آیا خوردن یک کاسه سوپ ارزش این همه شقاوت را دارد!؟

آیا خوردن یک کاسه سوپ ارزش این همه شقاوت را دارد!؟

کوسه‌ها از قدیمی‌ترین موجودات روی زمین هستند. آنان ۴۵۰ میلیون سال پیش، در دوره دایناسور‌ها، شکل گرفتند. حدود ۳۵۰ گونه کوسه در آب‌های جهان زیست می کنند. کوسه‌ها مانند دیگر جانوران نقش و جایگاه ویژه خود را دارند. آنان رفتگران دریاها هستند. زیرا ماهیان ضعیف و بیمار را می‌خورند و به این ترتیب به تعادل و سلامت محیط زیست دریایی کمک می‌کنند.
انسان سالیانه بیش از ۱۰۰ میلیون کوسه را می‌کشد که حدود ۷۵ میلیون از آنها فقط برای باله‌شان نقض عضو شده و سپس زنده زنده در دریا رها می‌شوند و پس از روزها عذاب جان می‌دهند. چینی‌ها از باله کوسه برای تهیه سوپ shark fin soup استفاده می‌کنند. سوپی که زمانی فقط توسط دربار چین مصرف می‌شد، ولی اکنون خریداران زیادی بین افراد عادی در چین و در سراسر جهان پیدا کرده است. آیا یک سوپ ارزش آن را دارد که به خاطرش اقیانوس‌ها از جانداری که در بالاترین نقطه در زنجیره غذایی دریایی قرار دارد تهی شوند؟؟
متاسفانه در میان مردم، وحشت از کوسه به قدری است که اغلب نسبت به خطر انقراض این حیوان بی‌تفاوت هستیم. فیلم آرواره‌ها Jaws که در سال‌های ۷۰ توسط استیون اسپیلبرگ تهیه شد، به این ترس هر چه بیشتر دامن زد، در حالی که کوسه گوشت انسان را دوست ندارد. در جهان سالیانه ۱۰۰ نفر مورد حمله کوسه قرار می‌گیرند که از این تعداد ۵ تا ده نفر جان می‌سپارند. گفته می‌شود که احتمال کشته شدن انسان توسط کوسه ۱ در ۳۰۰ میلیون می‌باشد، در حالی که خطر جان سپردن در سانحه هوایی ۱ در ۱۰ میلیون است. حملات کوسه به انسان اغلب اشتباها رخ می‌دهد. به طور مثال، موج‌بازان سیاه‌پوش از زیر آب شبیه فک شده و کوسه‌ها را به طرف خود جلب می‌کنند.
آیا وقت آن نرسیده است که در سبد غذایی خود تجدیدنظر کنیم؟ آلودگی اقیانوس‌ها، صید بی‌رویه، انقراض جانداران دریایی... مستقیما بر روی زندگی انسان‌ها و ادامه حیاتشان روی این کره خاکی تاثیر می‌گذارد. حتا اگر گیاهخوار نیستید، لطفا از خرید گوشت کوسه و روغن آن که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد یا هر محصول مرتبط مثل کپسول‌های غضروف کوسه که به عنوان دارو عرضه می‌شود جدا خودداری کنید. اگر خواهان دنیایی بهتر برای زندگی و آینده‌ای بهتر برای نسل‌های بعدی هستیم، با بی‌تفاوتی از کنار این مسائل عبور نکنیم. از یاد نبریم که همه ما در مقابل زمین و زیستمندانش مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم.
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۱۴ مشارکت کننده