جانوران مهره‌دار - دوزیستان: سمندر کوهستانی اینیو

جانوران مهره‌دار - دوزیستان: سمندر کوهستانی اینیو

جانوران مهره‌دار - دوزیستان: سمندر کوهستانی اینیو

نام: سمندر کوهستانی اینیو Inyo Mountains salamander
نام علمی: Batrachoseps campi
فرمان‌رو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: دوزیستان
راسته: دم‌دارسانان
زیرراسته: سمندرسانیان پیشرفته
خانواده: سمندران بی‌شش
سرده: سمندرهای باریک
پایندگی: گونه‌ی در دسترس آسیب (EX - EW - CR - EN - VU - NT - LC - DD - NE) (بر پایه‌ی سیاهه‌ی سرخ IUCN)
زمان زیست: دوره‌ی الیگوسن (۳۳/۹ تا ۲۳/۰۳ میلیون سال پیش) تا دوره‌ی هولوسن (۱۱۷۰۰ سال پیش تاکنون)
زیستگاه: چشمه‌ها و استخرهای کوهستان اینیو بخشی از رشته‌کوه نوادا در شرق ایالت کالیفرنیا و جنوب غربی کشور آمریکا در آمریکای شمالی
زندگانی: ۷ تا ۱۰ سال
سن بلوغ: ۲ تا ۴ سالگی
زادآوری: تخم‌گذار، ۴ تا ۲۱ تخم، با ۱ تا ۲ ماه زمان ماندن در تخم (نوزادان این سمندر مرحله‌ی لاروی ندارند و همانند سمندری کامل، ولی کوچک سر از تخم بیرون می‌آورند.)
خوراک: شکار بی‌مهرگان و حشرات همچون عنکبوت و حلزون
شکارگران: مار سرحلقه‌ای، مار تیزدم، راکون، گندراسوی راه‌راه، صاریغ ویرجینیایی، قورباغه‌ها و سمندرهای بزرگ‌تر (تخم‌ها و نوزادان: سمندرهای دیگر و سمندران هم‌گونه)
رنگ: قهوه‌ای تیره تا سیاه تا نقره‌ای، سرخ یا صورتی
اندازه: پوزه تا پایه‌ی دُم به درازای ۴/۱ تا ۵/۴ سانتی‌متر برای نرها و ۳/۲ تا ۶/۱ سانتی‌متر برای ماده‌ها، دُم کم‌وبیش همین اندازه (بدن به درازای ۱۰/۸ سانتی‌متر)
درباره‌ی جانور: سمندر کوهستانی اینیو جانوری خشکی‌زی و شب‌زی است. همچنین این سمندر به‌جز زمان زادآوری، جانوری تنهازیست است. این جانوران بدنی باریک، دُمی دراز و دست‌ها و پاهایی کوتاه دارند. همچنین آنان ۴ انگشت در دست‌ها و ۴ انگشت در پاهای‌شان دارند. سمندرهای کوهستانی اینیو ۱۶ تا ۲۱ شیار دنده‌ای یا پهلویی دارند. همچنین آنان شُش ندارند و از راه پوست و بافت پوششی دهان دم‌وبازدم انجام می‌دهند. سمندرهای کوهستانی اینیو ۲ شیار عمودی میان سوراخ‌های بینی و لب بالایی‌شان دارند. آنان با این شیارها بویایی بهتری انجام می‌دهند. پس می‌توانند از راه بویایی به جستجوی جفت و خوراک بپردازند. سمندرهای کوهستانی اینیو می‌توانند اندام آسیب‌دیده یا جدا شده‌ی بدن خود را بازسازی کنند. این سمندرها رفتار دفاعی خودوابُری دارند. این جانوران برای فرار از چنگ شکارگران و گیج کردن آنان، دُم خود را وابریده و می‌اندازند. آنان می‌توانند دُم جدا شده‌ی خود را دوباره بازسازی کنند.
بن‌مایگان: wikipedia - animaldiversity - californiaherps
نگاره: Chad Lane - Gary Nafis

گردآوری: فرتورچین

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده