​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

حقایقی درباره پارک‌های آبی حیوانات

حقایقی درباره پارک‌های آبی حیوانات

آکواریوم‌ها و پارک‌های آبی حیوانات در نگاه اول ممکن است برای عامه مردم، محلی باشد برای تفریح و تماشای حیوانات و بازی کودکان ولی با روشن شدن حقایق پشت پرده چیزی جز شکنجه‌گاه و محل اسارت حیوانات آبزی از آن باقی نمی‌ماند:
- نهنگ‌ها و دلفین‌ها بطور معمول روزانه بیش از صد مایل در سراسر اقیانوس‌ها شنا می‌کنند. فضاهای بسیار محدود آکواریوم‌ها چیزی جز محدودیت، افسردگی و اضطراب برای آنها نیست.
- آنها حیواناتی بسیار باهوش بوده و در گروه‌های مشخصی تا آخر عمر در کنار خانواده و دوستانشان زندگی می‌کنند ولی بدون خانواده و تحت فشارهای مختلف و متناوب سلامتی آنها بطور بسیار جدی به مخاطره می‌افتد.
- برای به دام انداختن و اسیر کردن این حیوانات (که معمولا حیوانات جوان‌تر مد نظر شکارچیان و قاتلان است) گروه‌های زیادی از آنها قتل عام می‌شوند.​
- عملیات به دام انداختن دلفین‌ها و نهنگ‌ها استرس بسیار فراوانی به آنها و به خصوص به دلفین‌ها وارد می‌کند. به طوری که بیش از ۵۳ درصد دلفین‌هایی که اسیر نشده و فرار می‌کنند، طی مدت سه ماه از شدت استرس جان خود را از دست می‌دهند.​
- بطور میانگین ۵۰ درصد دلفین‌های اسیر، در کمتر از هفت سال می‌میرند. استرس، بیماری و مسمومیت‌های ناشی از قرار گرفتن در این محیط‌های مصنوعی باعث این مرگ و میر‌ها می‌باشد.​
- در طول دوران درازمدت آموزش و یادگیری ترفند‌ها، آنها در محفظه‌های کوچکی نگهداری شده و تحت سخت‌ترین تعلیمات با تحمل گرسنگی و استرس قرار می‌گیرند.​ برخی از آنها بر اثر این فشار طی مدت کوتاهی می‌میرند.​
- طول عمر طبیعی دلفین‌ها ۴۰ تا ۵۰ سال است که این میزان در اسارت به ۲۰ سال کاهش پیدا می‌کند.​
- در حالت عادی ارکاهای Orca مادر تا آخر عمر در کنار فرزندانشان باقی مانده و از آنها حمایت می‌کنند، ولی در اسارت رشته‌های مادر و فرزندی و خانوادگی از هم گسسته شده و بیشتر و بیشتر آنها را به سوی نابودی می‌کشاند.
- از ۱۴۵ ارکا که در سراسر آکواریوم‌های دنیا نگهداری می‌شد، تنها ۱۴ تای آنها زنده مانده‌اند.
- حمل و نقل دلفین‌ها و نهنگ‌ها برای انتقال به آکواریوم‌های دائمی و یا موقت در کامیون‌ها و تانکر‌های مخصوص نیز استرس و آسیب‌های بسیار جدی برای آنان به همراه دارد.
کاری که برای حمایت از این حیوانات باشکوه و بسیار باهوش می‌توانید انجام دهید خیلی ساده است:
- به تماشای این‌گونه نمایش‌ها نرفته و از این صنعت حمایت نکرده و درعوض از کتاب‌ها، مجلات و مستندهای حیات وحش برای یادگیری و آموزش استفاده کنید.
- دوستان و آشنایان خود را نیز از حقایق پشت پرده آکواریوم‌ها آگاه ساخته و اطلاع‌رسانی کنید.
منابع:
http://www.dolphins-world.com
https://www.dosomething.org
https://uk.whales.org
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده