصویری را از تسلط و بهره‌کشی انسان از طبیعت و حیات وحش پیرامون خود در ذهن تداعی می‌کند. همچنین در این راستا شکار، کشتار و نگهداری حیوانات در باغ وحش‌ها به عنوان نوعی سرگرمی و تفنن در جامعه بازتاب خوبی نخواهد داشت. آدمی لذت، آرامش و پیامی را که از نگاه به حیوانات در طبیعت آزاد خودش درمی‌یابد، قطعاً هیچ‌گاه از دربند و نظاره‌گر درد آنان بودن، درنمی‌یابد.
امروزه افراد آگاه به این مسائل به درد و مرگ حیوانات لبخند نمی‌زنند. آنان به خوبی دریافته‌اند که سیرک، شکار و باغ وحش‌ها لحظاتی ناب و به یادماندنی را برای خود و فرزندان‌شان به ارمغان نخواهد آورد.
حیوانات و علم
در نظر نگرفتن حقوق حیوانات و انجام اعمال غیراخلاقی در تمامی دانشگاه‌های ایران به طور مداوم رخ می‌دهد. امروزه تشریح و آزمایش روی حیوانات زنده جهت پیشبرد علم، در کشورهای متمدن، در مقابل قوانین سختگیرانه‌یی قرار دارد. در چنین کشورهایی، دانشگاه‌ها با بهره‌گیری از تکنولوژی، شبیه‌سازی‌ها یا تشریح حیوانات مرده و همچنین بهبود حیوانات بیمار، آموزش‌های لازم را جهت نجات جان انسان‌ها و حیوانات به دانشجویان رشته‌های دامپزشکی، پزشکی و پیراپزشکی می‌دهند.
گرداوری: امین حمزه‌ئیان
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده