جانوران مهره‌دار - پستانداران: گراز

جانوران مهره‌دار - پستانداران: گراز

جانوران مهره‌دار - پستانداران: گراز

نام: گراز Wild boar
نام علمی: Sus scrofa
فرمان‌رو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سم‌سانان
زیرراسته: گرازسانیان
خانواده: گرازان
زیرخانواده: خوکیان
سرده: خوک‌ها
پایندگی: گونه‌ی با کم‌ترین نگرانی (EX - EW - CR - EN - VU - NT - LC - DD - NE) (بر پایه‌ی سیاهه‌ی سرخ IUCN)
زمان زیست: دوره‌ی پلیستوسن پیشین (۲/۵۸ تا ۰/۷۸۱ میلیون سال پیش) تا دوره‌ی هولوسن (۱۱۷۰۰ سال پیش تاکنون)
زیستگاه: سبزه‌زارهای گرم‌دشت‌ها، جنگل‌های درختی، کشت‌زارها، درختچه‌زارها و باتلاق‌های قاره‌های اروپا و آسیا و شمال آفریقا (گراز به کشورهای آمریکا، استرالیا، آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اروگوئه نیز برده شده و جانور بومی این سرزمین‌ها به‌شمار نمی‌رود.)
زندگانی: ۹ تا ۱۳ سال (دربند ۲۷ سال)
سن بلوغ: نرها ۵ تا ۷ ماهگی و ماده‌ها ۱۰ ماهگی
زادآوری: زنده‌زا، ۵ تا ۷ نوزاد، با ۱۰۸ تا ۱۲۰ روز زمان بارداری
خوراک: همه‌چیزخواری، ولی بیشتر گیاهان همچون زمین‌ساقه‌ها، ریشه‌ها، تجه‌ها، پیازها، آجیل‌ها، توت‌ها، میوه‌ها، برگ‌ها، پوست درختان، سرشاخه‌ها و جوانه‌ها، شکار کرم‌های خاکی، حشرات، نرم‌تنان، ماهیان، جوندگان کوچک، حشره‌خوارها، مارمولک، مار، قورباغه و تخم پرندگان، همچنین لاشه‌ی جانوران و زباله
شکارگران: آدمی، گرگ، کایوت، سگ وحشی آسیایی، وشق اوراسیایی، گربه‌ی دم‌کوتاه، گربه‌ی جنگلی، شیر کوهی، ببر، پلنگ، پلنگ برفی، خرس قهوه‌ای، خرس سیاه آمریکایی، سمور گلو زرد و اژدهای کومودو
رنگ: سیاه تا سرخ گراینده به قهوه‌ای تا سفید
اندازه: وزن ۶۶ تا ۲۷۲ کیلوگرم، سر و بدن به درازای ۱۵۳ تا ۲۴۰ سانتی‌متر، دُم به درازای ۲۱ تا ۳۸ سانتی‌متر، بلندای بدن تا شانه‌ها ۹۰ سانتی‌متر (نرها ۵ تا ۱۰ درصد بزرگ‌تر و ۲۰ تا ۳۰ درصد سنگین‌ترند.)
درباره‌ی جانور: گراز یا خوک وحشی یا خوک وحشی اوراسیایی Eurasian wild pig، نیای خوک رام شده و جانوری روزگرد و گروه‌زیست است. گرازها در دو گروه زندگی می‌کنند: گله‌ی ماده‌ها و بچه‌های‌شان و نرهای بالغ که به‌جز زمان زادآوری تنهازیست هستند. این جانوران بدنی تنومند، پاهایی کم‌وبیش کوتاه، دُمی کوتاه و خزی پُرپشت دارند. همچنین آنان گردنی کوتاه و کلفت، سری بزرگ، گوش‌هایی پهن و دراز به بلندای ۲۴ تا ۲۶ سانتی‌متر و چشمانی کم‌وبیش کوچک دارند. افزون بر این، نرها یالی در پشت و در راستای ستون مهره‌ها دارند که در پاییز و زمستان آشکارتر است. گرازها دارای پوزه‌ای دراز و استوانه‌ای هستند که با استخوان‌های ویژه‌ی پیش‌دماغی و یک دیسک غضروفی در نوک توانمند شده است. آنان حس بویایی بسیار نیرومندی دارند، به‌گونه‌ای که می‌توانند با آن خوراک خود را در زیر زمین پیدا کنند. دندان‌های نیش عاج‌مانند گرازهای نر، در هر دو آرواره‌ی بالا و پایین رشد فراوانی کرده و به‌سوی بالا و بیرون خمیده شده‌اند. دندان‌های نیش گرازهای ماده نیز کوتاه‌ترند. این دندان‌ها برای دفاع و زیر و رو کردن خاک در هنگام یافتن ریشه‌ی گیاهان به‌کار گرفته می‌شوند. گرازها افزون بر حس بویایی، شنوایی خوبی دارند، ولی بینایی آنان کم‌وبیش کم‌توان است. همچنین آنان برای خنک شدن و نگهداری از پوست‌شان در برابر خورشید و همچنین دور کردن حشرات گزنده، در آب شناور شده یا بدن‌شان را با گل می‌پوشانند. این جانوران سُم‌رو هستند و بر روی نوک انگشتان پا راه می‌روند. گرازها ۲ انگشت بزرگ در هر یک از پاهای خود دارند که با سُم بزرگی پایان می‌یابند. همچنین آنان دارای ۲ انگشت یا سُم کوچک و کاهش یافته هستند که بالاتر از ۲ سُم بزرگ و اصلی جای گرفته‌اند و در زمین‌های نرم به‌کار گرفته می‌شوند. سُم، پوششی سخت در نوک انگشتان پای پستانداران سُم‌دار است که از جنس کراتین ساخته شده و از بخش نرم ته پاهای آنان در برابر آسیب‌ها جلوگیری می‌کند. گرازها دوندگان سریعی هستند و می‌توانند با سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت بدوند. همچنین آنان می‌توانند جهش‌هایی به بلندای ۱۴۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر انجام دهند.
بن‌مایگان: wikipedia - animaldiversity
نگاره: Ray 'Wolverine' Li - Kevin Robson
گردآوری: فرتورچین

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده