​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین


فرتورچین وب‌سایتی شخصی است که هر آن‌چه می‌خوانم و برای دیگران سودمند می‌بینم، در آن گردآوری می‌کنم. در گذشته سه وبلاگ با نام‌های فرتورچین، فرتوک و وگان‌کده داشتم. فرتوک وبلاگی فروشگاهی برای نمایش و فروش صنایع دستی بود، وگان‌کده وبلاگی برای شناخت وگان‌گرایی و گیاه‌خواری بود و وبلاگ فرتورچین که از دیگر وبلاگ‌ها دیرینه‌تر است، دیگر نوشته‌های گردآوری شده‌ی مرا در خود جای می‌داد. با ساخت وب‌سایت فرتورچین، همه‌ی نوشته‌های آن وبلاگ‌ها به این سایت جابه‌جا شدند.
آشنایی کوتاه با بخش‌های گوناگون وب‌سایت فرتورچین
بخش‌های فرهنگستان

برخی از نوشته‌های این بخش را خودم گردآورده‌ام و برخی دیگر از سایت‌های دیگر گردآوری شده و همه دارای لینک بن‌مایه هستند.
داستان کوتاه
نام‌نامه
‌‌نامه‌نامه، نام کتابی است که در سال ۱۳۹۰ گردآوری کردم، ولی هیچ‌گاه نتوانستم آن را به چاپ برسانم. سال‌ها گذشت تا این که آن را در بهار ۱۴۰۰ بر روی سایتم بارگذاری کردم. نام‌های گردآوری شده به زبان‌های فارسی، عربی، کردی، لری، گیلکی، مازندرانی، بلوچی، ترکی، ترکمنی، مغولی، فرنگی، یونانی، ارمنی، سانسکریت، اوستایی، پهلوی، سریانی، آشوری، عبری و... هستند. افزون بر این نام‌های پسرانه و دخترانه از هم جداسازی شده‌اند.
آواهای لاتین حروف فارسی نام‌نامه:
آ = ă - اَ = a - اِ = e - اُ = o - ب = b - پ = p - ت = t - ث = s - ج = j - چ = č - ح = h - خ = x - د = d - ذ = z - ر = r - ز = z - ژ = ž - س = s - ش = š - ص = s - ض = z - ط = t - ظ = z - ع = e - غ = q - ف = f - ق = q - ک = k - گ = g - ل = l - م = m - ن = n - و = v - ه = h - یْ = y - یٖ =
i
بازیگران بنام سینمای جهان
میراث جهانی یونسکو
صنایع دستی
نوشته‌های این بخش، ما را با دست‌سازه‌های هنری و شیوه‌ی ساخت، روش نگهداری و راهنمای خرید آن‌ها آشنا می‌سازد. از آن‌جا که من وگان هستم، تنها به شناسایی هنرهایی پرداخته‌ام که در ساخت آن‌ها، بخشی از اندام جانوران به‌کارگیری نشده باشد. انگیزه‌ی من از گردآوری نوشته‌های این بخش این است که همه را با صنایع دستی آشنا سازم و از آنان بخواهم، با خرید دست‌ساخته‌های ایرانی به جای کالاهای دیگر کشورها، پشتیبان هنرمندان هم‌میهن خود و پیشرفت‌دهنده‌ی کار و پیشه‌ی آنان شوند. با این مهر، همگان را با هنر صنایع دستی ایرانی، که نشانگر فرهنگ و هنر پربار کشورمان است، آشنا کرده و آن را زنده نگاه خواهند داشت.​​​​​​​
گفتاورد (اسلایدشو)
بخش‌های وگان‌کده
من یک وگان هستم و این بخش را برای آشنایی با وگان‌گرایی و گیاه‌خواری پایه‌گذاری کرده‌ام. نوشته‌های این بخش، از دیگر سایت‌ها گردآوری شده و همه دارای بن‌مایه هستند. درباره‌ی این نوشته‌ها کارشناس و کارآزموده نیستم و تنها آن‌ها را گردآوری کرده‌ام. از همین روی نمی‌توانم پاسخ دیدگاه‌ها و پرسش‌های شما را بدهم. همه‌ی خوانندگانی که آگاهی بایسته در این زمینه دارند، می‌توانند در بخش دیدگاه‌های کاربران، به پرسش‌های دیگران پاسخ داده و آنان را راهنمایی نمایند.
درباره‌ی گیاه‌خواری
حقوق جانوران
گیاه‌خواری و تندرستی
گیاه‌خواری و زیستگاه
گیاه‌خواری و فرهنگ